Mateřská dovolená? Díky těmto tipům vás bude bavit!

Aktualizováno redakcí 10. 5. 2020

Očekáváte příchod nového člena rodiny? V tom případě máte téměř jistotu, že budete mít mateřskou dovolenou. Každá žena vnímá toto období zcela individuálně, ale ne všechny si ho opravdu užijí. Proto budeme rádi, když se necháte inspirovat našimi několika nápady!

Ženy, ale i muži si hodně pletou mateřskou s rodičovskou dovolenou. Rozdíl mezi nimi je ten, že na mateřskou dovolenou žena nastupuje 6-8 týdnů před termínem porodu. (Pokud jste OSVČ, tam je to trochu jinak a mateřská je podmíněna účastí na dobrovolném nemocenském pojištění. Pokud jste ho neměla, začnete po porodu čerpat rodičovský příspěvek.) Její celková délka v současné době činí 28 týdnů

Poučky ale v této fázi stranou! Přinášíme vám několik tipů, díky kterým si mateřskou dovolenou užijete naplno!

Nový režim

Pokud jste byla zvyklá chodit každý den do práce, je pravděpodobné, že po nástupu na mateřskou dovolenou vás čeká trochu šok. Najednou jste paní svého času, který nedokážete smysluplně využít. Celodenní sledování televize, nebo válení se v posteli vás bude chvíli bavit, ale opravdu vám toto nadšení vydrží po dobu několika týdnů?

Abyste nebyla ze své nové situace nešťastná, určitě se hodí mít promyšlený nový denní řád

Ten může vypadat tak, že:

  • Budete každý den vstávat přibližně ve stejnou dobu
  • Si uděláte čas na běžnou údržbu domácnosti (která ale nemusí svítit čistotou, jako tomu bylo v době, kdy jste s sebou netahala velké a těžké břicho)
  • Si budete pravidelně vařit 
  • Se budete alespoň chvíli věnovat nějaké fyzické aktivitě podle vašich možností

Nejlepší je, když ty méně zábavné činnosti typu vaření a úklid zvládnete ze svého seznamu vyškrtnout co nejdříve. Proto vám doporučujeme, abyste se do nich pustila hned ráno a měla po zbytek dne volno.

I přesto, že jste doma nezapomínejte na to, že byste se měla sama o sebe alespoň trochu starat. Sice vás kromě partnera, sourozenců a rodičů nikdo nevidí, ale i tak vám neuškodí umývat si vlasy, čistit si zuby a nosit vyprané oblečení.

Jak se zabavit?

Jak už bylo řečeno, to, co vypadalo na začátku naprosto skvěle se může po několika týdnech proměnit v šeď a každodenní nudu. Nemusíte si ale zoufat. Mateřskou dovolenou si můžete ozvláštnit spoustou aktivit.

Nakupte výbavu pro dítě

Jednou z příjemných, ale zároveň i užitečných aktivit je kompletace dětské výbavy. V této fázi těhotenství už pravděpodobně víte, zda čekáte kluka, nebo holčičku, takže můžete nakupovat poslední overaly, bodyčka a další nezbytnosti, které budou pro vaše dítě potřeba. Vhod vám ale přijdou i dětské knihy a leporela, hračky, dečky nebo přebalovací pult, který si nainstalujete v koupelně.

Dokončete pokoj

Ani jako těhotná se nemusíte vzdávat dokončování dětského pokoje. Pokud se vám chce, můžete pomalu naskládat hračky a knihy do poliček a vyprat prádlo, které poskládáte do skříně. Určitě zvládnete zavěsit i dětský kolotoč nad postýlku, nebo pověsit pár obrázků a někam umístit malou noční lampičku. 

Věnujte se sobě

Možná to bude znít trochu cynicky, ale jedná se o poslední volno (na dlouhou dobu), které si užijete jen sama za sebe. Proto neuděláte vůbec nic špatného, když ho věnujete pouze sama sobě. Pokud vám to vaše situace dovoluje, běžte ke kadeřníkovi, nebo na bazén. Líbit se vám bude i procházka po lese, či parkem. Nalakujte si nehty, naneste si pleťovou masku a hlavně se nezapomeňte pořádně vyspat.

Naučte se něco nového

Říkáte, že se doma už opravdu nudíte? V tom případě se přihlaste třeba na kurz šití. Případně se objednejte na jednodenní kurz vázání a aranžování květin, nebo na kurz výroby domácí kosmetiky. V online prostoru se to zase hemží kurzy cizích jazyků, rétoriky a dalších užitečných dovedností, které můžete ve svém budoucím životě jednoho dne využít. Kdy jindy byste se měla začít něco učit, když ne teď?

Jak jste mateřskou dovolenou prožila vy? 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *