5 nejčastějších příčin krvácení mimo cyklus – Jak si pomoci?

Aktualizováno redakcí 22. 9. 2021

Slabé krvácení mimo cyklus může naznačovat, že ovulujete. Ale jen za předpokladu, že neberete hormonální antikoncepci. Ta totiž ovulaci zastavuje. Co když se ale dostaví silné krvácení mimo cyklus? Případně, co když vás trápí krvácení mimo cyklus a průjem? 

Silné krvácení mimo cyklus vyvolává u mnoha žen obavy o zdraví. Je ale pravda, že nás dovede znepokojit i krvácení mimo cyklus, kdy je na spodním prádle viditelná světlá krev. 

Jelikož je ženské tělo pod nadvládou hormonů, které se navíc v průběhu produktivního života různě mění, je potřeba neházet tento problém za hlavu. Je totiž mnohem lepší jít k lékaři zbytečně, než něco zanedbat.

Jaké jsou jeho příčiny

Krvácení mimo cyklus nejčastěji odkazuje na ovulaci. Ačkoliv je hlavní podmínkou to, aby žena nebrala antikoncepci, může se toto krvácení v některých případech objevit i u jejích uživatelek. (O tom si ale povíme níže.) 

Dále může být na vině:

  • Špatná funkce štítné žlázy,
  • dysfunkce vaječníků,
  • infekce,
  • problémové těhotenství,
  • rakovina
  • či jiné neodhalené onemocnění, včetně cukrovky.

Jelikož je řada těchto stavů velice vážná a v případě těhotenství může dojít dokonce i k potratu, je potřeba se co nejrychleji spojit s ošetřujícím lékařem. Zvlášť pokud zaznamenáte krvácení mimo cyklus, u nějž je přítomná tmavá krev.

Jak zastavit krvácení mimo cyklus a kde hledat pomoc

Pokud ovulujete, není potřeba se nijak znepokojovat. Jde o přirozený jev. Pokud ale s ničím takovým žádnou zkušenost nemáte, nelze vyloučit vážnější problémy, které vyžadují vyšetření u odborníka. Nejlepším řešením je telefonát vašemu gynekologovi. Pokud neordinuje, zavolejte si na gynekologickou ambulanci, která většinou funguje nepřetržitě.

Konejte tak za všech podezřelých okolností, v průběhu těhotenství, v případě, že je přítomná i horečka se zimnicí nebo cítíte bolest.

Krvácení mimo cyklus po 40

Nejspíš vás nepřekvapí, že řadu problémů ženám způsobuje období, které bezprostředně předchází přechodu, kdy vyhasíná funkce vaječníků. To může mít vliv na délku cyklu, jeho pravidelnost a podobně. 

Je tedy potřeba se připravit na to, že budete krvácet i v jinou dobu, než jak jste byly naučené v průběhu celého cyklu.

Krvácení mimo cyklus při braní antikoncepce

Krvácení mimo cyklus se u uživatelek hormonální antikoncepce může objevit v průběhu prvních tří měsíců, kdy užívají antikoncepci. Také se to může stát ve chvíli, kdy změníte antikoncepci. 

Tento problém můžete konzultovat s gynekologem. Ale pravděpodobně vás ujistí, že je s vámi všechno v pořádku. 

Neustálé krvácení mimo cyklus

Neustálé krvácení mimo cyklus je ovšem podezřelé. Je proto potřeba projít sérií důkladných zdravotních prohlídek, které pomohou odhalit pravou příčinu vašeho problému.

Váš praktik by měl zjistit, jestli nemáte cukrovku. Je také potřeba vyloučit, že máte problém s rakovinou, nebo jinou chorobou ženského pohlavního ústrojí, který by bylo nutné nějak řešit. Zkontrolovat byste si měla nechat i funkci štítné žlázy.

Mnoho žen s ní má problémy, ale jelikož jsou její symptomy spíše nenápadné, mnohdy je nenapadne, že by za potíže mohla právě štítná žláza. 

Na posledním místě může být i stres, proto zkuste:

Překvapilo vás někdy krvácení mimo cyklus? Pokud ano, co za ním stálo?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/vaginal-bleeding-between-periods – Krvácení mimo cyklus (anglicky)

https://www.healthline.com/health/pregnancy/ovulation-bleeding – Ovulační krvácení (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/is-spotting-while-on-the-birth-control-pill-normal-2616502 – Krvácení mimo periodu s antikoncepcí (anglicky)

https://www.healthline.com/health/menopause/perimenopause-periods – Perimenopauzální periody (anglicky)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *