Dukanova dieta: Její 4 fáze, recepty a zkušenosti

Aktualizováno redakcí 26. 5. 2021

Uvažujete o tom, že byste chtěla shodit pár kil? Pak určitě víte, že to od vás bude vyžadovat spoustu trpělivosti a odříkání. Musí to být ale vždycky neuspokojující a složité? Nemusí. Pokud se rozhodnete, že zkusíte Dukanovu dietu.

Ženské tělo je nastavené trochu jinak než to mužské. Od přírody máme větší procento tělesného tuku. Také býváme o dost menší. Což znamená, že se musíme mnohem více snažit, abychom dokázaly spálit srovnatelné množství energie.

To, že to tak je, má své důvody. Ženy potřebují být dostatečně silné na to, aby zvládly těhotenství. A jelikož nám dříve hrozil hlad, ta, která neměla vrstvu tuku nemusela mít velkou šanci na přežití. (Jen si vezměte, že při opravdu malém množství tuku v těle ženy přestáváme menstruovat.) Na druhou stranu, ani vyšší tělesná váha nemusí být z hlediska našeho sebevědomí, či reprodukce, úplně optimální. Je tedy důležité se držet nějakého zlatého středu.

Může být správnou strategií pro jeho dosažení Dukanova dieta?

Dukanova dieta potraviny

Dukanova dieta umožňuje jíst až 68 nízkotučných a vysoko proteinových potravin (ve své první fázi). Ve druhé fázi můžete do jídelníčku přidat až 32 nízkoškrobových druhů zeleniny. Tím, že jíte proteiny, se budete cítit nasycená. Navíc budete mít dostatek energie na cvičení. Třeba na HIIT, nebo na běhání

Abyste měla trochu představu o tom, co je povolené, můžete jíst:

  • Libové vepřové
  • Drůbež bez kůže
  • Ryby
  • Vejce
  • Tofu a tempeh
  • Nízkotučné mléčné produkty 

Ve druhé fázi můžete do jídelníčku přidat brokolici, celer, rajčata, houby, cibuli, pórek, artyčok a zelené saláty. Součástí Dukanovy diety jsou také otruby. Jídelníček Dukanovy diety ve třetí fázi umožňuje přidat i omezené množství ovoce a škrobů.

Dukanova dieta a její 4 fáze

Z předešlých řádků vyplývá, že Dukanova dieta má několik fází, kterými si budete muset během jejího dodržování projít. Je ale potřeba počítat s tím, že součástí Dukanovy diety není chleba. Takže musíte zvážit, zda něco tak náročného zvládnete.

První ofenzivní fáze

První fáze Dukanovy diety trvá dva až sedm dní. Její délka závisí na tom, kolik kilogramů chcete zhubnout. V této chvíli můžete konzumovat libovolné množství proteinů. K tomu můžete přidat limitované množství nízkotučných mléčných výrobků. Pro přípravu masa můžete použít jednu lžičku olivového oleje denně. Také byste měla sníst 1,5 lžíce otrub/den.

Druhá alternativní fáze

Jakmile skončíte s ofenzivní fází, přejdete do fáze číslo 2. Její délka může být až jeden rok. Jelikož je stále poměrně restriktivní, lidé, kteří mají zdravotní problémy, nebo hodně zhubli ve fázi číslo 1, by měli být pod odborným dohledem. 

Ve své podstatě jíte ve druhé fázi to samé, jako v té první. Jen s tím rozdílem, že do jídelníčku zařadíte i povolené druhy zeleniny s nízkým obsahem škrobu. Tentokrát se denní příjem otrub zvýší na 2 lžíce. Některé dny jsou čistě proteinové.

Třetí upevňovací fáze

Délka této fáze je opět velmi individuální. Hodně to záleží na tom, kolik kilo se vám podařilo zhubnout. Na každého půl kila ztracené hmotnosti připadá pět dní. Jídelníček je stejný, jako ve fázi jedna a ve fázi dvě. Pomalu ale do stravy začnete přidávat malé množství sýra, či chléb. Můžete dokonce pít malé množství vína a jíst ovoce. Denní příjem otrub se zvyšuje na 2,5 lžic denně. Jeden den v týdnu se jí jen čistě proteinová jídla.

Čtvrtá konečná fáze

Finální fáze trvá neomezeně dlouhou dobu. Důležité je jen sledovat, zda je vaše tělesná váha stabilní.

Dukanova dieta – jídelníček na týden

Abyste měla trochu lepší představu o tom, co vás zhruba čeká, nabízíme vám týdenní jídelníček. 

Den 1

Snídaně: 2 míchaná vejce, 2 kousky libové slaniny, ½ hrnku netučného sýra cottage

Oběd: 1 hrnek tempehu, 1 hrnek květákové rýže

Večeře: Kuřecí prsa s 1 hrnkem restované růžičkové kapusty

Den 2

Snídaně: Pečená vejce s kapustou a rajčaty, celerový džus

Oběd: Špenátový salát se slaninou

Večeře: Losos pečený s bylinkami, v troubě pečený chřest

Den 3

Snídaně: Libová klobása a 2 vařená vejce

Oběd: Tofu s asijskými nudlemi

Večeře: Hovězí játra na cibulce s brokolicí

Den 4

Snídaně: Nízkotučný jogurt a sýr

Oběd: Dušená kuřecí prsa

Večeře:  Libové telecí maso na cibulce

Den 5

Snídaně: Vařené vejce se šunkou

Oběd: Libové vepřové maso se špenátem

Večeře: Dušený pstruh s asijskými nudlemi

Recepty na Dukanovu dietu

Pokud máte strach, že se nedokážete odpoutat od svého naučeného stylu stravování a při vaření selžete, zkuste navštívit internetové stránky, které se zabývají recepty, které jsou vhodné pro Dukanovu dietu. V nich najdete spoustu inspirace a receptů, které jsou přímo na míru jednotlivým fázím.  Díky tomu budete vědět, že jíte přesně to, co máte.

Zkoušela jste někdy Dukanovu dietu? Pokud ano, jak to dopadlo?

Zdroje informací

https://www.medicalnewstoday.com/articles/219612 – Dukanova dieta: Fáze, efektivita a další (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/dukan-diet-101 – 101 o Dukanově dietě (anglicky)

https://www.verywellfit.com/dukan-diet-review-2242251 – Dukanova dieta: Klady, zápory a co můžete jíst (anglicky)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *