Aktualizováno redakcí 26. 5. 2021
Divila jste se někdy, jak je možné, že se ve vás probudí pocity náklonnosti a velké lásky, kterou nelze popsat slovy? Pak věřte, že je to z velké části dáno našimi hormony. A speciálně pak za to může hormon zvaný oxytocin. Co s naším tělem umí udělat? A jaký má vliv na porod?
I když si to odmítáme připustit, spousta věcí v našich životech je ovlivněná hormony. A především pak náklonnost a láska. Jen si stačí vzpomenout, jak bohulibé pocity v nás vyvolává mazlení se s dítětem, nebo s milovaným protějškem za upršeného rána. Jak víme, pak máme velký problém vstát bez problému z postele.
Jelikož ale hormony často ovládají naši náladu, rozhodně je dobré vědět, jak podpořit tvorbu těch, které nás činí šťastné. Díky tomu dokážeme snáz překonat krize i přechodně horší náladu.
Pokud vás to zajímá, určitě pokračujte ve čtení.
Oxytocin – proč je tak důležitý
Oxytocin je hormon, který se vyplavuje během porodu a kojení. Ale nejen během něj. Je také spojován s empatií, důvěrou, sexuální aktivitou a s budováním vztahů. Místem jeho vzniku je část mozku, které říkáme hypothalamus. Ženy mají obecně v těle více oxytocinu než muži.
I když můžeme hladinu oxytocinu ovlivnit tím, co zrovna děláme, existuje i syntetický oxytocin, který se používá při některých lékařských zákrocích. Nejčastěji během porodu, na kterém se oxytocin nemalou měrou podílí.
Dále má oxytocin vliv na:
- Sexuální vyvrcholení
- Náladu
Jak lze získat více oxytocinu?
Někdy k produkci oxytocinu stačí jen velmi málo. Například udělat nezištně dobrý skutek. Například můžete někomu dát dárek. Jen tak. Nebo někoho něco naučit. Stejně pozitivní vliv má například i mazlení se se psem, nebo s jiným domácím zvířetem, ke kterému máte pozitivní vztah.
Dále má dobrý vliv na hladinu oxytocinu v těle:
- Meditace
- Čas strávený s přáteli
- Poslech oblíbené hudby
- Masáž
- Cvičení jógy
- Dobré jídlo
- Smysluplná a zajímavá konverzace
Co si ale budeme povídat. Pár podstatných bodů jsme záměrně vynechali. Protože si zaslouží trochu více prostoru.
Jak jsme se zmínili v úvodu, obrovský vliv na hladinu oxytocinu má mazlení a sex. Nemusí jít vyloženě o sexuální akt, během kterého dosáhnete orgasmu. Velký vliv má i kontakt kůže na kůži. A mazlení a něžné doteky obecně. Stačí, když celou noc spíte v náručí svého milovaného a ještě si u toho vyměníte pár žhavých polibků.
I když je to na jednu stranu nádhera, je to právě ta věc, která nás činí oproti mužům tak zranitelnými. Oxytocin totiž pomáhá budovat silné pouto s druhým člověkem. Takže zatímco pánové jsou schopni oddělit sex a romantické city, ženy s tím mají (i kvůli přirozeně vyšším hladinám oxytocinu v těle) problém. Je to tedy něco za něco.
Oxytocin při porodu
V úvodu jsme dále nakousli, že oxytocin se velkou měrou podílí i na porodu. Pomáhá totiž navozovat kontrakce, které mají za cíl vypudit dítě z těla ven. Zároveň má klíčovou roli pro postupující porod. Pokud se lékařům zdá, že ženě trvá rozjetí porodu příliš dlouho, mohou jí podat syntetický oxytocin, který má způsobit urychlení celého procesu. (Také se podává, pokud se porod zastavuje.)
To ale není jediná úloha oxytocinu v celém procesu.
Jakmile je dítě na světě, oxytocin spustí laktaci. Jak pak dítě saje, opět dochází k produkci oxytocinu. A tím pádem to přispívá jak k tvorbě pevnějšího pouta k dítěti, tak k podpoře kojení.
Jakým způsobem se snažíte zvýšit hladinu oxytocinu vy?
Zdroje informací
https://www.medicalnewstoday.com/articles/275795 – Oxytocin: Hormon lásky? (anglicky)
https://www.healthline.com/health/how-to-increase-oxytocin – 12 způsobů, jak přirozeně zvýšit hladinu oxytocinu (anglicky)
https://www.hormone.org/your-health-and-hormones/glands-and-hormones-a-to-z/hormones/oxytocin – Oxytocin (anglicky)