Kdy je rozchod definitivní? Napoví vám tyto fáze rozchodu

Rozchod pro většinu lidí nebývá příjemnou záležitostí, protože málokdy ho chtějí oba partneři. Ne vždy jde navíc o úder z čistého nebe. Ten, kdo není ve vztahu dlouhou dobu spokojený (což nemusí být vždy žena) o něm obvykle nějakou dobu přemýšlí. Jak se vyrovnat s rozchodem, když ho miluji? A je možné obnovení vztahu po rozchodu?

Vztahy jsou komplikované, ale pro většinu lidí na planetě nezbytné. (Výjimkou mohou být například kněží napříč náboženským vyznáním nebo hodně silní introverti.) Právě proto pro nás bývá konec vztahu nepříjemným kopancem, který nemusí být snadné zprvu překonat.

Přečtěte si: Jaké existují fáze smutku?

Pokud ale chcete zvýšit své šance na případné obnovení vztahu, případně si chcete odpustit bolavou patlaninu, v průběhu které se po rozchodu jen prohlubuje vaše bolest, je důležité rozchod akceptovat co nejdříve a stáhnout se do ústraní, kde můžete o celé věci přemýšlet a podniknout kroky, které povedou k uzdravení a k opětovnému nalezení sebevědomí.

I když to pro vás může být na začátku těžké, společně se podíváme na to, co můžete očekávat. A také na to, zda má vůbec smysl pouštět se po nějakém čase po rozchodu o obnovu vztahu.

Fáze po rozchodu: Na tohle se připravte

Fáze po rozchodu u mužů se mohou lišit od těch, kterými prochází ženy. Například i z toho důvodu, že jste si mohla myslet, že s tímto partnerem založíte rodinu. Můžete tedy vnímat pocit tlaku na to, že jste ztratila svá nejlepší léta a na založení rodiny vám už nezbývá mnoho času. Fáze se ale mohou lišit i podle toho, kdo dal komu kopačky. (Na což se podíváme v jiném odstavci.)

Pokud vás někdo pustil k vodě a jeho rozhodnutí nemůžete svojí vůlí ani snahou ovlivnit, čeká vás:

  • Šok (nevěříte tomu, co se právě stalo, nebo tomu, že to partner myslí vážně)
  • Popření (ve skutečnosti se to určitě nestalo)
  • Smlouvání (když udělám tohle, vezmeš mě zpátky?)
  • Vztek (jak mi to mohl udělat?)
  • Smutek a žal (vážně je to tak)
  • Akceptace (je to tak, jak to je)
  • Posunutí se dál (jsem připravená na něco nového)

Jak to má ten, kdo dává kopačky?

Ten, kdo dává kopačky, obvykle mívá úplně jinou vnitřní trajektorii, protože se v něm s velkou pravděpodobností delší dobu kumulovalo napětí. Rozchodem tedy často dochází k pocitu úlevy a ke zlepšení vnitřního rozpoložení, protože došlo z jeho pohledu k vyřešení problematické situace, která tomu, kdo dává kopačky, nedala delší dobu spát.

Někdy se ale může stát, že ten, kdo dává kopačky, začne pochybovat o tom, zda se rozhodl správně. Také se může u některých objevit pocit viny, protože jejich chování způsobilo druhému člověku bolest.

Kdy má význam jít k sobě a jak?

Vzhledem k tomu, že většina lidí, kteří dostali od někoho kopačky, neměli šanci vyjádřit svůj nesouhlas a byli postaveni před hotovou věc, se často upíná k tomu, že bývalého nebo bývalou získají zase zpátky. Snažte se ale nedělat psí kusy, protože to může být kontraproduktivní. (Vážně není vhodné druhého pronásledovat a podobně.)

Celkem často se dokonce stává, že ve chvíli, kdy ten, kdo dostal kopačky, se začal orientovat ve větší míře na sebe a svůj život, dojde ke změně dynamiky a najednou se chce ten, kdo mu dal kopačky, opět vracet. (Neplatí to vždy, ale osobně s tím máme nějakou zkušenost, kterou často potvrzují i jiní.) Žal pro toho, kdo kopačky dal, ne vždy se chce ten, kdo je dostal, vracet zpět, protože se už posunul někam dál. (Čímž dochází k velmi paradoxním situacím.)

Ovšem, pokud tomu chcete dát šanci a protějšek nevykazuje patologické chování, kvůli kterému návrat nepřipadá v úvahu, je důležité:

  • Otevřeně spolu hovořit o minulosti a o případných zraněních a křivdách
  • Respektovat partnerovu perspektivu
  • Prodiskutovat, co jste se od rozchodu naučili
  • Hovořit spolu o tom, jak to tentokrát zvládnout lépe
  • Spolu otevřeně sdílet emoce
  • Dát si čas pro navázání pouta
  • Si ujasnit, co od sebe ve vztahu očekáváte

Určitě není moudré pro navázání vztahu skákat ex do postele, protože, jak se říká, hloupý je kdo dává a hloupější ten, kdo nebere. (Což lze chápat tak, že málokdo odmítne sex, i když to s vámi nemyslí úplně poctivě.) Také se nesnažte chodit zkratkou. Pokud někdo podváděl, gamblil nebo vás bil a deptal, nenechte ho lacino vyváznout přísahou, že už to nikdy neudělá. (Slibem nezarmoutíš, jak se říká.) Pokud protějšek odmítá o věci mluvit, neřekne vám své motivy a co mu vadí, případně s vámi nechce diskutovat to, co se naučil a jak to tentokrát udělat lépe, bude pro vás lepší, když ho necháte jít a počkáte si na někoho lepšího.

Jak jste své rozchody zvládaly vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *