5 fází smutku – kdy už je to za vámi?

Smutek je emoce, kterou nemá mnoho lidí v oblibě. Většinou totiž naznačuje, že nám něco chybí. Může jít například o trauma z rozchodu nebo o otřes, který způsobila náhlá smrt blízké osoby. Jaké fáze smutku známe? A mohou se během truchlení objevit suicidální tendence?

Kdyby existoval nějaký jednoduchý způsob, jak zvládnout rozchod s milovanou osobou, nebo jak se vyrovnat se smrtí někoho blízkého, pak by ten, kdo s ním přijde, nejspíš vydělal tolik peněz, že už by nemusel do konce svého života ani hnout prstem.

Tip: Jaké jsou fáze rozchodu u mužů?

Ať už jde o fáze smutku po rozchodu nebo o fáze smutku po smrti, většina odborníků se shodne na tom, že tyto negativní emoce je potřeba si pořádně odžít. A teprve pak můžete začít pomýšlet na to, že se posunete ve svém životě někam dál.

Na co přesně se ale máte v takové chvíli připravit?

5 fází smutku

Popírání

V první chvíli možná máte tendenci situaci, ve které se nacházíte, popírat. Může tedy dojít k tomu, že popíráte rozchod, který byl dlouhou dobu na spadnutí. Také můžete popírat zprávy o tom, že vám zemřel někdo blízký. Vždyť chyby se přece dějí, nebo ne?

Jedním z kroků popírání situace může být předstírání toho, že se vlastně nic nestalo a jde o nějaké nedorozumění, které se určitě vysvětlí. Případně také můžete mít tendenci psát protějšku smutné zprávy, na které ale nemusíte dostat žádnou odpověď.

Hněv

Další fází může být (nejen) psychická agrese, protože s velkou pravděpodobností projdete fází hněvu. (Určitě znáte takové to: Jak mi to mohl udělat?) Také se ale můžete zlobit samy na sebe, že jste něco dopustily, nebo na své okolí. V této fázi mívají lidé tendenci hledat na všem a na každém jen to špatné a kydat na to špínu.

Smlouvání

Jakmile vás hněv přejde, může se stát, že začnete vyhledávat toho, kdo vám ublížil. A následně s ním můžete začít smlouvat. Vždyť přece musí existovat cesta, jak to celé napravit, nebo ne? V této fázi také býváme velmi ochotné dělat velké změny, které mohou zahrnovat třeba změnu kariéry nebo místa bydliště.

Deprese

Když ani tohle všechno nezafungovalo, obvykle se objeví deprese. Nic nemá cenu, nejsme pro nikoho dost dobré, jsme unavené, nemáme chuť k jídlu, natož se s někým stýkat a podávat dobrý výkon v práci a podobně.

V této fázi existuje velké riziko toho, že začnete zneužívat návykové látky, včetně alkoholu. Slabší povahy mohou mít i sklony k sebevraždě.

Smíření

Nakonec se zahojí i ta největší rána. A týká se to i té emocionální. V této chvíli připouštíme konec a v našem nitru konečně zavládne mír. Také dost možná nakonec zjistíte, že se už samy chcete posunout někam dál. Truchlení, zloba a dělání si planých nadějí nebylo efektivní, takže máte chuť zkusit něco nového.

Mají to tak všichni?

I když se má za to, že jde o poměrně běžný vzorec, ne každá z nás prožívá smutek stejně. U někoho se některé fáze vůbec nedostaví. Také mohou mít různou intenzitu. Není dokonce neobvyklé ani to, že se mohou střídat v trochu jiném pořadí.

Tipy, jak překonat smutek

Ať už váš smutek vyvolalo cokoliv, můžete vyzkoušet pár tipů a triků, které vám mohou pomoci ho snáze překonat.

Mezi hlavní pilíře toho, jak se dříve cítit lépe, patří třeba:

  • Akceptace smutku (alespoň víte, že to pro vás bylo důležité)
  • Propojení se s dalšími lidmi, kterým důvěřujete a mohou být vaší oporou
  • Podpora zdravého nočního spánku
  • Mindfulness (protože soustředit se na přítomný okamžik je často tím nejlepším, co pro sebe můžete udělat)

V případě, že máte pocit, že je váš smutek již nezdravý, trpíte depresí nebo u sebe pozorujete sklon k užívání návykových látek, včetně alkoholu, není rozhodně na škodu, když vyhledáte služby odborníka na duševní zdraví, který vám pomůže se z této situace dostat.

Jakým způsobem překonáváte pocit smutku vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *