Ženský hormon estrogen v otázkách a odpovědích

Aktualizováno redakcí 31. 8. 2023

Estrogen je ženský pohlavní hormon, který hraje v organismu řadu důležitých rolí. Vzhledem k tomu, že jeho hladina v organismu není stále stejná, měly bychom o něm vědět maximum informací, které nám mohou pomoci ho lépe pochopit. Tak se pohodlně usaďte a pokračujte ve čtení.

Estrogen tablety TEST 💊
Hledáte nejlepší estrogen tablety?

Přečtěte si naše srovnání ✅ TOP 9 nejlepších přípravků na menopauzu.

V článku rozebereme:

  •  9 nejlepších doplňků stravy na menopauzu v ČR 
  • Účinky estrogenu na ženské tělo
  • Největší zdroje estrogenu v potravinách
  • Jak zvýšit estrogen přírodní cestou

I když si mnoho žen myslí, že estrogen je pouze jeden hormon, ve skutečnosti se jedná o souhrnné pojmenování celé jedné skupiny. Jde o steroidy, které ovládají estrální cyklus, jež umožňuje (opakovaně) otěhotnět. V průběhu života dochází k jeho zvyšování a snižování, a to i v rámci jednoho měsíce. K největším změnám ale dochází v období dospívání a v období menopauzy.

Do skupiny estrogenů patří například estradiol, estron a estriol. Také ale existují syntetické látky s estrogenním účinkem, které nemusí být svou povahou steroidy. Vlivem různých faktorů může docházet k narušení funkce estrogenu.

Co dalšího bychom měly o estrogenu a jeho vlivu na organismus žen vědět?

Účinky estrogenu na tělo

Jak už bylo řečeno, estrogen je velmi důležitý pro rozmnožování a pro další segmenty ženského zdraví. Které to ale jsou?

Vypíchnout můžeme například:

  • Dozrávání vajíček ve vaječnících
  • Lubrikaci pohlavních orgánů před stykem
  • Podporu formování prsní tkáně

Vzhledem k tomu, že hladina estrogenu v těle žen je mnohem méně stabilní než je hladina testosteronu v těle mužů, projevuje se to různými vedlejšími příznaky. Jak jistě víte, v průběhu měsíce můžete mít v různých fázích cyklu nejrůznější nálady. V období menopauzy vás zase mohou potrápit nepříjemné návaly horka.

Co ovlivňuje hladinu estrogenu?

Kromě věku, těhotenství a kojení může mít na množství estrogenu vliv i mnoho dalších faktorů, o kterých nemusíte dlouhou dobu vůbec vědět.

Mezi rizikové faktory patří třeba:

  • Cukrovka II. typu
  • Onemocnění štítné žlázy
  • Nadváha a obezita
  • Porucha příjmu potravy
  • Extrémní štíhlost a velká fyzická námaha
  • Vysoký krevní tlak

A mnoho dalších. Proto je důležité, abyste se o sebe celý život dobře staraly a chodily jste na pravidelné preventivní prohlídky, které mohou odhalit počáteční problémy.

Projevy nedostatku estrogenu

Nedostatek estrogenu můžete vypozorovat celkem jednoduše, připisují se mu totiž příznaky, které si obvykle spojujeme s menopauzou.

Kromě návalů horka a pocení můžete zaznamenat silnou, nebo naopak slabou menstruaci, nízké libido, přírůstek hmotnosti, změny nálad a deprese, suchou pokožku, problémy se spánkem a mnoho dalších.

Jelikož se menopauza považuje za běžnou součást života, tradičně se nepoužívá žádná speciální léčba. Na zmírnění příznaků však můžete vyzkoušet přírodní doplňky stravy pro menopauzální ženy, které mohou zvýšit váš každodenní komfort.

Estrogen v potravinách

Název tohoto modulu je trochu zavádějící, protože v potravinách estrogen jako takový nenajdete. Ty, které se spojují s podporou normální hladiny estrogenu obsahují takzvané fytoestrogeny, což jsou látky rostlinného původu, které se mu podobají.

Mezi tyto potraviny patří hlavně sója a sójové výrobky. Mnoho žen také nedá dopustit na lněné semínko.

Estrogen a bylinky

Podporu ženám mohou nabízet i některé bylinky, po kterých můžete sáhnout v období menopauzy. Dobrým pomocníkem je například červený jetel, ploštičník hroznatý, len setý, andělika čínská, drmek obecný a mnoho dalších, které se spojují s redukcí příznaků menopauzy. Ženy, které trápí menstruační bolesti zase často sahají po maliníku. V případě, že neužíváte hormonální antikoncepci, může pro vás přicházet v úvahu i užívání třezalky tečkované, která zvyšuje mentální pohodu. (Uživatelky HA by se jí ale měly vyhnout obloukem, protože narušuje účinek léků, které pak mají tendenci nečekaně selhávat.)

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Estrogen – Estrogen (česky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/277177 – Vše o estrogenu a jeho funkcích (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/what-is-estrogen-and-what-does-it-do-to-my-body-4142677 – Role estrogenu v organismu (anglicky)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *