Menopauza a ztráta chuti k sexu: Jak vrátit zpátky libido?

Aktualizováno redakcí 31. 8. 2023

Ženský přechod je obávaným obdobím, protože v jeho průběhu dochází k širokému spektru změn. Jelikož se může dostavit nechuť k sexu, vaginální suchost a mnoho dalších potíží, níže se podíváme na to, jestli by vám s tím mohly pomoci bylinky na menopauzu.

Občasný pokles libida nemusí v životě ženy nic znamenat, speciálně ve chvíli, kdy nemá dostatek času sama na sebe, nemá dostatečnou oporu v partnerovi, nebo zrovna prochází nějakým náročnějším životním obdobím.

Estrogen tablety TEST 💊
Hledáte nejlepší estrogen tablety?

Přečtěte si naše srovnání ✅ TOP 9 nejlepších přípravků na menopauzu.

V článku rozebereme:

 •  9 nejlepších doplňků stravy na menopauzu v ČR 
 • Účinky estrogenu na ženské tělo
 • Největší zdroje estrogenu v potravinách
 • Jak zvýšit estrogen přírodní cestou
[/su_box]

Jenže, pokud už máte na krku čtyřicítku (nebo dokonce padesátku), můžete dospět k závěru, že největším problémem je klimakterium a sex. Pokles ženských hormonů může totiž dost zásadně zamávat jak s vaším sebevědomím, tak s vaší chutí se milovat. Sexuální vzrušení navíc může narušovat i vaginální suchost a mnoho dalších tělesných a psychických změn.

Jak problémy s orgasmem a nechuť k sexu dostat pod kontrolu? Na to se společně zaměříme níže.

Jak menopauza ovlivňuje ženskou sexualitu?

Vzhledem k tomu, že během menopauzy dochází k rapidnímu poklesu ženského pohlavního hormonu estrogenu, dá se očekávat, že se to negativně projeví na vaší chuti se pravidelně milovat. Když už navíc budete v ráži, musíte počítat s řadou komplikací, které jste do té doby nejspíš vůbec neznala.

Mezi časté problémy patří:

 • Neschopnost se vzrušit
 • Menší citlivost na dříve vzrušující doteky
 • Vaginální suchost

Kromě jiného, ženy mohou trápit i potíže s únikem moči, problémy se spánkem, deprese, návaly horka a další projevy přechodu, které jim na sebevědomí zrovna dvakrát nepřidávají.

Některé ženy uvádí, že klimakterium je pro ně osvobození, protože si konečně mohou dopřávat sex bez starosti z nežádoucího otěhotnění. Je ale otázkou, jestli se dá tento přístup aplikovat plošně.

Jak znovu nastartovat libido?

Bylinky na menopauzu

Vzhledem k tomu, že jde o náročné životní období, které klade zvýšené nároky jak na vaši tělesnou, tak na psychickou stránku, vyzkoušejte dlouhodobé užívání bylinných doplňků stravy pro zralé ženy v menopauze.

Tyto doplňky stravy obvykle obsahují komplex několika bylin a dalších živin, které mohou zmírňovat potíže s nespavostí, návaly horka a podobně. Řada z nich dokonce obsahuje látky, které příznivě podporují ženské libido. Měly byste se tedy cítit ve větší pohodě, měly byste mít víc energie a také byste měly mít větší chuť na milování s partnerem. Tyto přípravky by měly obsahovat ženšen pravý, len setý, drmek obecný, ploštičník hroznatý, červený jetel a další látky.

Lubrikant

Pokud vám při styku dělá potíže bolest a vaginální suchost, přizvěte si do ložnice kvalitní lubrikační gel na vodní bázi, který zajistí, že všechno půjde hladce. Vůbec se za jeho používání nemusíte stydět. Také na jeho množství nešetřete. Vzhledem k tomu, že lubrikační gely stojí pár korun, jsou dostupné pro každého.

Cvičení

Říká se, že lidé, kteří se věnují nějaké fyzické aktivitě, mají větší chuť na sex. Vzhledem k tomu, že cvičení může pozitivně ovlivnit i vaši náladu a sebehodnocení (které může utrpět tím, že máte najednou větší sklony k přibírání), vyplatí se najít nějaký typ pohybu, který vás bude bavit a pomůže vám získat starou jiskru.

Komunikace

V neposlední řadě nesmíte ignorovat svého dlouhodobého partnera. Mráčky se mohou objevit i v sebekvalitnějším partnerství, důležité ovšem je, jak se je rozhodnete řešit. Pokud se zatvrdíte, pravděpodobně nebudete mít na styk s partnerem ani trochu chuť. Když ale zvolíte cestu, která vás znovu přiblíží k sobě, můžete očekávat úspěch.

Zkusit můžete třeba:

 • Pravidelná rande při svíčkách
 • Doteky nesexuálního charakteru
 • Mazlení
 • Dlouhé povídání si

Jak tedy vidíte, dlouhodobé užívání bylinných doplňků stravy pro zralé ženy můžete doplnit i pár dalšími triky, díky čemuž by se měly vaše potíže jistě brzy vyřešit.

Zdroje informací

https://www.vasemenopauza.cz/bylinky-na-menopauzu/ – Nejlepší bylinky na menopauzu (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/menopause-herbs – 10 bylinek na menopauzu (anglicky)

https://www.webmd.com/menopause/guide/sex-menopause – Menopauza a sex (anglicky)

https://www.healthline.com/health/menopause/menopause-libido – Menopauza a libido (anglicky)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *