Pět základních typů manipulace: Naučte se je poznat včas!

typy manipulace

Aktualizováno redakcí 3. 2. 2022

Vztahy s ostatními lidmi nebývají jednoduché. Každý z nás má nějaká očekávání a tužby, kterých by chtěl, nebo potřeboval dosáhnout. Většina z nás na to jde s otevřenou žádostí a přes nabídku spolupráce. Někteří lidé si ale vezmou to, co chtějí, skrze manipulaci. Jak ji poznat? A dá se ji nějak bránit?

S manipulátory se můžeme setkat prakticky všude. Jsou na úřadech, v našem zaměstnání, ve škole nebo dokonce v naší rodině. V poslední době se o manipulaci čím dál častěji hovoří v souvislosti s domácím násilím, v průběhu kterého bývá mnohdy přítomna.

typy manipulace

Jelikož dobře víme, jaké má domácí násilí dopady (nízké sebevědomí, ztráta kontaktu se světem, finanční závislost…), je důležité vědět, jak se může snaha o manipulaci projevovat. Jen tak můžete říct NE a posunout se někam, kde vám bude líp.

Pokud jste připravené, můžeme jít na to.

Proč s námi někdo manipuluje?

Možná se sama sebe ptáte, co má manipulátor z manipulace ostatních. Odpověď je celkem jednoduchá. Moc ve vztahu s vámi. Cílem manipulátora je, aby vás tak oslabil, že nad vámi získá absolutní kontrolu. A ani to mu nebude s největší pravděpodobností stačit. (O ženách, které byly zavražděné domácím tyranem jste už asi někdy slyšela.) Moc nad vámi může být pro manipulátora i velice výhodná, protože jinak by se musel o danou záležitost starat sám. A to se mu nechce.

Na tohle si dejte dobrý pozor

Příliš mnoho příliš rychle

Tohle platí hlavně v milostných vztazích. Někoho potkáte a jste tím člověkem naprosto unešená. Umí se hezky chovat a prakticky neustále vás bombarduje svým zájmem a nehynoucí láskou. (Třeba hned od druhého dne.) To musí být láska!

Problém je v tom, že láska na první pohled se zaměňuje s chtíčem. Navíc, aby se do vás někdo doopravdy zamiloval, měl by vás chtít nejprve postupně poznávat. Pod tíhou romantických filmů tedy skákáme na lep prohnaným manipulátorům, kteří nás bombardují svými city z chladného kalkulu. Mnohdy se snaží o to, abyste se otevřela a sdělila mu své slabosti, kterých by mohl v budoucnosti využít.

Překrucování faktů

typy manipulace

Manipulátoři rádi zamlčují pravdu, lžou nebo kosmeticky upravují skutečnost. Proto by vás nemělo překvapit, že mají velkou oblibu v překrucování faktů. Také rádi přehánějí a sami sebe staví do velmi zranitelné pozice. (Jsem chudáček, protože na mně křičela, že jsem něco neudělal, i když pro ni stále něco dělám.)

Snižování vaší inteligence

Jsi žena, takže tomu nemůžeš rozumět. Jsi v tom nová, takže neočekávám, že víš, jak to tady chodí. Je v tom na tebe příliš mnoho čísel, takže ti to řeknu pomalu.

Je potřeba k těmto větám vůbec něco říkat? O cokoliv se pokusíte, manipulátor bude vždycky ten chytřejší. Příště raději mlčte! (V žádném případě.)

Omlouvání kontroly

Váš miláček se vás snaží neustále kontrolovat? Nebo dokonce nainstaloval do vašeho mobilu zařízení, které vás má za úkol tajně špehovat? Omlouvá to tím, že vás tolik miluje, nebo tím, že se hájí svou úzkostí a nutností vědět, co právě děláte? Zbystřete. Jde o snahu ve vás vyvolat vinu a sympatizovat s chováním, které není normální.

Vždycky je to o nich

Máte špatný den a chcete si promluvit o tom, co se stalo? Manipulátor si skoro vždycky najde způsob, jak hovor stočit na něj. Máte hroznou matku? Ta jeho byla horší. Máte problémy se sourozencem? On nikdy žádného neměl a vždycky se cítil TAK sám. 

Jak se bránit?

jak se bránit manipulaci

V první řadě přestaňte manipulátora omlouvat a podívejte se jasnýma očima na to, co dělá. Pokud s ním musíte zůstat v kontaktu, vytyčte si zdravé hranice a upozorněte na to, co se stane, když budou překročeny. Pokud se tak stane, trvejte na následcích, které bude toto chování mít. Pokud to neuděláte, dostanete se do horší pozice, protože manipulátor bude vědět, že mu vždycky všechno odpustíte.

Také se nesnažte nad manipulátorem vyhrát. Je to zbytečná ztráta vašeho času a energie. Pokud je to možné, ze vztahu s manipulátorem co nejrychleji odejděte.

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/mental-health/emotional-manipulation – 15 typů manipulace (anglicky)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *