Aktualizováno redakcí 15. 7. 2021
Špatná nálada postihne jednou za čas každou z nás. Většinou se jedná o reakci psychiky na něco, co se nám nepovedlo. Co když ale přijde opravdová deprese? Pokud se bojíte užívat antidepresiva, můžete vyzkoušet jejich přírodní alternativy.
Přírodní antidepresiva bez receptu se dají použít na slabší, nebo na středně těžké deprese. Většinou bývají k tělu o něco šetrnější. (Oproti lékům totiž nepůsobí na chemické ovlivnění některých procesů.) Na druhou stranu, ani jejich užívání není úplně bez rizika. Pokud si nedáte pozor, může se stát, že skončíte neplánovaně těhotná. A o mateřské dovolené se budete nudit.
Proto vám nabídneme několik typů přírodních antidepresiv, včetně informací o tom, jaké mohou mít potenciálně nežádoucí účinky.
Třezalka tečkovaná
Jednou z nejúčinnějších bylinek, jejíž vliv se u léčby depresí potvrdil, je třezalka tečkovaná. Kterou určitě znáte kvůli její optimisticky žluté barvě. Problém je ale v tom, že by se neměla kombinovat s lékařem předepsanými antidepresivy.
Také o ní musí velmi důkladně uvažovat lidé, kteří dlouhodobě užívají léky. Může totiž ohrozit jejich účinnost. To platí i pro hormonální antikoncepci. Pokud tedy nechcete za devět měsíců chovat, raději se třezalce vyhněte obloukem.
Nenasycené mastné kyseliny Omega-3
O něco jistější je vnitřní užívání nenasycených mastných kyselin Omega-3, které se nacházejí především v rybách. Ačkoliv vědci úplně netuší, jak je to možné, jejich vyšší koncentrace v těle může zlepšovat příznaky deprese u dětí i dospělých. Pokud vám konzumace ryb vadí, pořiďte si kvalitní doplňky stravy.
Levandule
Levanduli není nutné užívat vnitřně. Naši náladu dokáže zlepšit už jen její vůně. Nejlepším způsobem je inhalace. Můžete si tedy pořídit parní generátor a levandulový olej. Také si můžete dát k posteli truhlík s levandulí. Případně si pořiďte levandulový polštářek. Jen dávejte pozor, aby nebylo levandule moc. Může vás z ní začít bolet hlava. (Nebo budete mít pocit, že máte v ložnici repelent.)
Heřmánek
Pokud se potřebujete spíš uklidnit, ale depresí v pravém smyslu netrpíte, mohl by vám pomoci heřmánek. Určitě víte, že heřmánkový čaj se lidem často podává před spaním. Má totiž navodit uvolnění a zlepšit duševní pohodu.
Vitamín D
Dalším zázrakem, na který byste měla upřít svoji pozornost, je vitamín D. Během letních měsíců ho získáváme ze slunce. V zimě nám ale dost chybí. Vitamín D je důležitý pro silné kosti. Ale také pro normálně pracující imunitní systém. Dokonce může zlepšit i naši náladu.
Pokud na slunce nemůžete chodit, dopřejte si doplňky stravy s vitamínem D. Myslete ale na to, že jde o vitamín, který je rozpustný v tucích. Takže se jím můžete předávkovat. (Vitamínem D ze slunce se předávkovat nelze.)
Vitamíny skupiny B
Vitamíny skupiny B jsou důležité pro normální neurologické funkce. Speciální pozornost je potřeba v tomto ohledu věnovat hlavně vitamínu B6 a vitamínu B12. Ty jsou důležité pro produkci serotoninu, či dopaminu.
V ideálním případě získávejte tyto vitamíny ze stravy. V případě deficitu vám ale může lékař doporučit užívání doplňků stravy.
Zinek
Pro naše duševní zdraví je klíčový i dostatečný příjem zinku, který má taktéž dopady na naši nervovou soustavu. Jeho nedostatek se navíc spojuje s propuknutím depresí. Ne, že by zinek sám o sobě pomohl. Ale může podporovat jiné druhy léčby.
Jaká přírodní antidepresiva znáte vy?
Zdroje informací
https://www.medicalnewstoday.com/articles/6-natural-antidepressants – 6 přírodních antidepresiv (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/herbs-supplements-for-depression – 11 látek proti depresi (anglicky)