Kupte si kojící podprsenku, která bude sedět

Aktualizováno redakcí 9. 11. 2020

Pokud čekáte svého prvního potomka, patrně nemáte představu o tom, co vše se pro vás změní. Nejde jen o tělo, nebo o to, že se budete muset postarat o nového tvora. Ale třeba i o to, že si nebudete (alespoň nějakou dobu) kupovat prádlo, jako dřív. Abyste nemusela čelit zbytečným překážkám, kupte si kvalitní kojící podprsenku. Jak ji ale správně vybrat?

V těhotenství a po porodu se změní ženské tělo prakticky k nepoznání. Máte rozestoupené svaly na břiše, obrovská prsa, strie a vytahanou kůži. Což o to, pro své dítě byste udělala cokoliv, ale trochu vás trápí, že nevíte co dál. 

Prvorodičky, které nemají se starostí o dítě zatím žádnou zkušenost často žijí v představě, že budou po porodu nosit stejné oblečení a prádlo, jako před rokem. To ale nebývá vždycky reálné. Zvlášť, pokud jste rozhodnutá (a hlavně můžete) kojit. Ne každé prádlo a oblečení je totiž tomuto účelu přizpůsobeno. Takže nakonec vám nezbyde nic jiného než investovat do kvalitní kojící podprsenky a do praktického oblečení, které vám umožní nevypadat každou chvíli jako exhibicionistka. 

Znamená nošení kojících podprsenek návrat k asexuálnímu spodnímu prádlu? A na co hledět během jejího výběru? Na tyto a na další otázky si odpovíme v následujících několika modulech.

Co je kojící podprsenka?

Kojící podprsenka je speciální druh mateřského prádla, který dodává oporu citlivým prsům mezi kojením a zároveň ho umožňuje bez toho, aniž by se matky musely nadměrně odhalovat na veřejnosti. 

Princip jeho fungování je velice snadný. Kojící podprsenky mají klasické košíčky, které připomínají normální modely, které znáte zdřívějška. Oproti nim ale mají patent, nebo jinou formu mechanismu, který lze pohodlně rozepnout v čase kojení. Jakmile je dítě syté, košíček vrátíte na místo a můžete pokračovat v jiné započaté činnosti. 

Jaké máte možnosti?

Starší ženy byly zvyklé na to, že vzhled kojících podprsenek ustupoval jejich praktickému účelu. Dnes je však jejich výběr mnohem pestřejší. Už se nemusíte spokojit s tradiční bílou barvou a zastaralým zevnějškem. Na trhu maminky objeví prádlo různých designů a barev. Včetně luxusních kousků, které se vyrovnají smyslnému prádlu. Za takové modely si sice ženy připlatí, ale i v tak náročném období získají pocit přitažlivosti a ženskosti. (Který je důležitý i kvůli naší vlastní duševní pohodě.)

Pravidla, kterých se držet během nákupu

V první řadě je potřeba si říct, že nemá smysl utíkat nakupovat podprsenku ve chvíli, kdy spatříte dvě čárky na těhotenském testu. Každé tělo je jiné, ale obvykle se uvádí, že se ženám ňadra zvětší o 1-3 velikosti. Může se tedy stát, že si koupíte buď příliš malé, nebo příliš velké číslo. Z toho důvodu se vyplatí si počkat. (Třeba do mateřské dovolené.)

V obchodě pak berte ohled na:

  • Materiál
  • Šířku ramínek
  • Design
  • Cenu
  • Mechanismus, jakým se zapínají a odepínají košíčky
  • Výztuž/oporu

Zrovna šířka ramínek, materiál, mechanismus zapínání a opora jsou velmi důležité parametry, které by měly mít za každých okolností přednost. Širší ramínka pomáhají lépe rozložit váhu vašich prsou, takže vás nebude zbytečně bolet krční páteř. Špatný materiál zase může dráždit vaše rozkousané a přecitlivělé bradavky. Nevhodné zapínání zase může hrozit trapnými momenty na veřejnosti. A výztuž? Pokud bude špatná, nebude se vám prádlo pohodlně nosit.

Další tipy, kterých se vyplatí držet

Aby bylo nošení kojící podprsenky pohodlné a bezpečné, myslete ještě na pár dalších tipů, které se vám budou jednoznačně hodit. V prvé řadě si nevybírejte podprsenku, která je menší, než jakou byste potřebovala. Jinak budou vaše prsa příliš stlačená, což není v této situaci žádoucí. 

V podprsence by také mělo být místo na kojící vložky, které zachytí volně vytékající mateřské mléko. (Stává se to běžně, takže je mějte pro jistotu po ruce. Zvlášť při pohybu venku.) Pokud si nejste jistá, zda jste provedla svůj výběr správně, nebojte se oslovit zkušenou prodavačku, která vám mile ráda poradí.

Nosila jste kojící podprsenku? Pokud ano, jaký měla design?

Zdroje informací

https://www.babycentre.co.uk/a562819/buying-a-maternity-bra – Nákup kojící podprsenky (anglicky)

https://www.kindredbravely.com/blogs/bravely/3-mistakes-moms-make-in-finding-the-perfect-nursing-bra-fit – Jak zajistit, aby kojící podprsenka dokonale padla (anglicky)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *