Vztahy nejsou jednoduché. Kromě toho, že vyžadují dost práce, i z dříve na první pohled normálního partnerství můžete odejít se značnými šrámy. Jak poznáte, že je váš partner toxický člověk? A jak se dá z takového vztahu odejít?
Ženy si během randění pokládají nekončící řadu otázek. Mezi ty úplně nejzákladnější patří, jak se chová muž, když se mu líbí žena. Jenže, v rybníčku se zlatými rybkami plave i řada krvelačných piraň, které se naučily chovat podle manuálu, a kterým často spadne maska až za delší dobu. (Což je v situaci, kdy máte společnou hypotéku nebo děti, velký problém.)
Proto není ke škodě znát definici toho, co znamená toxický vztah. A také možné podoby toxického člověka. Neznamená to sice, že už se nikdy nechytíte do pasti, ze které může být velmi těžké uniknout, ale minimálně si už dokážete dávat při hledání vhodného protějšku mnohem větší pozor.
Tak pojďme na to!
Znaky toxického vztahu
Na začátku to většinou všechno vypadá růžově. Partner je milý, příjemný a zahrnuje vás pozorností a důkazy své lásky. A dává to logiku. Kdyby se k vám choval od úplného začátku špatně, pravděpodobně byste ho brzy poslala k vodě. Místo toho tedy mnoho toxických lidí čeká na to, až se druhý dostane do oslabeného postavení. Například po ztrátě zaměstnání nebo v průběhu těhotenství a po něm, kdy ženy bývají na muži finančně závislé, hůř se jim odchází a snáze se kontrolují.
Mezi výrazné projevy potenciální toxicity protějšku patří hlavně:
- Nedostatek podpory (protože každý váš úspěch, byť jen potenciální, znamená soutěž, ze které ten druhý odchází jako poražený)
- Komunikace, která je přeplněná sarkasmem a kritičností (a ve které je naprosté minimum srdečnosti, otevřenosti a lásky)
- Závist a žárlivost
- Přehnaná kontrola (musíte se zpovídat, kolik utrácíte a za co, i když jde třeba o vaše peníze, kontrola toho, zda jste tam, kde jste řekla, že máte být, kontrola toho, s kým se smíte bavit a s kým ne, kontrola toho, co máte na sobě atd.)
- Výčitky
- Neupřímnost (lhaní o tom, kde partner je, co dělá a s kým…)
- Dlouhodobý nerespekt (ignorace pro vás důležitých dat a událostí…)
- Negativní finanční návyky (chronická nezaměstnanost, dluhy, gamblerství, finanční nevěra…)
- Ignorování potřeb (jste tlačená do něčeho, o čem jste řekla, že to nechcete, naschvály…)
- Konstantní pocit stresu
- Izolace (najednou se nesmíte bavit s rodinou ani s přáteli)
- Pocit, že chodíte po rozbitých skořápkách (takže se už bojíte něco říct nebo udělat)
V neposlední řadě může být důležitým projevem toxického vztahu i touha po změně chování druhého. Problém je ale v tom, že pokud k pozitivním změnám dojde, většinou nemívají dlouhého trvání a špatné zacházení se rychle vrací na scénu. Tento koloběh navíc způsobuje, že je pro vás náročnější odejít, protože vidíte, že když druhý chce, dokáže se změnit. A že třeba neděláte dost pro to, aby se tak stalo trvale. A tak se pořád snažíte a druhého omlouváte, i když jemu toto nastavení zcela vyhovuje.
Jde to spravit?
Pokud ano, nebudete na to stačit sama. Změnu musí chtít ten druhý a musí na sobě dlouhodobě a aktivně pracovat. Někdy se to neobejde bez párové terapie a docházení k dalším odborníkům. Vzhledem k tomu, že se to moc často neděje, je lepší zahodit marné naděje a raději odejít.
Jak z toho odejít?
Jak odejít z toxického vztahu je velmi složitá otázka, protože úsilí, které budete muset vynaložit, by mělo zasluhovat zlatou medaili. K toxickému chování mívají sklony například narcisti a sociopati, kteří vás mohou dlouhodobě přesvědčovat o tom, že se máte vlastně dobře. (Takovému chování se říká gaslighting. Označuje kmitavý plamen plynové lampy. Některé jeho oběti mohou mít dokonce intenzivní pocit, že se zbláznily a přichází o zdravý rozum a paměť.)
Toxickému partnerovi může zcela vyhovovat, že nad vámi má ze svého pohledu neomezenou moc, která mu dělá dobře. Pokud tedy seberete odvahu odejít, nebude se mu to ani trochu líbit a dá se očekávat odpor. V krajních situacích může dojít i k vyhrožování nebo k fyzickému napadení, které ženám hrozí v největší míře právě ve chvíli, kdy chtějí z nebezpečného vztahu odejít. Z toho důvodu je důležité se na tento krok připravit a v žádném případě toxickému partnerovi neříkat, jaký je váš záměr.
Jak se s tím poprat?
Jednou z nejdůležitějších věcí je vybudování podpůrného systému. Kromě přátel a rodiny, které kontaktujete potají, se můžete obrátit i na některou z organizací (Pod Svícnem, ProFem, ROSA, Konsent…) Podpůrný systém vám může pomoci zajistit bydlení a další základní potřeby pro přežití po odchodu. K odchodu se uchylte, když partner nebude doma, případně si s sebou vezměte doprovod, kterému věříte. Utněte kontakt a zajistěte, aby vás toxický partner nemohl sledovat, například na sociálních sítích. V případě vážných duševních potíží a traumatu se neváhejte obrátit na psychoterapeuta, na podpůrnou skupinu nebo na psychologa.
Máte zkušenost s toxickým vztahem a jeho opuštěním?