Co jsou to probiotika: Jak, kdy a proč je užívat

Aktualizováno redakcí 23. 10. 2021

Trpíte často zažívacími problémy a nevíte, jak by se jich dalo zbavit? Možná to jediné, co musíte udělat, je změna životního stylu. Nelze totiž vyloučit, že máte v jídelníčku nedostatek probiotik a prebiotik. Proč je tahle dvojka v jídelníčku tak důležitá? 

Dlouhodobě se uchytilo rčení, které říká, že jsme tím, co jíme. Což je (i přes protesty mnohých) velká životní pravda. Pokud se budete celý den ládovat fast foodem, tělo nebude mít dostatek vitamínů a dalších živin pro udržování různě náročných tělesných procesů. Lze také očekávat přírůstek na váze kvůli nadbytku tuku. A dokonce i problémy s kardiovaskulárním systémem, které mohou souviset s nadměrným přísunem soli.

Jenže, mnoho žen má o zdravém jídelníčku trochu pomýlené představy. Samozřejmě, dát si smoothie je rozhodně krok správným směrem. Vždycky ze srovnání ale bude lépe vycházet normální ovoce a zelenina. (Máme zuby a zažívací ústrojí, které je uzpůsobené k trávení pevné potravy.) Dále je potřeba mít dostatek bílkovin, přiměřeného množství zdravých tuků, vlákniny a probiotik a prebiotik.

Jelikož si hodně lidí plete probiotika a prebiotika dohromady a mnohdy ani neví k čemu přesně jsou dobrá, na vše důležité co se jich týká se podíváme níže.

Proč si dopřát více jogurtu, kyselých okurek nebo zelí?

probiotika

Na první pohled nemají potraviny v tomto nadpisu nic společného, ale jak se říká, zdání klame. Všechny tyto potraviny mají společnou jednu věc. Konkrétně tu, že se považují za potraviny, které obsahují probiotika. 

Při výrobních procesech se používá kvašení. Případně jsou do nich přidané speciální kultury. Je ale potřeba si dávat pozor na to, abyste si vybíraly kvalitní výrobky, protože ne všechny mají po zdravotní stránce stejný benefit. U kysaného zelí nelze o jeho prospěšnosti pro organismus pochybovat vůbec. U jogurtů je lepší preferovat bílé jogurty bez cukru. S tím, že si při nákupu důkladně pročtete jejich složení na zadní etiketě. 

Diskutabilní je pak efekt okurek. Například ve srovnání s klasickým bílým kefírem bez příchuti (který je mimo jiné považován za výživový svatý grál) by naprosto pohořely. 

Kdy je užívání probiotik obzvlášť důležité

Probiotika by měly častěji užívat ženy, které trpí na zažívací problémy. Typicky jde třeba o problémy se zácpou, která narušuje normální vyprazdňování střev. Čistě teoreticky mohou o probiotikách uvažovat i ženy, které trpí na průjmy. V tomhle případě je ale důležité, aby nejprve absolvovaly zdravotní prohlídku u ošetřujícího lékaře. Nelze totiž úplně vyloučit, že trpí dosud neodhalenou chorobou, kterou by mohlo užívání probiotik zhoršit.

probiotika

Hovoříme například o dráždivém tračníku, nebo o  Crohnově chorobě. V obou těchto případech je nutná předchozí konzultace s lékařem. Co se týká užívání probiotik v těhotenství, názory se různí. Zatímco někteří odborníci uvádějí, že je bezpečné tak činit, další říkají, že by se nastávající maminky měly taktéž nejprve poradit s ošetřujícím lékařem.

Jak probiotika přijímat?

První variantou, která pro vás přichází v úvahu, je přijímání probiotik z potravin a nápojů, které je obsahují.

Mezi ně patří:

  • Kysané zelí
  • Tempeh
  • Kombucha
  • Kefír

Mikroorganismy, které se díky konzumaci potravin a nápojů s probiotiky dostanou do střev, vám mohou při okamžité a intenzivní expozici způsobit zažívací potíže. Proto bychom vám doporučili, abyste tyto potraviny a nápoje užívaly v menších dávkách, které budete postupem času navyšovat.

Pokud cítíte, že je to pro vás příliš velké sousto a na tyto potraviny a nápoje si budete muset nejprve zvyknout, zkuste dlouhodobé užívání doplňků stravy s probiotiky a prebiotiky.

Probiotika nejsou všechno, důležitá jsou i prebiotika

Probiotika jsou živé mikroorganismy, které mohou ve střevech přispět k růstu přátelských kolonií. A tyto mikroorganismy se musí něčím živit. Proto jsou ve stravě důležitá i prebiotika. Jejich zdroje ale nejsou totožné. 

Zdrojem prebiotik je například česnek, cibule, pórek, chřest nebo banán. Proto dbejte na to, abyste měly každý den co nejpestřejší jídelníček, ve kterém nebude nic chybět. 

Dbáte na pravidelný přísun probiotik a prebiotik?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Probiotikum – Probiotikum (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Prebiotikum – Prebiotikum (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/8-health-benefits-of-probiotics – 8 benefitů probiotik (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/19-best-prebiotic-foods – 19 potravin s obsahem prebiotik (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/probiotics-during-pregnancy – Probiotika v těhotenství (anglicky)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *