Hormony štěstí – přináší štěstí, pomáhají s depresí nebo snižují bolest – jak je získat?

Aktualizováno redakcí 26. 3. 2021

Každý z nás se chce cítit šťastný. Možná to je ten důvod, proč je tolik lidí závislých na pocitu zamilovanosti. Případně na alkoholu, na čokoládě nebo dokonce na drogách. Opravdu je štěstí muška zlatá, nebo se k němu dá nějak dopracovat? 

Nebudeme si nic nalhávat do kapsy. Všechny chceme být krásné, mladé, zdravé, bohaté a hlavně šťastné. Čehož ale není často jednoduché dosáhnout. Můžete zažívat nadměrný stres z práce, nebo ze seznamování se s novými protějšky. (Zvlášť, když na rande neustále narážíte na naprosto nevhodné typy mužů.) 

Zabrat nám dávají i děti, vážné nemoci, ztráta práce a celá plejáda dalších věcí, které jsou sice běžnou součástí života, ale nikdo z nás je nechce nikdy zažít. Není tedy divu, že jsme neustále skleslé a špatně naladěné.

Jakým způsobem hormony štěstí fungují, jak poznáme, že jich máme málo a čím se dá jejich hladina zvýšit vám objasníme v následujících několika odstavcích. 

Hormony štěstí

Když mluvíme o hormonech štěstí, většina lidí si okamžitě vybaví endorfin. Byla by ale chyba si myslet, že existuje jenom on a pak už žádný další. Do stejné kategorie patří třeba dopamin, serotonin a oxytocin. Jaký je ale mezi nimi rozdíl?

Tak například dopamin je hormon, který máme spojený s uspokojivými vjemy. Také má ale vliv na učení, nebo na paměť a motorický systém. Serotonin je důležitý kvůli regulaci nálady. Je ale nezbytný i pro spánek, nebo kvůli chuti k jídlu a trávení.

Oxytocinu se říká hormon lásky. U žen se vyplavuje během porodu a kojení. Produkuje se ale i během styku s partnerem, mazlení nebo líbání. Propůjčuje nám schopnost lepšího porozumění a navazování citového pouta. A co ty endorfiny? Ty obvykle závisí na nějaké aktivitě, která tělu způsobuje stres. Ne nadarmo se vyplavuje během cvičení, nebo při sexu.

Jak získat hormon štěstí?

Hormony štěstí je tělo schopno vyprodukovat samo, takže není nutné je brát z chemických přípravků, které předepisuje lékař. (Když, tak se k tomu přistupuje jen ve zvláštních a odůvodněných případech.) Vzhledem k tomu, že vznik řady z nich bývá spojován s nějakou konkrétní aktivitou, stačí se jen zaměřit na činnosti, které mají na produkci hormonů štěstí přímý vliv.

Mezi tyto činnosti patří:

  • Smích
  • Cvičení
  • Poslech, nebo vlastní produkce muziky
  • Meditace
  • Mazlení s domácím zvířetem
  • Romantický večer s partnerem (nemusí dojít přímo ke styku, k produkci správných hormonů dochází i během vzájemného dotýkání se)
  • Kvalitní noční spánek
  • Masáž

Také se ví, že na vznik hormonů štěstí může mít pozitivní vliv i některý druh nápojů a jídel. Obecně se doporučuje zelený čaj, tmavá čokoláda, pálivé jídlo, mandle nebo jogurt.

Jak se projevuje chybějící hormon štěstí

To, že vám chybí hormon štěstí poznáte vcelku jednoduše. Například kvůli tomu, že jste náchylnější k depresím. S nedostatkem tohoto hormonu se pojí i fibromyalgie, nebo bolest hlavy. 

Pozor si dejte i v případě, že zpozorujete:

  • Náladovost
  • Problém se spánkem
  • Úzkosti
  • Impulzivní chování
  • Nevysvětlitelné bolesti (s tím ale běžte pro jistotu k lékaři)
  • Závislost na něčem (na jídle, na alkoholu…)

V případě, že nemáte kvůli současné situaci přístup k masážím a nemáte hudební nástroj, nebo partnera, zkuste se podívat na nějaký pěkný seriál, nebo film. Také si můžete zapálit aromatickou svíčku, nebo si užít tanec na hlasitě puštěnou hudbu. Z dlouhodobého hlediska by vás také mohla naplnit dobrovolnická činnost. 

Jak bojujete proti nedostatku hormonů štěstí vy?

Zdroje informací

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320839 – Endorfiny: Co to je a jak zvýšit jejich hladinu? (anglicky)

https://www.healthline.com/health/happy-hormone – Hormony štěstí (anglicky)

https://www.healthline.com/health/endorphins – Endorfiny: Funkce, hladiny a jak jich získat víc (anglicky)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *