SWAP: Směňte staré za nové

Aktualizováno redakcí 13. 6. 2022

Stojíte bezradně před svým šatníkem, botníkem, nebo knihovnou, a říkáte si, že se vám hromadí v prostoru věci, které vám nejsou ničím k užitku? Případně, nemáte moc peněz, ale chtěla byste si dopřát něco nového, čím si uděláte radost? Řešením by mohl být SWAP, v průběhu kterého vyměníte svoje věci za nové. Co to ten SWAP je? A má nějaká pravidla? Na to se podíváme níže.

Mnoho z nás podléhá poslední módě a impulzivnímu nakupování. Kvůli těmto několika skutečnostem se nám pak doma hromadí věci, pro které nemáme žádné využití. Případně, něco jsme si koupily, měly jsme to rády, ale cítíme, že přišel čas na to posunout to dál.

Ne všechny ženy mají v oblibě házení věcí do popelnice. (Což jednoznačně chválíme.) Zároveň ne všechny mají ve svém okolí rodinné příslušníky, přátele a známé, kteří by se jejich starých věcí ujali. Co v takové situaci dělat? Hodit všechno do kontejneru na textil a doufat, že odložené věci skončí v nějakém second handu?

Co je SWAP?

SWAP je termín, který (obvykle) označuje výměnu nepotřebného šatstva, doplňků, knih, bot, bytových doplňků, kabelek, a někdy i dětského oblečení a nepoužité kosmetiky. V jeho průběhu donesete na předem určené místo (a v předem určený čas) věci, které už vám neslouží, a následně si můžete zdarma, nebo za malý vstupní poplatek, který se hradí při příchodu, odnést tolik věcí, které unesete. Samozřejmě, za předpokladu, že se vám hodí, nebo líbí.

Výhody swapování

SWAP má mnoho výhod, kvůli kterým se vám o něm vyplatí začít minimálně přemýšlet. V první řadě, zbavíte svůj domov věcí, které už vám neslouží. Pokud budete chtít, můžete si sama odnést něco, co se zase nehodí, nebo nelíbí někomu jinému. Dále musíme zmínit pozitivum v podobě ekologičnosti, protože prodlužujete odloženým věcem jejich životní cyklus. (Takže neskončí někde ve spalovně, nebo na skládce.) V neposlední řadě, SWAP je šetrný i pro vaši peněženku, protože jde o obchod bez peněz. (Někde se platí malé vstupné kvůli práci dobrovolníků, nebo kvůli pronájmu sálu, kde tato akce probíhá. Není to ale pravidlem. Někteří pořadatelé dokonce podmiňují platbu vstupného tím, že ho uhradíte, jen když si něco vyberete.)

Pravidla směny

Aby byly všechny strany spokojené, SWAP se řídí několika pravidly, která vám doporučíme dodržet.

Patří mezi ně:

  • Kvalitní oblečení, doplňky atd. (vy byste také nebyla nadšená z toho, že vám někdo daroval hadr, který se nehodí ani na umývání podlahy)
  • Čistota (oblečení by mělo být vyprané a vyžehlené)
  • Nepoškozené věci (SWAP není skládka)
  • Dodržení hygienických podmínek (hlavně u kosmetiky, která by neměla být použitá/otevřená)

V některých případech mohou pořadatelé uvést, že v případě, že se chystáte přinést větší množství věcí, měly byste jim to dát vědět předem. U některých SWAPů také existuje podmínka, že můžete přinést jen to, co samy unesete. (Což by mělo limitovat situace, kdy se někdo hodlá zbavit početné staré veteše při stěhování.)

Na SWAP je dobré přijít včas, aby bylo stále co na výběr

Jaké to má nevýhody?

I když je swapování skvělá zábava, má i pár nevýhod. V první řadě, pokud se věci sbírají před zahájením akce, vyplatí se přijít krátce po jejím začátku. V pozdějších hodinách už totiž bývá docela vybráno, a to i přesto, že věcí bylo na začátku hodně.

Když zase půjde o SWAP, v průběhu kterého mohou lidé nosit nové a nové kusy, pokud přijdete příliš brzy, nemusí tam být zatím tolik věcí, ze kterých si můžete vybírat. Když zase přijdete moc pozdě, tak to nejlepší může být pryč. (Proto je nejlepším řešením zůstat na místě po celou dobu akce, nebo dokud nejste dostatečně spokojené s úlovkem.)

V neposlední řadě, nevyplatí se chodit na SWAP s konkrétní představou toho, co chcete najít. Někdy si můžete odnést plnou tašku věcí, jindy se vám nemusí zase líbit nic. Také počítejte s tím, že SWAP se většinou oznamuje na sociálních sítích (na FB navštivte sekci Události a zkuste najít SWAP ve vašem blízkém okolí).

Dá se tam něco najít?

Ačkoliv je úlovek vždy nejistý, pravděpodobnost, že si něco odnesete, obvykle bývá relativně velká. Jen za letošní rok se nám podařilo vyswapovat několik kusů oblečení, bot a doplňků.

Zúčastnila jste se někdy podobné akce, nebo je to pro vás novinka?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *