Progesteron: V čem je tento hormon důležitý pro ženy?

Aktualizováno redakcí 31. 8. 2023

Progesteron je jedním z důležitých ženských pohlavních hormonů, který má nemalý vliv na úspěšnost reprodukce. Mnoho žen toho o něm ale mnoho neví, proto je vhodné se podívat na to, kvůli čemu je v těle tolik potřeba. Tak se pohodlně usaďte a můžeme jít na to!

Estrogen tablety TEST 💊
Hledáte nejlepší estrogen tablety?

Přečtěte si naše srovnání ✅ TOP 9 nejlepších přípravků na menopauzu.

V článku rozebereme:

  •  9 nejlepších doplňků stravy na menopauzu v ČR 
  • Účinky estrogenu na ženské tělo
  • Největší zdroje estrogenu v potravinách
  • Jak zvýšit estrogen přírodní cestou

Estrogen tablety a jejich užitečnost už jsme si představily. Celkem často po nich sahají zralé ženy, které trápí příznaky perimenopauzy a menopauzy. Nejčastěji obsahují bylinky, vitamíny a další látky přírodního původu, které dovedou podpořit duševní a fyzický komfort dam i v tomto náročném období.

Přečtěte si: Jak se dá porazit hormonální nerovnováha?

Ženy ale v průběhu života neřeší jen již zmíněné příznaky menopauzy, ale například i problémy s nepravidelnou menstruací, potíže s otěhotněním či časté potrácení, které způsobuje skutečný nápor na psychickou pohodu. (A mnohdy tato skutečnost ovlivňuje i zdraví partnerského vztahu.)

Jelikož na některé z těchto věcí má vliv právě progesteron, je důležité toho o něm vědět co možná nejvíce.

Co je progesteron?

Progesteron je ženský steroidní pohlavní hormon, který se vytváří ve žlutém tělísku. V průběhu těhotenství ho také produkuje placenta. (Což samo o sobě naznačuje, že je pro normální vývoj těhotenství poměrně dost zásadní.) Zajímavostí je, že ho v malé míře dovede produkovat i mužské tělo, rozhodně ho ale není tolik jako u žen.

Jakmile žena vstoupí do období klimakteria, produkce progesteronu klesá. Když k tomu ještě přidáme skutečnost, že během perimenopauzy dochází i k poklesu estrogenu, jde o skutečně vražedný hormonální koktejl, se kterým se musí organismus umět efektivně vyrovnat.

Přečtěte si: Čím je způsobena ztráta chuti k sexu u žen?

Funkce progesteronu v ženském těle

Když už jsme si progesteron v krátkosti představily, nyní přichází čas na to, abychom se podívaly, jaké konkrétní funkce v ženském organismu zastává. A proč může být problematické, pokud je ho v těle málo.

V průběhu menstruačního cyklu se progesteron stará o to, aby bylo ženské tělo připraveno na těhotenství. Mezi jeho prvotní úkoly patří správná implementace oplodněného vajíčka a navození správného vnitřního prostředí. V případě, že vajíčko oplodněno nebylo, dochází k razantnímu poklesu progesteronu a přichází menstruace.

V případě, že k oplodnění vajíčka došlo, dochází k další produkci progesteronu, který se stará o další růst děložní výstelky, o zásobování nového zárodku krví a podobně. Jakmile dojde k vývoji placenty, o produkci progesteronu během těhotenství se stará i ona. Zvýšená hladina progesteronu bývá přítomna během celého procesu. Díky tomu organismus stopne dozrávání dalších vajíček, která by byla vhodná pro oplodnění. Progesteron také dovede podpořit laktaci.

Snížená hladina progesteronu

Pokud máte progesteronu v organismu málo, může se to spojovat s problémy, které souvisí s plodností a cyklem. Například může dojít ke ztrátě menstruace. Dále můžete trpět zvýšenou náchylností na samovolné potraty. V neposlední řadě také nemusí být správná funkce vaječníků.

Podpora normální hladiny progesteronu v těle

V případě, že máte sníženou hladinu progesteronu v těle, lékař vám může doporučit hormonální terapii. Progesteron také bývá součástí některých druhů hormonální antikoncepce, protože pomáhá zastavovat ovulaci.

V případě, že chcete zkusit zvýšit hladinu progesteronu přírodní cestou, vyzkoušejte:

  • Brokolici
  • Zelí
  • Květák
  • Dýni
  • Špenát

Některé potraviny se také spojují s potenciálem snižovat estrogen, což může taktéž přispět k větší rovnováze progesteronu. Patří k nim například banány a vlašské ořechy.

Dále má na ženskou hormonální rovnováhu pozitivní vliv udržování normální tělesné hmotnosti a redukce stresu. Důležitý je i pohyb, ten by ale neměl být příliš vyčerpávající. Pak totiž může organismu spíš škodit.

Měly jste někdy potíže s normální hladinou progesteronu? 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *