Jak se dostat do ketózy? Keto dieta a jejích 5 zásad

Jak se dostat do ketózy

Aktualizováno redakcí 13. 6. 2022

Je jen málo žen, které jsou spokojené s tím, jak vypadá jejich postava. To by kvůli hormonálním vlivům a těhotenství nebylo nic divného. Problém je v tom, že řada z nich neví, jak hubnutí pojmout, aby bylo účinné, ale zároveň i dlouhodobě udržitelné. Pokud tento problém řešíte i vy, možná byste měla vyzkoušet proteinovou dietu.

Ženy, které se už v minulosti pokoušely zhubnout dobře ví, že svět diet je prakticky nekonečnou přehlídkou různě drsných restrikcí, z nichž některé jsou doopravdy na pováženou. Lidské tělo potřebuje každý den nějaký objem energie, který zajistí jeho bezproblémové fungování. Pokud mu ho vezmeme, brzy se to projeví vypadáváním vlasů, jojo efektem, podvýživou, kolapsem organismu nebo dokonce ztrátou menstruace.

Z toho důvodu je vhodné přistupovat k redukci hmotnosti střídmě. Zapomeňte na to, že ztratíte deset kilo nadváhy, která se budovala po dobu několika let, za dva týdny. Místo toho se zaměřte na principy proteinové diety, kterou lze po různých úpravách dodržovat po libovolně dlouhou dobu.

Jak to dělat správně?

Výhody proteinové diety

Jíst maso je způsob jak se dostat do ketózy

Někteří lidé považují keto (nebo také proteinovou dietu) za kontroverzní. Podle některých dieta bohatá na maso vede ke zvýšení cholesterolu a k většímu riziku kardiovaskulárních onemocnění. Ovšem, spousta již provedených studií prokázala, že proteinová dieta má naopak mnoho benefitů.

Dieta s minimálním obsahem sacharidů snižuje chuť k jídlu. Také už po krátkém čase zaznamenáte viditelný úbytek na váze. Velká část tuku se navíc ztratí z dutiny břišní. (Což je jednoznačně žádoucí.) Také může dojít k lepší citlivosti těla na inzulin.

Je ale potřeba dodat, že mnoho lidí po najetí na tuto dietu zaznamenává jev, kterému se říká keto chřipka. Nejde o nemoc jako takovou. Jde o reakci těla na to, že nemá pravidelný přísun sacharidů. Pokud se vám podaří tento stav na začátku diety zvládnout, vše by mělo být v pořádku.

Zásady Keto diety

zásady keto diety - ketózy

Podstatou keto diety je to, že lidé při ní konzumují zvýšené množství proteinů. Ty nejčastěji pochází z libového masa a z některých mléčných výrobků. Součástí této diety bývají i zdravé tuky a zeleninové saláty.

Kusy ovoce a zdroje sacharidů v jídelníčku nebývají. A pokud, tak ve striktně omezeném množství. Vzhledem k tomu, že proteiny dovedou člověka velmi dobře nasytit, nemusíte se bát hladovění, které je obvykle s dietami spojené.

Ketóza

Cílem výše popsaného počínání je ketóza, v průběhu které má tělo tendence sahat do svých tukových zásob, které přeměňuje na zdroj své energie. Ketóza je tedy stav, kterého se snaží lidé, kteří dodržují proteinovou dietu, dosáhnout. (V případě potřeby se dá měřit speciálními proužky na testování moči.)

Omezuje nezdravá jídla

I když nám nezdravá jídla obvykle chutnají, bývají zdrojem nežádoucích kalorií. Určitě vás potěší, že plán keto diety vede k tomu, že tyto potraviny buď úplně vyškrtnete z jídelníčku, nebo je citelně omezíte. Kromě alkoholu se nemohou jíst smažené snacky, fast food či sladké pekárenské výrobky.

Udržitelnost

Jak se dostat do ketózy

Problém s ostatními dietami spočívá v tom, že nejsou dlouhodobě udržitelné. Pokud máte hlad, je jedno, jak silné je vaše odhodlání. Po několika dnech marného snažení to prostě vzdáte. U keto diety je tohle trochu jiné. Tím, že vás proteiny dobře nasytí a nijak výrazně se nesníží váš denní kalorický příjem, bude pro vás mnohem jednodušší se nového stravovacího směru dlouhodobě držet.

Cvičení

Nejlepších výsledků samozřejmě dosáhnete, pokud keto dietu spojíte s pravidelným cvičením, které vám umožní vidět první změny už po několika týdnech. Někdo preferuje běhání, ale nešlápnete vedle ani s jógou, nebo se cvičením v posilovně. Jen nezapomínejte na důležitost regenerace.

Zkoušely jste někdy proteinovou dietu? Pokud ano, jak jste s ní byly spokojené?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/nutrition/10-benefits-of-low-carb-ketogenic-diets – 10 benefitů keto diety (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/ketogenic-diet-101 – Velký průvodce keto dietou (anglicky)

1 Comment

Add Yours
  1. 1
    Magdalena

    Jen chci doplnit že jsem u ketodiety uplně vyloučila jakýkoliv alkohol aby se to povedlo .Tak se mi to zalíbilo že abstinuji dodnes.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *