MAGU® [recenze]: Skutečně je tato kombucha takový zázrak?

Aktualizováno redakcí 7. 12. 2023

Která z nás by nestála o zdravější tělo? Trendy se navíc neustále mění a do centra zájmu se dostávají látky a nápoje, o kterých jsme dosud nic neslyšely. K takovým patří například kombucha, která se prodává téměř na každém rohu. Opravdu má ale význam kupovat si pravidelně MAGU?

MAGU patří k oblíbeným kombucha nápojům na českém trhu. Není tedy divu, že na vás občas na ni vyskočí reklama, nebo že ji vidíte promovat na sociálních sítích. Vzhledem k tomu, že obsahuje takzvanou čajovou houbu, tento nápoj by měl mít podpůrný vliv na střevní mikrobiom. Když k tomu ještě přidáme široké spektrum zajímavých příchutí, které pití kombuchy zpříjemňují, je pochopitelné, proč má pití tohoto nápoje v populaci takovou odezvu.

Přečtěte si: Jak na užívání probiotik?

Jak se ale říká, člověk by měl k on-line i fyzickým nákupům přistupovat kriticky a kromě reklam by měl sledovat i uživatelská hodnocení, složení, cenu a další parametry, na základě kterých se může informovaně rozhodnout, zda má dokončení objednávky význam.

Je tedy kombucha MAGU tak dobrá, jak se o ní říká?

Co je MAGU?

MAGU je synergický nápoj, jehož historie se začala psát roku 2018. Zakladatelem firmy je Marek Siwy, který se více než dva roky zabýval výzkumem. Obchodní činnost pak odstartovala v roce 2020. Značka se stala populární, protože během roku 2022 se prodalo kolem 200 000 lahví. Zvýšená poptávka po MAGU pak vyústila v něco, čemu se říká waiting list, tento produkt je tedy mnohými (a to nejen cenou) považován za něco exkluzivního.

*Jelikož se trochu vyznáme v marketingových technikách, není vyloučeno, že delší čekací lhůta není otázkou přehnané poptávky, jako spíš strategickým krokem. Když je něco exkluzivní a špatně dostupné, dá se očekávat, že o takovou věc budou mít lidé větší zájem. (Netvrdíme, že to musí být zrovna tento případ, ale nabízí se to jako jeden z možných scénářů.) Větší atraktivitu pak zajišťuje i hojná prezentace MAGU v médiích, například ve Forbes, CNN Prima News nebo CZECHCRUNCH.

Distribuce tohoto nápoje se soustředí především na Českou republiku. Firma má ale do budoucna cíl expandovat i do jiných zemí v Evropě. 

Přečtěte si: Na podzim a v zimě vyzkoušejte bylinkové čaje

Účinky kombuchy

Kombucha je fermentovaným nealkoholickým nápojem, který se obvykle vyrábí ze zeleného nebo z černého čaje. V průběhu přípravy se používá kolonie bakterií a kvasinek (jinak kombuchová kultura). Mezi její údajné pozitivní účinky patří například podpora trávení.  Podle některých je pití kombuchy i způsob detoxikace. MAGU také na svém webu uvádí, že tento nápoj pomáhá denně desítkám tisíc Čechů (údajně zlepšuje zdraví a životy, podporuje metabolismus a hubnutí, a dokonce má prý omezovat chuť na sladké a alkohol).

Když se však díváme do složení, vidíme, že u výživových údajů na 100 ml činí cukry 6,1 g. Čemuž rozumíme, protože uvedená sacharóza je nutná pro výživu kombucha kultury. (Nějaké sladidlo se přidává i v případě, že chcete kombuchu vyrobit doma.) Z našeho pohledu ale nejde kvůli tomuto údaji úplně tvrdit, že jde o ideální nápoj na hubnutí. (Což obvykle uvádí i jiné zdroje, že s pitím tohoto nápoje by se to nemělo kvůli určitému riziku přibírání přehánět.)

Kde koupit MAGU a kolik stojí?

Koupit MAGU si můžete na oficiálních stránkách. U ceny se ale hlavně nevyvraťte, protože aktuálně koupíte 24 dávek za 1 920,-. A to není zrovna málo.

Zkušenosti zákaznic

Abychom k hodnocení MAGU přistoupili maximálně objektivně, podíváme se, co o těchto nápojích říkají lidé, kteří se je rozhodli vyzkoušet. Projeli jsme například internetové diskuze, ve kterých se řešil účinek MAGU na hubnutí. Na srovnávačích zboží, kde většinou bývají ověřené recenze, se nám však bohužel nepodařilo nic najít. (Výsledek nám sice vyhledávač ukazuje, ale po navštívení stránky je karta výrobku pryč.) Také se nám podařilo najít diskuzi zákaznice, která byla na takzvaném waiting listu.

V jedné z diskuzí na portálu eMimino jsme se dočetli, že:

  • Kombuchu by si uživatelky pro hubnutí rozhodně nevybraly
  • Když už, je lepší si vyrobit vlastní kombuchu doma
  • Jde o drahý produkt
  • Na hubnutí je nejlepší změna životního stylu

Další uživatelka pak v jiné diskuzi na stejném portále uváděla, že byla na waiting listu a byla kontaktována firmou. Objednávku odkývala, protože si myslela, že si bude moci produkt ještě prohlédnout a na základě bližšího seznámení s produktem by se rozhodla o jeho nákupu. Místo toho jí ale byla hned vytvořena objednávka a zaslán odkaz na zaplacení nákupu. Vzhledem k tomu, že tento nápoj musí být uchováván v chladu, někteří uživatelé uvádí, že v obchodních podmínkách je napsáno, že kvůli tomu, že MAGU podléhá kvůli specifickému skladování rychlé zkáze, nelze na něj uplatnit vrácení do 14 dnů. (Tuto informaci se nám však nepodařilo na oficiálním webu nikde dohledat, pravděpodobně jde o informaci z obchodních podmínek v klientské zóně, do které se musí lidé přihlásit.)

V neposlední řadě jsme se v diskuzi dočetli i to, že lidé, kteří si již nepřejí další odběr, ho musí velmi složitě odhlašovat, i když dle svých informací tuto skutečnost uvedli již v zákaznické zóně.Názor na MAGU a obchodní model si může každý udělat sám. Náš pohled na věc je každopádně spíše kritický.

Máte s MAGU nějakou osobní zkušenost? Pokud ano, vyhovovalo vám?

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *