Jak poznat konec vztahu a jak z něho bezbolestně odejít?

Aktualizováno redakcí 23. 10. 2021

Lidé jsou společenští tvorové. Je proto pochopitelné, že k sobě hledají někoho, kdo je bude věrně provázet životem. Zatímco dřív byl manželský svazek něčím posvátným, dnes se čím dál tím častěji řeší soužití na psí knížku, ze kterého je mnohem jednodušší odejít. Nebo ne?

Vztahy jsou poměrně rozsáhlá oblast, která si nárokuje mnoho energie a času. I tak jsou ale pro nás vztahy velmi důležité, protože nám umožňují spolupráci s různě nadanými a smýšlejícími lidmi. Také mohou poskytovat jistotu, že všem nástrahám života nečelíme samy. 

Problém je ale tak trochu v tom, že skoro žádný vztah není od počátku úplně hotový. Musí se na něm neustále pracovat. Tím spíš, když se budete každodenně potýkat se všedními problémy, které mají do nějakého romantického filmu hodně daleko. (Platba nájmu / hypotéky, péče o děti a staré rodiče, nemoc, ztráta zaměstnání, praní a úklid…Však to znáte.) 

konec vztahu

Někdy se vlivem ztráty prvotního nadšení a nedostatku pozornosti začnou vztahy rozpadat. V průběhu času si ženy také více všímají varovných znamení, která naznačují, že jejich partner nebyl pro vztah vhodný už na začátku randění.

Jelikož je ale velmi těžké přijít na to, kdy už nemá smysl se snažit o něco bojovat, ale zároveň máme strach zůstat po rozchodu samy, mrkneme se na to, podle čeho se při rozhodování orientovat a jak tuto bolístku co nejrychleji překonat.

Kdy už nemá smysl udržovat vztah?

Poučky o tom, že ženy nemají setrvávat ve vztahu s člověkem, který je bije, víme všechny. Také pravděpodobně nebudete usilovat o udržení vztahu s notorickým alkoholikem, nebo gamblerem. Ovšem to nejsou jediné typy osobností, se kterými se můžete v rámci vztahového života potkat.

Velmi nepříjemné je i udržování vztahu s hráčem, který vás bude neustále držet v nejistotě a bude průběžně testovat vaše reakce. Hodně problematické jsou i osoby, které trpí narcistickou poruchou osobnosti, či dokonce manipulátoři. U těchto mužů ale nemusíte na začátku poznat, že je s nimi něco špatně, protože mívají dobré jméno a jsou na první pohled oblíbení.

konec vztahu

Mezi varovné příznaky, které jasně ukazují, že je váš vztah u konce, patří:

 • Neplnění vašich osobních potřeb, zvlášť když se o tom snažíte neustále mluvit
 • Plnění potřeb mimo vztah (kamarádky, milenec…)
 • Strach cokoliv říct, nebo se partnera na cokoliv zeptat
 • Výhrady rodiny (samozřejmě, rodina má často jiné představy, ale pokud jde o konstruktivní kritiku, je lepší jí naslouchat)
 • Snaha opravit vztah, která trvá déle než rok
 • Ponižování ze strany partnera
 • Nezájem o protějšek

Ne, není potřeba se rozcházet kvůli tomu, že váš muž jednou neměl náladu na společné milování, nebo zapomněl naplnit a zapnout myčku na nádobí. Je ale potřeba si přestat nalhávat, že vztah funguje, když se bojíte před partnerem cokoliv říct, aby ho to nerozčílilo, nebo to nepoužil proti vám. Také nelze dlouhodobě setrvat vedle někoho, komu jsou úplně jedno vaše fyzické a psychické potřeby a kdo vás neustále ponižuje. I když je to těžké, od těchto mužů utíkejte co nejrychleji pryč.

Jak zvládnout rozchod?

konec vztahu

Když k někomu chováme silné emocionální pouto (byť on ho nemusí opětovat) má tendenci to bolet. V té chvíli je normální podlehnout smutku a rozhodně byste si to neměly vyčítat. Problém je však to, když se v tomto období začnete chovat neuváženě. Nevhodné jsou opilecké zprávy a telefonáty vašemu bývalému. Také není vhodné ho všude sledovat (byť na sociálních sítích). A není dobré si ani dělat plané naděje na návrat s tím, že všechno bude lepší. Nebude.

Místo toho zkuste:

 • Dělat věci, které vám dělají radost (masáž, četba, výlety s kamarádkami)
 • Zapomenout na vše, co se týkalo vašeho ex
 • Mluvit o svých pocitech (i kdyby byl tím kdo je poslouchá terapeut nebo psycholog)
 • Si napsat seznam mínusů vašeho bývalého partnera/vztahu
 • Se setkávat s novými lidmi
 • Dělat věci o samotě (jít sama do kina nebo na kávu není projev zoufalství)
 • Akceptovat konec vztahu

Pokud vám smíme dát dobrou radu, neskákejte do postele svému bývalému jenom kvůli nedostatku sexu. Raději investujte do erotických pomůcek, které odvedou stejnou, nebo dokonce i lepší práci. S tím souvisí i hledání převozníka. Do vztahu s dalším mužem se pouštějte až ve chvíli, kdy cítíte, že tak činíte ze zájmu o něj a nikoliv kvůli tomu, aby rychleji přebolelo vaše vztahové zranění. 

Jaké jsou vaše tipy na úlevu po rozchodu? 

Zdroje informací

https://time.com/5373451/break-up-someone-love/ – Kdy ukončit vztah s člověkem, kterého milujete (anglicky)

https://www.verywellmind.com/8-ways-to-feel-better-after-a-breakup-5089116 – 8 tipů, jak se cítit po rozchodu lépe (anglicky)

 

2 Comments

Add Yours
 1. 1
  Slunce

  Co se týká vztahu mám občas opravdu strach ze svého partnera říct cokoliv. Na cokoliv se ho zeptá kde jsi u ní nespolupracuje prostě nic někdy mám pocit že je lepší být sama navíc mámě ti ty sami říkají že by uvítali jiného partnera než svého biologického otce který vlastně nemají žádný vztah protože on se věnuje pouze jenom sám sobě. Občas si říkám že by bylo asi na místě vztah ukončit ale nedokážu být sama. Už to není takový jaký je navíc nám lže vymýšlí si říká co vůbec není pravda a před ostatními vypadám jako hlupáci díky němu něco slíbí. Přitom jsou to jenom zase lži. Chce jenom on pouze abych se mu věnovala ale mám taky samozřejmě děti a on je jedno velké problematické dítě musím já chodit dál první pusu musím vše dělat první já. Navíc on sám není schopen vzít něm tak za ruku dát mi jenom pusu nebo tak myslím si že už jsme asi na konci vztahu a asi všechny možnosti jsme vyčerpali nevím sama jak si s tím poradit

  • 2
   Slunce

   Abych pravdu řekla moc mu už nevěřím a taky mám z něho strach viděti. Nevíme kdy mu někdy přepne v hlavě něco udělá. Když je naštvaný tak z něho mám strach největší aby mě nebo dětem neublížil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *