Menstruační kalíšek: Hygienická pomůcka budoucnosti?

Každá zdravá žena během svého plodného období menstruuje. To je zkrátka fakt, kterému se nelze nijak vyhnout. (Leda těhotenstvím.) Jelikož měsíční krvácení trvá zhruba týden a pravidelně se opakuje, padne na něj spousta jednorázových pomůcek. A zeměkoule trpí. Pokud vám vrtá hlavou, jak to změnit, zkuste menstruační kalíšek.

Současné ženy si asi nedovedou v plné šíři představit, jak musela probíhat menstruace ve středověku. Nebo třeba před 70 lety, kdy neexistovaly tampony a klasické jednorázové vložky. (Možná si ještě někdo z vás pamatuje, jak mu maminka, nebo babička vyprávěla o hadrech, či vatě.)

 

Proto jsme šťastné, že si dnes můžeme užívat ten luxus, že máme z čeho na výběr. Použitý tampon, nebo vložku zabalíme do pytlíku a hodíme do koše. Umí si ale některá z nás představit, kolik z toho vznikne odpadu? Možná na to raději ani nemyslet. Zavíráním očí se ale situace nijak nezlepší. Spíš naopak.

Proto jsme rádi, že se na našem trhu zabydlel (kromě menstruačních kalhotek) i menstruační kalíšek. Má nějaké nevýhody? A kdo ho může nosit?

Co to je?

Menstruační kalíšek je hygienická pomůcka z kvalitního silikonu. V podstatě jde o malou nádobku ve tvaru U v různých velikostech a designech, která se zavede během menstruace do pochvy. 

Když se to udělá správně, kalíšek do sebe zachytává pozvolna vytékající krev. Tu žena během dne podle své potřeby vylévá. (Samozřejmě, během času, který stráví na toaletě.) Následně se kalíšek zavede zpátky a může opět sloužit svému primárnímu účelu.

Jak se používá?

Používání menstruačního kalíšku vyžaduje trochu cviku. Jinak nelze vyloučit, že se vám nestane nežádoucí nehoda. Primárně je tedy důležité mít správně zvolenou velikost a naučit se vkládat kalíšek do pochvy. 

To se dělá tak, že se kalíšek zmáčkne mezi prsty a přeloží. Jakmile se zavede na správné místo, vrátí se do původního tvaru a přilne ke stěnám vaginálního kanálu. (Velkou roli v tom hraje podtlak.) Následně přejetím okolo jeho obvodu zkontrolujete, zda pevně sedí a můžete se věnovat jiným denním činnostem. Co se týče vyprazdňování, tekutina by se měla vylít (v závislosti na síle menstruace) nejpozději za 12 hodin od vložení.

Mezi jednotlivými dny kalíšek vyvařte v horké vodě (za chodu stačí oplach tekoucí studenou vodou, třeba z kohoutku, či lahve). 

Výhody a nevýhody menstruačního kalíšku

I když to vypadá skvěle, před nákupem je potřeba přemýšlet nad tím, zda je pro vás tento typ výrobku vhodný. 

Výhody menstruačního kalíšku jsou:

 • Spolehlivost (ale jen při správné velikosti a nasazení)
 • Ekologičnost
 • Ekonomičnost (kalíšek vydrží klidně 10 let)
 • Pohodlnost
 • Možnost koupit si velikost podle toho, zda jste rodila, či nikoliv
 • Cenová dostupnost
 • Snadná údržba

Nevýhodou naopak je, že:

 • Se musíte naučit s kalíškem správně manipulovat
 • Nemusíte správně odhadnout svou velikost
 • Není vhodný pro dívky a ženy, které ještě neměly sexuální styk
 • Může být obtížné ho vytáhnout

Většina žen, které menstruační kalíšek vyzkoušely o něm říká, že je to pro ně velmi zajímavá zkušenost. Mnoho z nich mu ale i přes velkou snahu nepřišlo na chuť, protože jim přišel buď nepohodlný, nebo systém jeho používání příliš složitý.

V případě, že nevíte, zda vám bude tento typ výrobku vyhovovat, ale zároveň vám sejde na tom, aby šlo o alespoň trochu ekologicky šetrné řešení, vsaďte na menstruační kalhotky, které se u nás dají sehnat i od domácích výrobců.

Máte s používáním menstruačního kalíšku nějakou osobní zkušenost? Pokud ano, budeme rádi, když nám ji napíšete do komentářů pod článkem.

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Menstruační_kalíšek – Menstruační kalíšek (česky)

https://www.healthline.com/health/menstrual-cup-dangers – 17 důležitých informací o menstruačních kalíšcích (anglicky)

https://www.healthline.com/health/womens-health/menstrual-cup-comparison#Are-Menstrual-Cups-Right-for-You? – Je pro vás vhodné použití menstruačního kalíšku? (anglicky)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *