Proč se slaví Vánoce i v dnešní době? Jsou opravdu přežitek?

Aktualizováno redakcí 19. 12. 2023

Proč se slaví Vánoce, když každý rok musíme překonávat nekonečné davy lidí v obchodech, kterým jde především o konzum? Mají i v takové době vůbec smysl? Možná se budete divit, ale vánoční tradice jsou velmi důležité i dnes. Proč? A jaký význam můžete těmto svátkům letos, ale i v budoucnosti dát?

Pokud jste byly někdy v kontaktu se staršími členy rodiny, a ideálně třeba s takovými, kteří dávali přednost životu na venkově, pak máte se svátky dost možná spojené české vánoční tradice, jejichž popularita ani v dnešní době neklesá. A některé z nich možná dodržujete se svou rodinou každý rok.

Když ale půjdeme od půlky listopadu do druhé poloviny prosince do některého z obchodů, jediné, co si odneseme, je pocit davového šílenství a konzumu, které z dříve hezkých svátků udělaly karikaturu. Nebo ne?

Přečtěte si: Jaký vybrat vánoční dárek pro přítele?

Je důležité si však uvědomit, že tradice, svátky a jejich pojetí prochází postupným vývojem a málokdy zůstávají neměnné. To nám dává příležitost v nich nacházet nové významy a hodnoty, na které budou jednou vzpomínat zase další generace. Klidně si tedy i letos upečte vánoční perníčky a užijte si vánoční atmosféru.

Jaký smysl má oslava Vánoc i v 21. století si nastíníme níže.

Modernita vs. tradice

Ve srovnání s tím, na co byli zvyklí naši předkové, se náš životní styl radikálně proměnil. To je na jednu stranu dobře, protože můžeme sobě i svým blízkým dopřát to, po čem jejich (i naše) srdce skutečně touží. Kvůli konzumu ale můžeme mít pocit, že se z Vánoc vytratil jejich původní význam.

Když však odhlédneme od obchodních center a přeplněných skladů přepravních společností, které nestíhají doručovat zásilky, ve skutečnosti se duch Vánoc nikam nevytratil. Pouze ho hledáme na špatných místech.

I v moderní době můžeme vidět:

  • Hojnou účast lidí na půlnoční mši (a to i když například nejsou aktivní věřící)
  • Přispívání na charitu (Armáda spásy, Ježíškova vnoučata, darování dárků lidem, kteří nemají prostředky ani pro naplnění základních lidských potřeb…)
  • Vysoký výtěžek televizních vánočních koncertů
  • Velkou popularitu Betlémského světla, které je novější tradicí z 80. let (světlo k nám nejčastěji dopravují skauti)
  • Připomínání si vánočních tradic (adventní věnec, pečení cukroví, rybí šupina nebo drobný penízek pod talířem, házení papučí, jmelí, lití olova, zdobení stromečku…)

I přes veškerý chaos, který Vánoce a jejich přípravu provází, lze tedy poměrně jednoduše zaznamenat, že zájem o původní myšlenku Vánoc a o pomoc potřebným je stále velmi velký. Své nejspíš dělá i to, že jsou s těmito svátky spojeny určité hodnoty, díky kterým máme ze svého dávání dobrý pocit.

Tip: Co si přát k Vánocům?

Stále to má význam

I když si ne každý o Vánocích aktivně připomíná narození Krista, jak už bylo uvedeno výše, mnohým dělá radost dávání, které může směřovat k rodině, blízkým, ale i k úplně cizím lidem, kteří třeba v životě neměli tolik štěstí. Hodně lidem také dělá dobře pohled na zářící světýlka, která dovedou navodit dobrou náladu i během temných a studených dní. Také získáváme příležitost vidět vzdálené členy rodiny a další blízké, na které nemusíme mít v průběhu roku tolik času, kolik bychom si přály. Až tedy budete příště hledat dárek pro kamarádku, nemusíte mít špatný pocit z toho, že podporujete konzum. Naopak myslete na to, že svým dárkem někomu jdete udělat radost.

Vlastní tradice

Některé lidi nebaví klasické tradice, které znají z dětství. Určitě vám proto udělá radost, že pokud po tom skutečně toužíte, můžete si udělat své vlastní. (Tak to ostatně fungovalo v dětství v autorčině rodině.)

Pokud nechcete 24. prosince dodržovat půst, nebo jíst kapra, nikdo vás do toho nenutí. Z okolí známe případy, kdy lidé mají na 24. nachystané speciální vánoční chlebíčky. (Při jejichž výrobě se hojně zužitkuje bramborový salát, kterého občas uděláme víc, než kolik jsme ho schopni sníst.) Na večeři si pak můžete dát řízek, filé nebo nějaký vánoční pokrm z jiné země, pokud se vám líbí.

Všechny dárky nemusíte dávat pod stromek až večer. Ty malé a tvarem zajímavé můžete dávat (nepozorovaně) pod strom už v průběhu dne. Rodinné pravidlo by však mělo obsahovat klauzuli, že pokud se obdarovaný dárku dotkne před nadílkou, Ježíšek si ho vezme zpátky. (Vyústit to může v kolektivní válení se pod stromem ve snaze uhodnout, co v tom dárku asi je. Vlastní zábavná zkušenost, úspěšně praktikováno již od cca 3 let.) Před večeří se také můžete jít projít. Případně můžete po nadílce vyrazit do již zmíněného kostela na sváteční mši.

Jak Vánoce oslavujete vy? Vidíte v nich smysl? A dodržujete původní tradice, nebo je mísíte i s vlastními?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *