Cviky na hubnutí břicha: Opravdu lze cíleně zhubnout jenom jednu partii?

je možné zhubnout jednu partii?

Aktualizováno redakcí 24. 3. 2022

Ztráta tuku na břiše je snem mnoha žen. Za normálních okolností by možná byly úspěšné, problém je v tom, že se v průběhu svého snažení pokouší doslova o nemožné. Věří totiž tomu, že lze zhubnout jednu konkrétní tělesnou partii. Proč je tento způsob přemýšlení špatný? A co se vyplatí zkusit místo něj?

Internet je plný zaručených rad, jak zhubnout. Mnohdy jde o rady, jak s pomocí cvičení zhubnout jednu konkrétní tělesnou partii. Zdá se to být logické, vždyť svaly, které lze trénovat, máme ve všech částech těla.

Problém je v tom, že hubnutí jedné konkrétní tělesné partie nefunguje. Tuk je v lidském těle distribuován na základě pohlaví a genetických predispozic. A to jsou věci, nad kterými nemáme vůbec žádnou kontrolu. A to i v případě, že se rozhodneme hubnout.

Cviky na hubnutí břicha – funguje to?

Co dalšího byste měla o cíleném hubnutí břicha vědět?

Další důvody, proč to nejde

Jak už bylo řečeno, tělo samo ví, do kterých partií bude ukládat nejvíce tuku. A my to svým rozhodnutím nemůžeme vůbec nijak změnit. Když už navíc začneme s nějakým tím pohybem, tělo se začne zbavovat tuku ze všech míst. A naprosto normálně začnou hubnout nejdřív místa, která nepovažujete za problematická. (Protože je na nich nejméně tuku.) To znamená, že sice můžete cvičit cviky na břicho, ale vydaná energie může pocházet (třeba) z tukových zásob na vašich rukách. Cvičením ale můžete problematickou část těla zpevnit, takže by měla postupem času vypadat trochu lépe.

Tohle se vyplatí vyzkoušet

Předchozí odstavec může být pro mnohé ženy silně demotivační. Na druhou stranu, s trochou snažení se můžete ke štíhlejšímu bříšku přeci jenom dopracovat. Jen k tomu možná použijete způsoby, které by vás dříve nenapadlo zkusit.

Jezte vlákninu

cviky na hubnutí břicha

Jakou má vláknina souvislost se štíhlým bříškem? Budete se divit, ale obrovskou. Kromě toho, že vás vláknina na delší dobu zasytí, vám pomůže zlepšit trávení. Pokud jste nafouklé, je naprosto jasné, že objem vašeho břicha bude větší, než kdybyste nafouklá nebyla. Takže, i tak malá věc dokáže opravdu velké zázraky.

Mezi dobré zdroje vlákniny patří:

  • Lněné semínko
  • Avokádo
  • Luštěniny
  • Ostružiny

Sledujte, co pijete

Většina lidí nemá ve zvyku příliš sledovat co pije. To je chyba, protože touto cestou se může do vašeho jídelníčku dostat mnoho nadbytečných kalorií. Velmi záludný je v tomto ohledu alkohol, který má poměrně výraznou energetickou hodnotu. Pro vaši štíhlou linii nejsou ideální ani slazené limonády a džusy (ano, v nich je samý cukr, raději malé množství džusu zalijte čistou vodou) a sirupy. Také se nehodí sladit čaj a kávu.

Snižte hladinu stresu

Stres má negativní dopady na naše zdraví a hormonální činnost. Mnohdy se stává, že dlouhodobě zvýšená hladina stresu přispívá k větší chuti k jídlu. Vyšší hladina stresu navíc vede u žen k častějšímu ukládání tuku do oblasti pasu a břicha. Jde tedy o skvělé důvody, proč zmírnit vaši stresovou zátěž. (Ulevit vám může mindfulness, jóga nebo meditace.)

Zkuste kardio

Pokud vám jde o masivnější ztrátu tukové tkáně, určitě je vhodné vsadit na kardio cvičení. Je specifické v tom, že cvičíte s mírnější zátěží po delší časový úsek. Skvělý je v tomto aerobic. Vyzkoušet ale můžete například i svižnější fitness chůzi, která je šetrná k vašim kloubům.

cviky na hubnutí břicha

Zrušte rafinované cukry

Ženy se domnívají, že v průběhu hubnutí musí z jídelníčku odstranit všechny sacharidy. To ale není potřeba. Stačí, když se vzdáte rafinovaných cukrů (cukrovinky, pekárenské výrobky…) a zdroje komplexních sacharidů si v jídelníčku necháte. I je totiž tělo potřebuje k tomu, aby mohlo správně fungovat a zůstalo zdravé.

Jaké jsou vaše tipy, které vám pomohly s hubnutím břicha?

Zdroje informací

https://www.verywellfit.com/why-you-cant-target-fat-loss-1230974 – Proč nejde hubnout jen jednu část těla (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/20-tips-to-lose-belly-fat – 19 tipů, jak se zbavit tuku na břiše (anglicky)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *