Ztráta menstruace a její příčiny: Lze řešit bylinkami?

Aktualizováno redakcí 9. 3. 2023

Ztráta menstruace je problém, kterému je potřeba věnovat zvýšenou pozornost. Některé ženy o ni přijdou při antikoncepci, která mění jejich přirozený menstruační cyklus. Existuje ale i celá plejáda dalších stavů, které musíte začít co nejrychleji řešit. Co byste tedy měla o ztrátě menstruace vědět? Na to se podíváme níže.

Pokud při sportu zažíváte příval energie a nadšení, je to dozajista správně. Věděla jste však, že pokud to s ním přeháníte, můžete při extrémním hubnutí přijít o menstruaci? Ženské tělo totiž potřebuje k udržení normálního cyklu určité množství tukové tkáně. Pokud o ni přijde, organismus pozná, že není pro početí dítěte ideální doba. (Kvůli čemuž se přepne do módu, kdy vám nic takového ani neumožní.) Protože to není zdravé, v takové chvíli přichází na řadu náročná léčba, která může v některých případech trvat měsíce a roky.

Se ztrátou menstruace se spojuje i menopauza, v průběhu které dochází k postupnému ukončení ženského reprodukčního období. Jelikož menopauzu provází široké spektrum (ne vždy příjemných) tělesných a psychických změn, většina dam se uchyluje k užívání přírodních doplňků stravy pro zralé ženy, které obsahují bylinky.

Jakými všemi způsoby se dá ztráta menstruace řešit? Na to se podíváme níže.

Bylinky na menstruaci

Pokud jste v pokročilém věku a týká se vás menopauza, pravděpodobně vás trápí nepravidelná menstruace, silné, nebo naopak příliš slabé menstruační krvácení, nebo úplná ztráta menstruace, která se pojí s návaly horka, náladovostí, vaginální suchostí a dalšími nežádoucími jevy, které se však považují za přirozený projev ženského stárnutí.

Samozřejmě, na trhu existuje široké spektrum bylinek, které mohou ženám v období menopauzy ulehčit jejich životní úděl. Mezi poměrně populární bylinky, které byste během menopauzy měly užívat patří červený jetel, ploštičník hroznatý, smldinec chlupatý, len setý drmek obecný a ženšen pravý. Už jste ale slyšely o bylince, které se říká Ašvaganda? Právě tato bylinka může omezit návaly horka a podpořit normální stav močového ústrojí. (Ženy v období menopauzy chodí častěji na malou a také je tradičně trápí infekce močových cest, takže vám to jistě přijde vhod.)

Zdravý jídelníček

Ženy by měly při ztrátě menstruace (ne z důvodu otěhotnění) věnovat zvýšenou pozornost svému jídelníčku. Především tomu, aby v něm měly dostatek kalorií a důležitých živin, které jsou důležité pro nabrání zdravé hmotnosti a pro normální fungování všech tělesných procesů.

V jídelníčku proto mějte dostatečné množství čerstvého ovoce a zeleniny, kvalitních proteinů, mléčných výrobků a podobně. V případě podezření, že má váš problém hormonální příčinu, se také můžete nechat vyšetřit lékařem. (Který dovede z krevních testů vyhodnotit, jestli máte v pořádku endokrinní systém.)

Stres

Na menstruační cyklus všech žen bez rozdílu má vliv i stres. Samozřejmě, stresové zátěži se pravděpodobně zcela nevyhnete, je ale důležité vědět, jak s ní máte pracovat. Pokud to alespoň trochu jde, všechny úkoly, které nemusíte vykonávat osobně, se snažte na někoho delegovat. (I kdyby tím někým byla paní, která vám přijde jednou týdně uklidit.) Také můžete vyzkoušet meditaci a jógu.

Co dalšího za tím může být?

Ztráta menstruace po vysazení antikoncepce může indikovat těhotenství. (Ne, nebuďte překvapená, otěhotnět můžete prakticky okamžitě.) Dále se můžete potýkat se syndromem polycystických ovarií, kdy mají ženy v těle vyšší hladinu testosteronu. Ta jim může způsobovat problémy s otěhotněním a další neobvyklé potíže. Pokud chodíte ke specialistovi na psychiku, možná užíváte antidepresiva. Ta opět mohou mít vliv i na vaši periodu. 

Co z toho plyne?

Že při menopauze je vhodné užívat doplňky stravy s Ašvagandou či jinými bylinkami (červený jetel, drmek obecný, ploštičník hroznatý a další.., které dovedou zmírnit její příznaky. Kvůli široké škále dalších viníků se ale hodí jít alespoň na jednu větší zdravotní prohlídku k lékaři, který vám menopauzu, nebo případné těhotenství, potvrdí. V případě jiných potíží pak doporučujeme dbát na rady odborníka na problematiku toho, s čím přesně se potřebujete začít léčit.

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/amenorrhea – Amenorrhea (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322961 – 13 důvodů, proč nemáte menstruaci (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/ashwagandha – 9 benefitů ašvagandy (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/ashwagandha-menopause – Ašvaganda a menopauza (anglicky)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *