Přemýšlíte o rychlé dietě a inspiruje vás třeba taková Dara Rolins? Pokud ano, pak jste už možná slyšely o rýžové dietě, která má údajně podpořit proces ztráty hmotnosti. Na jakém principu tento stravovací směr stojí? A jsou s ním dobré zkušenosti?
Na světě existuje nepřeberné množství různých diet. O některých jste už jistě slyšely. Například o jablečné nebo o zelné dietě, které se mají dodržovat pouze krátkodobě. A pak je tu i keto dieta, low carb dieta a mnoho dalších, se kterými dokážete fungovat i delší čas.
Každá dieta by pak měla být doplněna pohybovou aktivitou, která může podpořit její výsledky. Když ale s vidinou štíhlé postavy snížíte svůj denní kalorický příjem na naprosté minimum, občas může být tato kombinace nebezpečným hazardem se zdravím, který může vyústit v celkový kolaps.
Je tedy rýžová dieta opravdu dobrým řešením?
Co je rýžová dieta?
Rýžová dieta patří mezi alternativní způsoby hubnutí. Mezi známé vyznavačky tohoto směru patří již zmíněná Dara Rolins, která se v souvislosti s ní občas skloňuje na bulvárních i zpravodajských portálech.
Co je hlavním pilířem jídelníčku této diety, to jistě dobře tušíte – půjde především o rýži. Zároveň se v průběhu této diety výrazně snižuje příjem tuků. Její příznivci navíc někdy uvádí, že hlavním cílem takto restriktivní diety není primárně hubnutí, jako spíš detoxikace organismu. Jako taková má rýžová dieta několik podob, takže se lze setkat i s jejími méně zdravými variantami, kterým by se měli lidé, kteří ji chtějí otestovat, vyhnout.
Přečtěte si: Existují cviky na hubnutí břicha?
Takhle to funguje
V průběhu této diety nemůžete jíst rýži v neomezeném množství. Maximální dávka by měla být 200 až 250 g rýže v syrovém stavu. Rýže je pak rozdělena do 5 porcí (čili 5 denních jídel). První den se navíc může jíst pouze neochucená rýže s vodou, která by neměla mít příchuť ani bublinky.
Během této diety se dále doporučuje pít 2 litry tekutin za den. Opět by mělo jít primárně o čistou vodu bez příchutě a bublinek. Aby dieta nebyla tak jednostranná, druhy rýže, které budete v průběhu dne jíst, můžete střídat. Méně vhodná je však během této diety klasická bílá rýže, raději volte hnědou.
Po prvním dni o vodě a rýži pak můžete postupně přidávat malé množství libového masa, ryb, zeleniny, ovoce a nízkotučných mléčných výrobků. Tato dieta navíc netrvá 7 dní, ale rovnou 10.
Vzorový jídelníček rýžové diety
První den je jasný, můžete jíst pouze povolené množství rýže v pěti porcích a pít pouze holou vodu. Další den pak můžete jíst rýži s ovocem, rýžový chleba, vařenou rýži s kouskem masa, rýžový salát a tmavou rýži s tofu a zeleninou. Teoreticky také můžete uvažovat o rýžové kaši či o rýžovém nákypu.
Tip: Znáte hubnutí chůzí?
Jaké jsou s ní zkušenosti?
Počítejte s tím, že tento typ diety není vhodný pro radikální ztrátu hmotnosti, celkový váhový úbytek může dosahovat cca 3 kg. Dále je důležité si uvědomit, že pokud po této dietě najedete na svůj normální jídelníček, můžete téměř s jistotou očekávat jojo efekt, který není žádoucí.
Je zdravá?
Rýže se považuje za poměrně kalorickou přílohu, z toho důvodu se její příjem v redukčních jídelníčcích rozumně omezuje. Zároveň jde o velmi monotónní dietu, u které může při dlouhodobém dodržování hrozit akutní nedostatek pro tělo důležitých živin. Mezi dietní pokrmy pak rozhodně nepatří smažená rýže.
Co si z toho vzít?
Pokud jste po fyzické stránce zdravé a chcete si tuto dietu vyzkoušet spíš pro zajímavost, pak vám s největší pravděpodobností nic vážného nehrozí. Opravdu se ji ale nepokoušejte dodržovat dlouhodobě, protože by mohla mít velmi vážné následky.
Spíš, než podobné restrikce vám doporučíme dlouhodobě zdravý životní styl, jehož součástí je větší kontrola nezdravých potravin, alkoholu a přijatého tuku. Naopak se snažte jíst víc ovoce, zeleniny, čerstvých potravin a bílkovin. Také nezapomínejte na cvičení, kterému byste se měly věnovat několikrát týdně. Viditelnost výsledků pak můžete podpořit užíváním spalovače tuku. Takový doplněk stravy obsahuje látky, které vám mohou dodat potřebnou energii pro cvičení a mohou podpořit rychlost metabolismu.
Proč se tedy zbytečně trápit?