3 nejúčinnější fytoestrogeny: Pomohou na menopauzu?

Aktualizováno redakcí 6. 9. 2023

Fytoestrogeny v potravinách a bylinkách jsou v posledních několika letech velkým tématem, o které se zajímá široké spektrum žen. Především pak proto, že se o nich říká, že dovedou zmírnit nežádoucí projevy přechodu. Je to ale pravda? A kde všude je najdeme?

Přírodní fytoestrogeny jsou dnes populární, jako snad nikdy dříve. Jde o látky přírodního původu, které jsou strukturou velmi připomínají ženský pohlavní hormon estrogen. Vzhledem k tomu, že ho v ženském těle v průběhu života ubývá, mívá to velmi nepříjemné projevy. Kromě návalů horka a pocení zralé ženy bojují i s vaginální suchostí či se zhoršenou kvalitou vlasů a pokožky a s postupnou ztrátou plodnosti.

Estrogen tablety TEST 💊
Hledáte nejlepší estrogen tablety?

Přečtěte si naše srovnání ✅ TOP 9 nejlepších přípravků na menopauzu.

V článku rozebereme:

  •  9 nejlepších doplňků stravy na menopauzu v ČR 
  • Účinky estrogenu na ženské tělo
  • Největší zdroje estrogenu v potravinách
  • Jak zvýšit estrogen přírodní cestou

Přečtěte si: Poznejte všechny příznaky menopauzy

I přesto, že toto období není pro většinu žen ani trochu jednoduché, málokterá se dočká cílené léčby. Mnohem častěji se doporučuje změna životního stylu, která může zahrnovat i estrogen tablety. Tyto přírodní doplňky stravy obvykle obsahují komplex bylinek, které obsahují právě již zmíněné fytoestrogeny, které mohou přispívat k větší hormonální rovnováze. A tím pádem i k většímu životnímu komfortu.

Dělení fytoestrogenů

Není fytoestrogen, jako fytoestrogen. Dohromady známe čtyři samostatné kategorie, do kterých spadají různé potraviny a bylinky s fytoestrogeny, které se zároveň doporučují jako bylinky na menopauzu.

Známe:

  • Isoflavony
  • Lignany
  • Kumestany
  • Stilbeny

S prvními dvěma druhy se obvykle setkáváme ze všech nejčastěji. Isoflavony se tradičně nachází třeba v luštěninách. (Typicky jde o sóju a výrobky z ní.) Lignany se zase často vyskytují v rostlinách.

Nejznámější zdroje fytoestrogenů

Lněné semínko

Možná by vás to vůbec nenapadlo, ale jedním z prvních zdrojů fytoestrogenů je lněné semínko, které si můžete přidávat mleté do ranní kaše. Kromě jiného, lněné semínko podporuje normální vyprazdňování, což se může taktéž někdy hodit.

Sója

Další v pořadníku je sója a výrobky z ní (tofu, tempeh, miso…). Tato potravina je bohatá na isoflavony a obsahuje i velké množství dalších důležitých živin, včetně proteinů. Tofu můžete přidávat například nakrájené do salátů, nebo ho můžete jíst v úpravě masa. (Dá se například grilovat.)

Jetel luční

Někdy se mu také (nesprávně) říká červený jetel. Jde o snadno dostupnou bylinku, která taktéž obsahuje fytoestrogeny. Obsahuje isoflavony, které mohou pomoci zmírnit negativní příznaky přechodu. Proto po něm sahají ženy, které trápí návaly horka, pocení a podobně.

Tip: Proč je tak důležitý progesteron?

Jak je užívat?

V první řadě je důležité říct, že potraviny s obsahem fytoestrogenů nemusí být vhodné pro mladší ženy. Především proto, že mohou svým působením narušit přirozený cyklus. Největší užitek z nich naopak budou mít ženy v období přechodu, které zažívají jeho nepříjemné příznaky, které je negativně ovlivňují v průběhu dne i noci.

Kromě toho, že některé druhy fytoestrogenů můžete mít zařazeny ve svém jídelníčku, vyzkoušet můžete i dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy pro zralé ženy, které mají ve složení jak fytoestrogeny, tak například bylinky na podporu koncentrace a energie či látky, které přispívají k normálnímu psychickému rozpoložení a k normální sexualitě.

V takových přípravcích kromě červeného jetele a extraktu ze sóji najdete například i:

  • Drmek obecný
  • Len setý
  • Smldinec chlupatý
  • Vitamíny skupiny B
  • Vitamín D
  • Vitamín K
  • Vápník

A mnoho dalších složek, které dodají vašemu tělu přesně to, co v této životní etapě potřebuje nejvíce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *