Zvýšení libida u žen: Hledejte nejen bylinky, ale i příčiny

Aktualizováno redakcí 9. 3. 2023

Libido je jiný název pro sexuální touhu, která nás motivuje k reprodukčnímu chování. Příroda to tak pravděpodobně vymyslela kvůli tomu, abychom měly pozitivní motivaci k oplodnění a následně k náročnému těhotenství. Co když ale libido ztratíte někde po cestě?

Mnoho portálů a diskuzí se zabývá tím, proč ženy nemají chuť na sex. Mnohde se to bere jako fakt, který snižuje kvalitu partnerského života. Ovšem ruku na srdce. Ženská sexualita funguje jiným způsobem než mužská. Málokdo se navíc snaží najít odpověď, proč to tak ženy mají a co se s tím dá dělat.

Proto vám nabízíme velkého průvodce ženským libidem a sexualitou. Kromě možných příčin nízkého libida u žen se podíváme na pár tipů, které by vám mohly pomoci naladit se na sex.

Tak pozorně čtěte!

Co je to libido a jak funguje u žen

Jak už bylo řečeno v úvodu, libido je sexuální touha, která nás motivuje k tomu se s někým milovat. U každého člověka (i napříč pohlavími) je sexuální touha různě silná. Také se může měnit v průběhu času. 

Na libido má vliv mnoho faktorů. Od hormonální činnosti po stres či různé nemoci a poruchy. Mezi ty nejznámější patří porucha vzrušivosti. U mužů je známá i erektilní dysfunkce, během které nedojde ke kvalitnímu ztopoření.

Zatímco mužům stačí ke vzrušení pohled na krásnou ženu, ženy potřebují k sexuálnímu vzrušení mnohem víc. Kromě delší předehry, která stupňuje napětí, je potřeba vypnout hlavu a užívat si kouzlo přítomného okamžiku. (Což je někdy problém.) Také je pro ženy důležité kvalitní pouto s partnerem. Na druhou stranu se ženská sexualita liší v tom, že krátce po vyvrcholení se cyklus vzrušení a vyvrcholení může opakovat. U mužů to tak nebývá.

Co může stát za ztrátou libida u žen?

Některé faktory jsme si už nastínily výše. Ale je jich samozřejmě mnohem víc. Může jít o vliv stresu a únavy. Ženy nemusí mít chuť na sex i kvůli tomu, že je jejich protějšek nedovede kvalitně uspokojit. Nebo se v posteli nudí. Roli hraje i fáze menstruačního cyklu, vztah s partnerem, absence předehry… či již zmíněná nemoc. Je toho tedy doopravdy hodně a najít řešení tím pádem nemusí být vždy úplně snadné.

Může stát za ztrátou libida antikoncepce?

V některých případech dochází k absurdním paradoxům. Ženy, které se nemusí kvůli hormonální antikoncepci bát neplánovaného otěhotnění si někdy stěžují na snížení libida. V tomto případě je odpověď na otázku bohužel (v některých případech) kladná. Některé ženy mohou mít po antikoncepci opravdu menší chuť se milovat. Nelze ale vyloučit ani výše popsané vlivy. 

Jak působí bylinky na ženské libido

Zatímco o mužském libidu a sexualitě ve spojení s bylinkami toho víme celkem hodně, ženské libido je v tomto ohledu tak trochu neprobádané území. Některé zdroje uvádějí, že nějaké bylinky mohou mít na ženskou touhu pozitivní vliv. Často se zmiňuje ženšen pravý, maca peruánská, kotvičník zemní, ginkgo-biloba nebo další. U řady z nich ale nebyl efekt prokázán. Z toho důvodu bychom vám spíš doporučili, abyste vyzkoušely jiné tipy a triky na zvýšení libida.

Existují jiná řešení na zvýšení ženského libida?

Ano a dokonce je jich spousta. Každá žena se tedy může rozhodnout ve svém životě něco zlepšit, nebo alespoň trochu experimentovat.

Na ženské libido může mít pozitivní vliv:

  • Konzumace jablek
  • Pití červeného vína
  • Mlsání kvalitní čokolády
  • Spánek
  • Pravidelný pohyb
  • Kvalitní vztah s partnerem
  • Používání erotických hraček
  • Lubrikační gel

Na některé ženy má pozitivní vliv i čtení erotických novel, které jim pomáhají stimulovat fantazii. Také se nebojte v posteli říkat, co se vám líbí. Vhodné je i prozkoumávání vlastní sexuality v soukromí. 

Žijeme jen jednou, tak proč si to neužít?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/treating-hsdd/symptoms-diagnosis-treatment – Nízká sexuální touha u žen (anglicky)

https://www.healthline.com/health/birth-control/does-birth-control-affect-sex-drive – Antikoncepce a nižší libido (anglicky)

https://www.healthline.com/health/sex-drive-foods-female – 30 tipů na zvýšení ženského libida (anglicky)

https://www.vitalito.cz/2021/05/21/tribulus-terrestris/ – Kotvičník zemní (česky)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *