Víte, kdy je správný čas pořídit si děti?

Ať už si to připouštíme, nebo ne, člověk je nedílnou součástí přírody. A ta to zařídila tak, že pro přežití druhu je potřeba se množit. V dnešní době je ale volání přírody přehlušené spoustou dalších aktivit. Jak tedy poznáte, že přišel správný čas na to, abyste si pořídila děti?

I když žijeme v moderní společnosti, úloha žen zůstala stejná. Už od mala jsou nám předkládány panenky, kočárky a hračky nádobí, které nás mají připravit na budoucí úlohu matky. K partnerství a rodičovství nás pomalu navádějí i pohádky, ve kterých princ najde krásnou dívku v nesnázích a společně pak prožijí spoustu šťastných let. Jednoduše řečeno, nic nenasvědčuje tomu, že by ženy měly ze své mnohaleté přípravy na roli obětavé matky nějak vybočit.

Bohužel, svět není ideální místo pro život. Zatímco v pohádkách a filmech se zdá všechno snadné, reálné ženy mohou mít s uchopením svého potenciálního mateřství nemalé problémy

Proto si dnes povíme něco o tom, jak zjistíte, že jste na tuto životní roli připravená. (Či zda dnes tolik propagované děti vůbec chcete mít.)

Ideální doba pro otěhotnění 

Není pomalu měsíc, aby na nás z hlubin internetu nevyskočil článek o rizicích odsouvání mateřství. Podle odborníků (ale i řady obyčejných lidí) je optimální věk pro porození prvního dítěte od 18 do 25 let. V tuto chvíli je žena mladá, plodná a po zdravotní stránce ve špičkové kondici. Pokud to žena v tuhle dobu nestihne, odborníci začínají pomalu, ale jistě zvedat prst. Do 29 let věku ženy se ale (zatím) žádná velká krize nekoná.

Jakmile se ale žena přehoupne přes magickou třicítku a stále nemá děti, odborníci, ale i společnost na ni začnou vyvíjet mnohdy značně nepříjemný nátlak. Kromě zdravotních rizik pro matku i dítě slýcháme o tikání biologických hodin, o ujetém vlaku a kariérismu ve spojení se sobectvím. Ženy si ale (z pozice odborné i široké veřejnosti) dělají co chtějí. Některé totiž své první dítě porodí až na prahu 35 let. Jiné se k takto zásadnímu kroku odhodlají dokonce až po čtyřicítce.

Kdy je ten správný čas?

Jak už jsme se zmínili na úplném úvodu. Doba je dnes jiná. Zatímco v období komunismu bylo normální, že děvčata měla odrozeno do 25 let, dnes se hranice pro pořízení prvního dítěte přirozeně posouvá.

Může za to:

 • Dlouhá doba studia
 • Hledání práce
 • Budování kariéry
 • Budování domova a zázemí
 • Hledání vhodného partnera

Mnoho lidí ženám říká, že kariéra a budování domova by nemělo mít přednost před založením rodiny. Na druhou stranu, nikdo nemůže mít mladým párům za zlé, že se nejprve pokoušejí zajistit. Ani hledání zodpovědného partnera navíc není záležitost, která by ženám zabrala pět minut. A co si budeme povídat. Snad žádná žena si nepřeje být (mnohdy krátce po narození potomka) na celou věc sama. Ne každá žena se navíc na rození dětí vůbec cítí. U jiných zase nefungují biologické hodiny a musejí se pro otěhotnění rozhodnout z čistě racionálních důvodů.

Vodítka, která vám mohou trochu pomoci

Žádná univerzální rada, která by se týkala vhodného času pro pořízení dětí, neexistuje. Některé ženy po dětech touží už na prahu dvacítky, jiné o této variantě začínají přemýšlet až o patnáct let později. Zatímco mladé matky snášejí dobře těhotenství a první měsíce únavy, ty starší jsou psychicky vyzrálé a mají pro dítě veškeré potřebné zázemí. Vše tedy opravdu závisí jen na tom, jak se žena, potažmo pár (společně) rozhodne.

Pokud stále zvažujete, zda je vhodné stát se matkou, zkuste se zamyslet, zda:

 • Je dítě opravdu něco, co sama chcete, nebo se podřizujete nátlaku svého okolí 
 • Jste ochotná přijmout zodpovědnost za ochranu a rozvoj nového života
 • Máte dostatečné zázemí (a pokud nemáte, přemýšlejte, zda existuje šance, že byste to mohla i přesto nějak zvládnout)
 • Máte podporu ve svém okolí (máte dobré vztahy s partnerem i rodinou)
 • Jste ochotná (a schopná) na nějaký čas upozadit své osobní potřeby
 • Je váš partner vhodným otcem vašeho potenciálního dítěte

Pokud se rozhodnete stát se matkou, měla byste to vy sama chtít. I přesto, že vám vaše okolí bude slibovat, že vám s nechtěným dítětem pomůže, budete to vy, kdo toto břemeno bude pociťovat nejvíce. Také byste si měla ověřit, že je váš partner připravený na tak velký závazek. Někteří muži nejsou na tuto roli dostatečně vyzrálí, což se může projevit změnou charakteru, nebo tím, že od zranitelné ženy jednoduše odejdou.

Jak vidíte, ideální čas pro pořízení dítěte neexistuje. Proto se řiďte svými instinkty, které vás nikdy nezklamou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *