Hubnutí chůzí: Překvapte se výsledky!

hubnutí chůzí

Diskuze okolo chůze vypadá tak, že se mnozí domnívají, že nejde o cvičení. Ve skutečnosti by ale nemohli být dál od pravdy, protože rychlá chůze hubnutí jednoznačně podporuje. Tím spíš, pokud se jí věnujete většinu dní v týdnu. Co od ní můžete očekávat?

Říká se, že chůze je pro lidské tělo nejpřirozenější způsob pohybu, kterého bychom se měli za všech okolností držet. Vzhledem k tomu, že při ní nedochází k tvrdým nárazům nohou na podložku, mohou se jí věnovat lidé s nadváhou, lidé, kteří trpí na zdravotní problémy, ale i senioři, kteří se potřebují dostat do lepší kondice.

I když je vhodná i pomalá chůze, na hubnutí a vaše celkové zdraví bude mít nejlepší vliv procházka ve svižnějším tempu. A pokud se vám zrovna nikam nechce, můžete se fitness chůzi věnovat i doma. (Stačí si pustit některé z fitness videí od americké trenérky Leslie Sansone, která je chůzí proslulá.)

Kolik mohu zhubnout?

To, jak rychle budete chůzí hubnout závisí především na tom, jak rychlé bude její tempo, jak dlouho budete chodit a jak často se budete tomuto typu pohybu věnovat. Nemalou roli hraje i vaše počáteční váha. (Což ale platí i pro všechny ostatní druhy cvičení.)

Pro představu, člověk, jehož váha se pohybuje na 68 kg s rychlostí chůze 3,2 km za hodinu může spálit 136 kalorií. Pokud ale nasadíte tempo 8 km za hodinu, se stejnou počáteční váhou spálíte 612 kalorií. Lidé, kteří mají 95 kg zase při chůzi o rychlosti 6,4 km za hodinu spálí kolem 476 kalorií. Jak tedy vidíte, i obyčejná chůze může znamenat značný kalorický výdej.

Čtěte také: Objevte kouzlo dietních polévek.

Jak dlouho by se mělo chodit?

Pokud s chůzí teprve začínáte, určitě byste neměli pro začátek přecenit své síly. Mnohem jednodušší pro vás bude, když na delší procházky najedete postupně.

Obecně se doporučuje chodit alespoň 300 minut týdně. Případně si můžete dát každý den 20-30 minut chůze. Pokud nemáte čas na samostatné cvičení, můžete chodit pěšky na nákup nebo do práce.

Hubnutí chůzí má řadu benefitů

Další benefity chůze

Chůze vám může pomoci s hubnutím, má ale i mnoho dalších zdravotních benefitů, kvůli kterým byste se jí rozhodně neměli vyhýbat.

Patří mezi ně například:

  • Úprava hladiny cholesterolu
  • Lepší nálada
  • Snížení krevního tlaku

Dále se chůzí snižuje riziko onemocnění cukrovky 2. typu a kardiovaskulárních chorob. Z toho důvodu se opravdu vyplatí dát chůzi alespoň malou šanci.

Jak si to udělat zajímavější?

hubnutí chůzí

Abyste dosáhli nižší tělesné hmotnosti a dalších benefitů, které vám může fitness chůze nabídnout, určitě se vyplatí si svou cvičební rutinu nějak ozvláštnit. Díky tomu pro vás bude jednodušší u cvičení zůstat.

Zkusit můžete třeba:

  • Chození po přírodě, po neznámých městských částech, po horách a podobně
  • Používání chytrých hodinek, díky kterým budete mít přehled o tom, kudy jde šli, jak dlouho vám to trvalo a kolik kroků jste udělali (může to na vás působit motivačně)
  • Změnu času chůze (ráno, večer, odpoledne, za horšího počasí…)
  • Chůzi s parťákem (nemusí to být člověk, pes delší procházkou také jistě nepohrdne)
  • Poslouchání hudby, audioknih nebo podcastů

Motivačně může působit i to, že si čas od času koupíte nové boty nebo jiné sportovní náčiní. Když se vaše kondice zlepší, můžete si koupit i speciální závaží na ruce a na nohy, která vám chůzi trochu ztíží.

Starší lidé také mohou zkusit nordic walking. Jde o typ chůze, v jehož průběhu používáte speciální hůlky na ruce, které vám pomohou zlepšit stabilitu. Zároveň dojde při chůzi k zapojení rukou, takže procvičíte většinu svalů v těle.

Co si z toho vzít?

Především to, že i když chůze není většinovou společností považována za skutečný sport, při správném přístupu vám může pomoci zhubnout. A to i v případě, že se z důvodu věku nebo zdravotního stavu nemůžete věnovat jiným aktivitám, v jejichž průběhu byste si mohli ublížit.

Stačí tedy najít dostatek vnitřní motivace a nebát se zkusit něco nového. Uvidíte, že výsledky, které vám to časem přinese, budou rozhodně stát za to.

Zkoušeli jste někdy hubnout chůzí? Pokud ano, jaký to mělo efekt?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/nutrition/can-you-lose-weight-by-walking-an-hour-a-day – Hubnutí při chůzi (anglicky)

https://www.verywellfit.com/how-long-should-you-walk-to-lose-weight-3432706 – Vše o hubnutí chůzí (anglicky)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *