Třídění kosmetiky: Jak dlouho vydrží rtěnka a make-up?

Pokud patříte mezi vášnivé sběratelky dekorativní kosmetiky a skin care, nejspíš byste měla zpozornět. Možná ale máte pár svých oblíbených kousků, které nechcete dát ani po několika letech z ruky. Věděla jste však, že kosmetika má expirační dobu, po jejímž uplynutí se může rychle pokazit? Pokud se chcete vyhnout dermatologickým a dalším nepříjemným problémům, určitě pokračujte ve čtení.

Některé ženy jsou tak velké milovnice kosmetiky, že se rozhodly ji sbírat. Nesmí jim uniknout ani jedna limitovaná edice jejich oblíbené kosmetické značky, i kdyby to znamenalo, že už mají něco podobného několikrát doma. V mnoha dalších případech ženy sahají po stále stejných kosmetických kouscích, které mají ve své taštičce už po dobu několika let.

Ať už se řadíte do jakékoliv z těchto dvou kategorií, měla byste vědět, že kosmetika má expirační dobu. Poté může dojít k jejímu přirozenému znehodnocení. Pokud se takový výrobek rozhodnete používat, nelze vyloučit, že za to zaplatíte nepěknou vyrážkou, nebo dokonce ječným zrnem, které se vám udělá jednoho dne na oku.

Po jaké době byste se tedy měla svých oblíbených kosmetických kousků neprodleně vzdát?

Neotevřená kosmetika

Některé ženy se domnívají, že make-up, který nebyl otevřen, se nemůže pokazit. Pravda je ale taková, že i takové kosmetické výrobky podléhají po nějaké době zkáze, takže se je nevyplatí skladovat. 

Pokud skladujete neotevřenou kosmetiku na tmavém a chladném místě, na kterém je navíc dostatečně sucho, takový kosmetický výrobek by měl vydržet cca 2-3 roky. Neplatí to ale o všech výrobcích, protože krémový make-up, korektor atd., obsahuje oleje a další ingredience, které se obvykle kazí o něco rychleji. To samé platí o přírodních produktech, které neobsahují příliš silné konzervanty. Nehledě na to, jestli byla kosmetika v ideálních podmínkách, neměly byste skladovat nic (byť neotevřeného) déle než 3 roky.

Otevřená kosmetika

Při nákupu hledejte na zadní etiketě malé číslo, u kterého je písmenko M. To označuje, kolik měsíců byste měla po otevření daný výrobek používat. Samozřejmě, můžete ho používat i krátce po expiraci, ale můžete si všimnout, že s ním nedosáhnete stejně dobrého výsledku, na jaký jste byla zvyklá.

Pro představu, expirační doba jednotlivých výrobků se obvykle pohybuje:

 • Rtěnka, 18 až 24 měsíců
 • Lesk na rty, 12 až 18 měsíců
 • Make-up a korektor, 12 až 18 měsíců
 • Řasenka, 3 až 6 měsíců
 • Tekuté oční linky, 3 až 6 měsíců
 • Krémové produkty, 12 až 18 měsíců
 • Pudrové produkty, 12 až 18 měsíců

Jak poznám, že už je to prošlé?

Když odhlédneme od toho, že se vám může udělat vyrážka, nebo ječné zrno, pokažený produkt můžete poznat i podle několika dalších ukazatelů.

Patří mezi ně:

 • Divný zápach, nebo změna vůně
 • Změna barvy produktu
 • Změna textury
 • Plíseň

Pokud něco takového objevíte, okamžitě takový výrobek vyhoďte.

Jak prodloužit životnost?

Váš produkt může zůstat v perfektní kondici v případě, že ho budete skladovat na vhodném místě. Před jeho používáním si nezapomeňte umýt ruce a pravidelně při líčení používejte vyčištěné kosmetické štětce. Také svou kosmetiku s nikým nesdílejte. V případě, že líčíte ostatní, vždy používejte štětečky (například na aplikaci rtěnky) a vše pečlivě dezinfikujte.

Řešíte expirační dobu kosmetiky, nebo vám na něčem takovém nezáleží?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/does-makeup-expire – Vše o expirační době kosmetiky (anglicky)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *