Estrogen: 7 důvodů, proč je důležitý pro hormonální rovnováhu

Aktualizováno redakcí 9. 2. 2023

Estrogen je ženský pohlavní hormon, který hraje v organismu velmi důležitou roli. Jakmile dojde k jeho poklesu v menopauze, má to na ženskou pohodu a zdraví široké spektrum negativních vlivů. Pokud o něm chcete vědět co nejvíce informací, pak jste tady správně.

Estrogen je skupina steroidů, jejichž název je odvozen od estrálního cyklu. (Který slouží k zajištění reprodukce.) Estrogen se přirozeně nachází jak v těle žen, tak v těle mužů, rozdíl je ale v tom, že muži ho mají mnohem méně. Také se přidává do hormonální antikoncepce a do přípravků na klimakterium a menopauzu, kdy dochází k jeho přirozenému úbytku.

Jelikož je lidské tělo naprogramováno tak, že je citlivé i na tu nejmenší změnu v hormonální činnosti, je pochopitelné, že menopauza představuje pro ženy zvýšenou zátěž, se kterou se musí umět efektivně vyrovnat.

Estrogen účinky a hormonální rovnováha

Nejvyšší hladina estrogenu je u žen, které jsou v reprodukčním věku. Především kvůli tomu, že estrogen ovlivňuje růst děložní sliznice, která je důležitá pro úspěšné uhnízdění oplodněného vajíčka, které je vlivem estrogenu stimulováno k dozrávání. Estrogen je také důležitý pro udržení normálního stavu kostní hmoty, pro udržení normálního stavu cév a kůže, pro normální metabolismus a pro lubrikaci pohlavních orgánů. Dost možná jste o tom nevěděla, ale estrogen má vliv i na vlasy, proto se vám může v období menopauzy postupně zhoršit jejich kvalita. Estrogen je tedy jeden z nejdůležitějších ženských hormonů a jeho dominance by neměla být zpochybňována.

V průběhu života ženy není hladina estrogenu stále stejná. Na jeho hladinu má vliv puberta, menopauza a klimakterium, obezita a nadváha, cukrovka, vysoký krevní tlak, vyšší věk a mnoho dalších faktorů, které nemusí vyloženě souviset se zdravým životním stylem. (Jmenovat můžeme například syndrom polycystických ovarií a podobně.)

Přírodní estrogen a zdroje v potravinách

Estrogen dovedou doplnit tablety, jeho množství můžete podpořit i tím, že sáhnete po vhodných potravinách a bylinkách. Po těchto prostředcích nejčastěji sahají ženy v období menopauzy, které se snaží jejich prostřednictvím zvýšit svůj životní komfort.

Hodně oblíbený je například jetel luční, ploštičník hroznatý, len setý, ženšen pravý, smldinec chlupatý, drmek obecný, andělika čínská, jahodník a mnoho dalších. Tyto bylinky nejčastěji najdete v doplňcích stravy pro ženy v menopauze, které dovedou podporovat normální hladinu estrogenu, zmírnění návalů horka a pocení, normální stav energie, normální noční spánek, lepší náladu a mnoho dalších projevů přechodu, které vám mohou brát radost ze života.

Co se týče potravin, zralé ženy by měly častěji sahat po:

  • Lněném semínku
  • Sóje
  • Česneku
  • Sezamových semínkách
  • Brokolici
  • Růžičkové kapustě

Zatímco některé potraviny se tradičně spojují s podporou estrogenu v těle (což platí například o sóje, ve které jsou fytoestrogeny), další potraviny z výše uvedeného seznamu mohou nabídnout redukci negativních příznaků, které se spojují s jeho nedostatkem. (Mohou omezovat riziko vzniku rakoviny prsu a podobně.)

Jak zvýšit estrogen

Kromě potravin a bylinek vám může se zvýšením estrogenu pomoci i zdravější životní styl, ve kterém by mělo být dostatečné množství vitamínů. Hodně důležité jsou například vitamíny skupiny B, které mají důležitou roli při aktivaci estrogenu v těle. Dále byste neměly ignorovat ani příjem vitamínu D, který má důležitou roli při syntéze estrogenu v organismu. 

Také vám prospěje:

  • Zdravější jídelníček
  • Pohybová aktivita
  • Dostatek spánku
  • Redukce stresu

I když možná v prvním momentu nebudete mít na podobné věci ani pomyšlení, vyzkoušejte i sex, který vám může pomoci zlepšit náladu. V případě, že vás trápí vaginální suchost, nejde o nic, s čím by si nedokázal poradit lubrikační gel.

A co dál?

Jelikož překonání hormonální nerovnováhy, která se spojuje s koncem reprodukčně aktivního období, nemusí být jednoduché, nabízíme vám srovnání doplňků stravy na menopauzu, které můžete v průběhu své cesty za úspěchem vyzkoušet.

Zdroje informací

https://www.vasemenopauza.cz/estrogen/ – Účinky a funkce estrogenu (česky

https://cs.wikipedia.org/wiki/Estrogen – Estrogen (česky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/277177 – Vše o estrogenu (anglicky)

https://www.healthline.com/health/womens-health/how-to-increase-estrogen – 12 tipů, jak zvýšit estrogen (anglicky)

https://www.webmd.com/diet/foods-high-in-estrogen#2 – 8 potravin na estrogen (anglicky)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *