Jóga je cvičení, které k nám přišlo z východu. Nejde ale jen o protažení těla, nebo o upevnění kondice. Důležitá je i její filozofie. Věděly jste ale, že některé druhy jógy mohou nakopnout organismus k lepší produkci hormonů? Pokud ne, právě o hormonální józe bude dneska řeč.
Cvičení jógy můžeme vnímat jako trend. Nebo také jako starodávnou tradici, která je spojená i s duchovním učením. Která nám dokáže i v moderní době značně rozšířit naše obzory. Jóga má ale i výhody pro naše celkové zdraví.
Z nich mohou těžit například ženy, které si přejí otěhotnět, ale z nějakého důvodu jim to nejde. Případně i další jedinci, kteří už ztratili víru ve zlepšení svého zdravotního stavu.
Nahlédněte do tajemného světa hormonální jógy i vy!
Hormonální jóga – sestava 4 cviků
Sestava hormonální jógy pro ženy, obsahuje cviky, které mají za cíl narovnat hormonální nerovnováhu. Kombinuje v sobě prvky jiných druhů jógy. Takže je možné, že některé z nich poznáte.
První cvik (sedící kočka) se dělá tak, že si kleknete s rovnými zády na zem. Ruce položíte na kolena. Tak, aby byly napjaté. S nádechem otevřete hruď a s výdechem zakulatíte záda. Nádech a výdech je přípustný pouze nosem. Opakujte sedmkrát. Poté uděláte celý proces znovu. Ale tentokrát obráceně. (Jinak řečeno, na nádech vykulatíte záda a při výdechu je narovnáte.) Počet opakování je stejný.
Následně si sedněte s překříženýma nohama na zem. Mějte rovná záda a napůl přivřené oči. Ruce položte na kolena. Špičkou ukazováčku se dotkněte palce. Ruce mějte otočené nahoru. Při nádechu počítejte do tří a při výdechu do šesti.
Sedněte si do tureckého sedu a zaklesněte do sebe ruce. (Jedna by měla směřovat ven a druhá dovnitř.) S nádechem a výdechem se pak otáčejte ze strany na stranu. Zopakujte sedmkrát a opět vystřídejte strany. Lehněte si na zem, nebo do postele a soustřeďte se na levou nosní dírku. Při výdechu se koncentrujte na pravou nosní dírku. Opět obraťte. Celý proces zopakujte. Nakonec vydechněte levou nosní dírkou.
Jaké jsou účinky hormonální jógy
Lidské tělo je pod nadvládou hormonů. Moderní způsob života nám je ale může z různých důvodů rozházet. (Na vině mohou být i některé nemoci, nebo náš menstruační cyklus.) Právě na tyto problémy by měla hormonální jóga působit.
Devizou tohoto způsobu cvičení je:
- Nácvik dýchání
- Stimulace žláz s vnitřní sekrecí
Díky tomu se zklidníte. A také třeba zlepšíte některé své problémy. Které mohou být způsobené předčasnou menopauzou, premenstruačním syndromem, nebo inkontinencí.
Hormonální jóga pro diabetiky
Hormonální jóga je vhodná i pro diabetiky. Kromě jiného má pozitivní vliv na normální stav imunitního systému. Jak je to možné? Především proto, že některé ze sérií mají pozitivní vliv na fungování jater, sleziny a slinivky. Což se vždycky hodí.
Hormonální jóga v těhotenství
Hodně žen v jiném stavu začíná s jógou pro těhotné, která je má lépe psychicky připravit na novou životní roli. Také může ulevit od některých nepříjemných projevů těhotenství. Mezi ně patří třeba bolest zad a kyčlí. Pravidelný (ale šetrný) pohyb navíc pomáhá předcházet nadbytečnému váhovému přírůstku. Jak je to ale s hormonální jógou v těhotenství?
Abychom k vám byli naprosto upřímní, hormonální józe se lze věnovat v období snažení. Jakmile už ale těhotná jste, je nutné s hormonální jógou přestat.
Hormonální jóga a kontraindikace
Hormonální jóga rozhodně není pro každého. Vyhnout by se jí měli lidé, kteří jsou po operaci. Pak také výše uvedené těhotné ženy. Také ji nesmíte cvičit, pokud máte rakovinu prsu, nebo máte pokročilou osteoporózu.
Tento typ cvičení si nevybírejte ani v případě, že trpíte psychickými potížemi, či máte endometriózu. U problémů s ušima a se srdcem je nutná konzultace s lektorem. Konzultaci podléhají i pacienti se zvýšenou funkcí štítné žlázy, nebo lidé se zvýšeným nitroočním tlakem.
Zkoušela jste někdy hormonální jógu, nebo to není nic pro vás?