Jak se zbavit prokrastinace? 5 tipů, které s ní hodně rychle zatočí

Prokrastinace je chorobné odkládání úkolů na pozdější dobu. I když to vede k představě, že si budeme užívat, ve skutečnosti jsme permanentně ve stresu a ničíme si život. Dá se jí nějak zbavit?

Jistě jste se s tím už někdy v životě setkala. Máte za sebou povedený víkend a v pondělí ráno ležíte v posteli a do ničeho se vám nechce. A tak si pohráváte s myšlenkou, že zavoláte do práce a požádáte o volno. (Pokud se rovnou nehodíte marod.) A den strávíte přesně podle svých nejtajnějších představ.

K snídani si uděláte smoothie, zacvičíte si jógu, dáte si sprchu a zbytek odpoledne strávíte u filmu, či u knížky. Kéž by to tak mohlo být pořád! A proč by ne? Vždyť práce a vyřizování pochůzek přece nikam neuteče. Uděláte to třeba zítra po vyzvednutí zásilky z internetového obchodu, nebo poté, co napíšete e-mail, ve kterém požádáte o povýšení.

Problém je v tom, že i když si vše malujeme v nejjasnějších barvách, spousta věcí se nikdy nestane. Maximálně se na nás začne hrnout práce, kterou nemáme čas zpracovat. Takže si povolíme další volno, protože jsme ve stresu a vše je tak příšerně únavné!

Výše popsaný příběh nemusí mít přímou souvislost s vaším životem. Jde ale o jednu z mnoha ukázek prokrastinace, která vás může připravit o blízké, o práci, ale i o vaši střechu nad hlavou!

Co je to prokrastinace?

Prokrastinace je stav, během kterého proti sobě stavíme to, co nás baví a co bychom chtěly dělat a to, co bychom dělat měly a do čeho se nám ani trochu nechce. V podstatě je to tedy dlouhodobé preferování našich vlastních zájmů před věcmi, které nám sice nezpůsobují libé pocity, ale jsou důležité pro život.

Nejde ale o obyčejnou lenost, ke které je občas náchylný každý z nás. Jde o dlouhodobé nastavení, které může plynout z úzkostí, z nedostatku sebedisciplíny, nebo z neschopnosti se rozhodnout pro jednu z několika možností.

Negativním dopadem prokrastinace pak může být:

  • Neplacení účtů, daní a faktur (bydlení, energie, internet, banka…)
  • Neschopnost vypracovat včas pracovní zadání (což může vést k vyhazovu, nebo ke snížení platu)
  • Narušení mezilidských vztahů (slíbíte, že přijdete, ale zůstanete doma atd.)

Není asi nutné dodávat, že zhoršující se mezilidské vztahy a problémy s institucemi a prací mohou vést k depresím a dalším nežádoucím společenským jevům. 

5 tipů, jak skoncovat s prokrastinací

Udělejte z velkých úkolů malé

Jedním z prvních kroků k úspěchu je to, že si velké úkoly rozdělíte na menší, které lze mnohem snáze zvládnout. Pokud víte, že musíte vyřídit nějaké důležité pochůzky, naplánujte si to tak, že když už budete vyměňovat občanský průkaz, rovnou u toho stihnete nákup jízdního kuponu a nákup potravin. Popřípadě cokoliv dalšího, co máte na svém seznamu. Kromě toho, že budete mít část úkolů za sebou si nebudete muset dělat extra čas v jiné dny v týdnu.

Mějte plán

Někdy se to sejde tak, že nevíte, kam máte dřív skočit. Což výrazně snižuje vaši schopnost rozhoupat se k akci. Takže si sedněte, vezměte si do ruky papír a začněte si dělat harmonogram toho, jakým způsobem budete postupovat v práci. To, co vám zabere hodně času a zároveň je to důležité, udělejte jako první. Následně se můžete věnovat věcem, které až tak nehoří. A úklid bytu, nebo domu si nechejte až nakonec. Nejde o nic, co by nemohlo počkat.

Odstřihněte se od toho, co vás ruší

Napíšete zprávu kamarádce a ona si pak s vámi chce psát celý den. Nebo vám přijde upozornění na sociálních sítích, či newsletter o speciální nabídce na vašem oblíbeném obchodě. Takže se místo práce věnujete něčemu, co vás akorát obírá o drahocenný čas. Má-li být práce hotová, vypněte si na čas upozornění, nebo někam ukliďte telefon. (Třeba za obrazovku notebooku, kde na něj nebudete vidět.) Díky tomu se budete lépe soustředit na to, na co máte.

Nehledejte záminky, proč něco nejde

Je teď správná konstelace hvězd na to jít do banky a požádat o splátkový kalendář? Je opravdu dobrý nápad hledat si právě teď novou práci? A skutečně už není možné spravit vztah s partnerem, který je na vás zlý a bije vás? Čím dřív přestanete uvažovat nad tím, zda není lepší vyčkat na nějaký vhodnější moment, tím snáze se vám bude žít.

Mějte motivaci

Řekneme to tak, jak to je. Čím dřív uděláte to, do čeho se vám nechce, tím rychleji budete mít danou věc z krku. A tím víc času budete mít na to, co vás baví. Což je z našeho pohledu velmi silný impuls k tomu, abyste se pokusila o změnu.

Bojujete s prokrastinací, nebo je vám tento termín cizí?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Prokrastinace – Prokrastinace (česky)

https://www.lifehack.org/articles/featured/11-practical-ways-to-stop-procrastination.html – 11 tipů, které vám pomohou přestat prokrastinovat (anglicky)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *