Krásný bílý úsměv bez jediné vady by si přál mít skoro každý. Genetika ale nenadělila každému člověku stejně. Zatímco někdo má zuby zažloutlé a křivé, jiný je může mít bílé, rovné a po všech stránkách dokonalé. Je ale bělení zubů bezpečné? Co a jak se dozvíte v našem dnešním článku.
Pokud nemáte hezké zuby, je docela možné, že máte spoustu sociálních problémů. Nejen, že se stydíte usmívat a ostatní vás tím pádem považují za bručouny a škarohlídy, ale také vás nemusí vzít na dobře placené místo, kde je vyžadován reprezentativní a upravený vzhled. V neposlední řadě to může být důvod, kvůli kterému nenavážete vztah s vyhlídnutým protějškem.
Jak z toho ven? Pokud nemáte na to pořídit si rovnátka, v první řadě běžte k zubaři, aby zajistil, že je váš chrup v naprostém pořádku. (Často o tom ani nevíme, ale můžeme mít kaz pod plombou.) Dentální hygienistka je pak zbaví přebytečného zubního kamene a plaku. Kromě toho, že už to má na pigmentaci a vzhled zubů zásadní vliv (jsou hladší a bělejší), jde o první krok, který by měl předcházet každému profesionálnímu, ale i domácímu bělení. (Plak a kámen způsobuje, že výsledek bělení nebývá rovnoměrný.)
Když máte tohle všechno úspěšně za sebou, můžete se vrhnout do další úpravy svého zevnějšku.
Důležité informace, které byste měla na začátku vědět
To, jak bude vypadat náš úsměv nezáleží jen na naší péči a na životním stylu, ale i na tom, jaké máme genetické předpoklady. Zatímco někdo má dané, že má zuby jako perličky, někdo další může vyzkoušet nespočet bělících zubních past a nedobere se vůbec žádného viditelného výsledku. V takovém případě člověku pomůže jen profesionální bělení.
Dále byste měla vědět, že bělení zubů není vhodné pro všechny. V případě, že máte citlivou zubní sklovinu, nebo další podobné problémy, nejprve se o bělení poraďte se svým zubařem. Ten dokáže posoudit, zda takový zásah vaše zuby ustojí. (Nedoporučujeme, abyste se to pokoušela obejít. Jinak se můžete dopracovat k masivnímu poškození zubů.)
Vedlejší účinky bělení mohou být:
- Citlivé zuby
- Citlivé dásně
Způsoby, jak vybělit zuby doma
Na trhu je spousta typů výrobků. Zatímco někdo nedá dopustit na bělící zubní pasty, jiný věří speciálním bělícím gelům a páskům.
Také ale můžete zkusit některou z metod domácího bělení, které zaznamenaly u mnoha lidí úspěchy.
Na domácí bělení zubů lze vyzkoušet:
- Techniku převalování oleje v ústech (dáte si do pusy trochu kokosového oleje a převalujete ho po celých ústech, po 20 minutách ho vyplivnete do umyvadla)
- Čištění zubů práškem do pečiva
- Hydrogen peroxid (s ním ale velmi, velmi opatrně, jinak si poškodíte zubní sklovinu)
- Pořádné (a hlavně správné) čištění zubů
- Prášek z aktivního uhlí
Naopak se příliš nedoporučuje sázet na jablečný ocet. Stejně, jako hydrogen peroxid dovede časem poškodit vaši zubní sklovinu. (Což vede k větší citlivosti zubů, vzniku zubních kazů a k dalším věcem, které vám zbytečně znepříjemní život.)
Jak udržet zuby co nejdéle bílé
Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv ze zmíněných metod, mějte na paměti, že je potřeba se věnovat i nějaké formě prevence. Jinak hrozí, že vaše zuby brzy zase zežloutnou. Což by byla škoda.
Aby vám hezký úsměv vydržel co nejdéle, tak:
- Se vyhněte červenému vínu, černému čaji nebo borůvkám
- Se vyhněte zvýšenému příjmu cukru
- Zatočte s kouřením
Na zabarvení zubů může mít vliv i užívání některých léků a věk. Případně i úraz zubu. Z toho důvodu je extrémně důležité dbát na zdravý a především dlouhodobě udržitelný životní styl. Což zahrnuje i pravidelnou návštěvu vašeho zubaře a dentální hygienistky.
Bělila jste si někdy zuby? Pokud ano, jakou metodu jste zvolila?
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/is-teeth-whitening-safe – Je bělení zubů bezpečné? (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/whiten-teeth-naturally – 6 cest, jak přirozeně vybělit zuby doma (anglicky)
https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/how-to-get-rid-of-yellow-teeth – Jak se zbavit zažloutlých zubů: 7 metod na doma (anglicky)