Na co si dát pozor při nákupu čtečky elektronických knih? Poradíme vám!

Aktualizováno redakcí 6. 7. 2022

Čtečky elektronických knih jsou velmi oblíbené. Stále více lidí začíná nahrazovat tradiční knihy. Čtením e-knih můžeme ušetřit spoustu místa v regálech a také pečovat o přírodní prostředí. I když by se mohlo zdát, že se čtečky elektronických knih od sebe příliš neliší, ve skutečnosti mají jiné funkce a parametry ovlivňující komfort používání zařízení.

Jak funguje čtečka elektronických knih?

Čtečka elektronických knih je přenosné zařízení určené k zobrazování textů uložených v digitální podobě , jako jsou knihy, časopisy apod. Princip fungování takové čtečky je založen na tzv. elektronický papír (E Ink). Technologie E Ink funguje na bázi inkoustových kuliček, které jsou pomocí elektrických impulsů uspořádány do pixelů. Elektronický papír je díky své struktuře mnohem jasnější a přesnější než tradiční text zobrazovaný například na chytrých telefonech nebo tabletech .

Výhody používání čteček elektronických knih

E-papír nevyzařuje žádný zdroj světla, což znamená, že obrazovka nesvítí přímo do očí, takže je neunavuje . Čtení knih v úplné tmě se však neobejde bez podpory přídavného osvětlení (v současnosti je osvětlením vybaveno mnoho obrazovek ve čtečkách elektronických knih). Texty na takové čtečce lze číst na přímém slunci, protože obrazovka se neleskne a neodráží silné světlo. Obraz je čitelný v každém úhlu, spotřeba baterie je nízká a tato zařízení jsou většinou malá a šikovná- místo rozsáhlých knih, pár sešitů tiskovin, můžeme mít vždy s sebou malé, esteticky vyrobené zařízení, které zabere málo místa v tašce nebo batohu. Některé čtečky elektronických knih, například Amazon, lze využít nejen ke čtení, ale také k poslechu audioknih.

Jakou čtečku elektronických knih si vybrat?

Před nákupem čtečky elektronických knih si určitě dejte pozor na následující parametry:

Velikost obrazovky

Nejdůležitějším prvkem každé čtečky elektronických knih je její obrazovka. U čteček elektronických knih je standardní velikost obrazovky 6 palců. Toto je optimální velikost pro pohodlné čtení. Zařízení s takovou obrazovkou se zároveň snadno přepravují a nezabírají mnoho místa. Takovou úhlopříčku používají ve většině svých modelů mj Amazonka. Výjimkou je model Amazon Oasis, který má velikost obrazovky 7 palců.

Rozlišení obrazovky

Jednotlivá zařízení se mohou lišit v rozlišení. Čím je vyšší, tím je text srozumitelnější . Základní čtečky elektronických knih mají rozlišení 800×600 pixelů nebo více. Při správném nastavení je dostačující pro pohodlné čtení knih. Vyšší rozlišení najdeme u lepších a dražších modelů. V obchodech najdeme čtečky s HD a Ultra HD rozlišením, tedy 1448×1072.

Typ obrazovky ve čtečce elektronických knih

Většina displejů ve čtečkách e-knih je vyrobena technologií e-papíru. Jejich největší výhodou je, že neunavují váš zrak, protože nevytvářejí světlo. Díky matrici E-Ink je obraz dobře čitelný i na přímém slunci a nenamáhá vaše oči jako obrazovky chytrých telefonů a tabletů. Stále můžete najít čtečky s LCD obrazovkami, ale ty jsou mnohem hůře čitelné, a proto je nedoporučují.

Podporované formáty souborů

Při hledání čtečky elektronických knih jistě zjistíte, že zařízení různých značek často podporují různé formáty souborů. Nejoblíbenější formáty, které většina vydavatelů elektronických knih používá, jsou: EPUB, MOBI a PDF . Elektronické knihy ve formátu MOBI jsou věnovány čtečkám Kindle. Kindle také čte všechny nechráněné soubory PDF. Formát EPUB je naproti tomu přímým nástupcem formátu Open eBook, který byl vyvinut dříve.

Vestavěná paměť, tedy kolik knih se do čtečky e-knih vejde

Při výběru čtečky elektronických knih je třeba dbát na vestavěnou paměť. Říká nám, kolik knih se do takového zařízení vejde. Standardem je 8 GB, což umožňuje zhruba 1500 knih (formát MOBI nebo EPUB).

Jak vidíte, vybrat si čtečku není nijak složité, stačí se řídit výše uvedenými pravidly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *