5 českých vánočních tradic a zvyků: Jak je to se jmelím?

české vánoční tradice a zvyky

Aktualizováno redakcí 26. 12. 2021

Vánoce klepou na dveře. Kromě pečení cukroví a balení dárků byste se měly (alespoň trošku) zajímat i o některé vánoční tradice. Následně si z nich můžete vybrat ty, které vám a vašim blízkým vyhovují nejvíce.

České Vánoce mají své zvláštní kouzlo. Zvlášť, pokud hovoříme o svátcích, jak je zažívaly naše babičky a prababičky. Ty se vyžívaly v dodržování různých tradic. Některé z nich přetrvaly až do dnešní doby, jiné kvůli odlišnému způsobu života zanikly. 

Své dělá i to, že české vánoční tradice v některých případech nahradily vánoční tradice ze zahraničí.

Pokud vás zajímá, které vánoční tradice jsou typicky české a které importované, určitě pokračujte ve čtení.

České vánoční tradice

Možná tomu nebudete věřit, ale v průběhu prosince naši předkové dodržovali neobvykle velké množství tradic. Některé se pojí se svátkem sv. Barbory, s Mikulášem a se sv. Lucií. Dále je na pořadníku i sv. Štěpán, který má svátek těsně po Štědrém dni. V prosinci máme i Silvestra. Po začátku nového roku sv. Jana a tři krále. Je toho tedy doopravdy dost. My se ale zaměříme jenom na to, co souvisí se Štědrým dnem. (Který má těch tradic a zvyků pochopitelně nejvíc.)

Půst

Určitě znáte pověru, která říká, že když nebudete celý den nic jíst, za odměnu uvidíte zlaté prasátko. Ve skutečnosti je ale význam půstu trochu jiný. Naši předkové v průběhu dne konzumovali jídla, ovšem taková, která neobsahovala maso. Mezi ně patřily i polévky.

Co se týče historie, první zmínky o českém vánočním půstu pocházejí ze 16. století. V minulosti, stejně jako v nynější době, ale nebyla zlatá prasátka ničím mystickým. Většinou vznikla tak, že někdo hodil na zeď odlesk obyčejného zrcátka. S tímto zvykem se taktéž pojí i strašidelná postava Perchty, která chtěla příliš najedeným lidem párat břicho. Postava Perchty se s největší pravděpodobností pojí s pohanským folklórem. První zmínka o ní u nás pochází z 15. století.

Předávání dárků

české vánoční tradice a zvyky

Prakticky všechny národy, které slaví Vánoce, si předávají dárky. V Česku má ale vánoční nadílka svá historická specifika.

Lidé ze Stadic nosili pravidelně ošatku ořechů panovníkovi. Díky tomu se jim údajně dostalo osvobození od odvodů. (Že by účelový dar?) Také se říká, že v Kraji Vysočina chodila žena, které se říkalo štědrá bába. Nikdy ale nechodila dovnitř. Své dary nechávala v punčochách, které byly zavěšené blízko vstupních dveří.

Štědrovečerní večeře

české vánoční tradice a zvyky

K českým vánočním svátkům patří slavnostní večeře. Ta se podávala na stole ozdobeném ubrusem a většinou obsahovala několik chodů. Osvětlení zajišťují svíce. Jí se pokaždé až ve chvíli, kdy se u stolu sejde celá rodina. Některé rodiny chystají talíř pro náhodného poutníka, či za zemřelé.

Betlém s jesličkami

české vánoční tradice a zvyky

Určitě znáte někoho, komu nechybí o svátcích betlém s jesličkami. Jde o výjev z narození Krista, který je obvykle zasazený do českého prostředí. Betlémy jsou kromě jiného celkem často motivem lidového umění. Nešlo o to vytvořit nezapomenutelné umělecké dílo. Spíš šlo o snahu uctít Krista a podpořit hřejivou náladu.

Podle toho, co bylo zrovna k dispozici se vyráběly betlémy z papíru, ze dřeva nebo dokonce i z vosku. Některé betlémy jsou dokonce pohyblivé a zabírají hodně místa. V posledních letech jsou ve městech populární velké betlémy ze dřeva, které mají životní rozměry.

Procházka před večeří

Mnoho rodin chodí před sváteční večeří na procházku, v průběhu které má všem členům domácnosti vyhládnout. Některé rodiny v průběhu procházky také vypouštějí kapry na svobodu. Odborníci ale tento způsob záchrany nedoporučují, protože kapr většinou krátce po vypuštění zemře.

Importované vánoční tradice a zvyky

Schválně jsme nemluvili o vánočním stromečku. Jde totiž o přejatý zvyk. (V 19. století ho ještě u nás nikdo neznal.) Zvyk zdobit stromek přišel s největší pravděpodobností na svět v 17. století. Ale nevíme to jistě. Někde se dokonce stromek věšel ke stropu.

Českou tradicí není ani věšení jmelí. Existence tohoto zvyku má s největší pravděpodobností spojitost s Kelty a pohanstvím.

Dodržujete nějaké vánoční zvyky? Pokud ano, jaké?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vánoční_zvyky_a_pověry – Vánoční zvyky a pověry (česky)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *