Objevte kouzlo dietních polévek: Pomohou vám dostat kila dolů?

Dietní čočková polévka je pomocník, který vám pomůže dostat do vašeho jídelníčku trochu více luštěnin. Dietní zeleninová polévka zase dokáže dostat živiny i do hodně vybíravého dítěte. Navíc, bez toho, aby se její příjem nějak negativně odrazil na jeho váze. Co ale taková dietní polévka z hlívy ústřičné? A může vůbec shazování kil s polévkou efektivně fungovat?

Naše babičky říkávaly, že polívka je grunt a kdo ji nejí, ten je špunt. Čímž se nás snažily přesvědčit, že voda se zeleninou a masem před hlavním jídlem má pro naše tělo velký význam. Jestli po polévce někdo doopravdy vyrostl, to vám bohužel neřekneme. Co ale víme jistě je to, že dietní fazolová polévka může být jedním z nástrojů ztráty váhy. 

Opravdu ale polévková dieta funguje? A co dalšího byste měli o polévkách vědět?

Co jsou to dietní polévky a jak fungují?

Polévková dieta není jediná. Známe například dietu s tukožroutskou polévkou, zelnou polévku na hubnutí a podobně. Tak v čem je zrovna tento stravovací směr tak odlišný?

Podle toho, jak se rozhodnete, můžete jíst buď jenom polévku, nebo do svého jídelníčku dostanete i nějaké běžné potraviny, které mají pevnou konzistenci. Druhá varianta je určitě lepší. Protože polévka je stále (z větší části) jenom voda. Takže můžete být během dne hladové a špatně naladěné. Běžně se dietní polévky vaří po dobu 5-10 dní. Dietní rajská polévka si ale určitě najde místo ve vašem jídelníčku i po zbytek roku.

Jak se dá zhubnout s dietními polévkami?

Protože celodenní konzumace polévek není realistická, je vhodné přemýšlet o tom, jak dietní polévky zakomponovat do svého jídelníčku jinak. V první řadě, pokud sníte před hlavním jídlem misku polévky, zvyšuje se pravděpodobnost, že po ní budete mít mnohem menší hlad. Takže si u druhého jídla dáte trochu menší porci. Což samo o sobě může přispět k tomu, že začnete hubnout.

Dietní polévka se hodí i k večeři. Zvlášť, když ji uděláte z luštěnin, nebo z pořádné porce zeleniny a kvalitního masa. 

Dietní polévky pro děti

Děti jsou ještě ve vývoji a mají specifické potřeby. Pokud tedy neexistuje žádný medicínský důvod, neměly by držet žádné diety. Ovšem, ruku a srdce. Někteří rodiče splní svým dětem všechno, co jim vidí na očích. Takže v potomkovi vypěstují lásku k čokoládě a fast foodu. Což je samozřejmě špatně.

Aby mělo dítě k dispozici všechny důležité živiny, ale zároveň u něj došlo k redukci nadbytečné hmotnosti, dietní polévky k obědu nebo k večeři, které jsou proložené dalšími domácími pokrmy, mohou být účinným spojencem při snižování jeho váhy. Chce to ale samozřejmě vysledovat, jaké polévky má vaše dítě nejraději. Zatímco někomu vyhovuje dietní mrkvová polévka, jiné dítě ji nemůže ani cítit.

Dietní polévka při průjmu

Za průjem označujeme stav, během kterého si několikrát za den odběhnete na toaletu. Jelikož je stolice z velké míry tvořená vodou, je důležité pít dostatek tekutin a zajistit si i další cesty, jak hydratovat organismus. A kvalitní polévka by vám s tím mohla pomoci.

Zapomeňte ale na chvíli na hutné zeleninové krémy. Jako nejlepší volba se jeví poctivě připravený domácí vývar se zeleninou. Kromě toho, že ho tělo snese mu dodá vodu a potřebné živiny. 

Další výhody dietních polévek

Dietní polévky se dají připravit velmi chutně. Takže nebudete mít pocit, že musíte při cílené ztrátě hmotnosti trpět. 

Kromě jiného:

  • Jsou rychlé
  • Zasytí
  • Je lze brát i na cesty
  • Obohatíte svůj jídelníček o ovoce a zeleninu
  • Obohatíte svůj kulinářský repertoár
  • Zastanou místo lehčího jídla před spaním
  • Zahřejí
  • Urychlí léčbu a rekonvalescenci (uvolní ucpaný nos, zmírní bolest v krku…)

Samozřejmě, jednou za čas si můžete dopřát něco vydatnějšího a do zdravé polévky si můžete opéct kousek pečiva. Lahodné jsou i celestýnské a fritátové nudle, které dovedou ozvláštnit i tu nejnudnější polévku. Když ale budete jíst polévku před hlavním jídlem a nebudete se bát i nějakého toho cvičení, uvidíte, že kila půjdou hodně rychle dolů.

Jíte dietní polévky, nebo vás tento trend příliš nezaujal?

Zdroje informací

https://www.verywellfit.com/soup-diet-how-it-works-4589772 – Polévková dieta (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/what-to-eat-for-diarrhea-1944822 – Co jíst po průjmu (anglicky)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *