Aktualizováno redakcí 25. 11. 2021
Rychlá ovesná kaše dovede dodat tělu dostatek energie. Na druhou stranu, málokdo ji má doopravdy rád. Pokud jde i o váš osobní případ, největší problém bude především v tom, že jen nevíte, jak si kaši správně připravit. Taková ovesná kaše s jablky, banánem, se skořicí nebo jinými ingrediencemi totiž dovede aspirovat na oblíbence vašeho každodenního jídelníčku.
Ovesné vločky jsou zdravé, což všechny dobře víme. Pravda je ale taková, že pravá anglická porridge v mnoha ženách vzbuzuje odpor. Předně, nejedná se o nejestetičtější jídlo na světě. Navíc, pokud není kaše dobře ochucená, je poměrně nijaká. Takže ji celkem snadno přebije jakékoliv jiné jídlo, na které dostanete po probuzení chuť. (Ruku na srdce. Kolik žen si oblíbilo máslové croissanty, nebo koblihy?)
To je obrovská škoda, protože ovesná kaše je v podstatě jako prázdné malířské plátno. Stačí v receptu udělat pár menších změn a jsme si celkem jistí, že se z ní brzy stane parťák, který vás bude provázet každým vaším dnem.
Nebudeme ale déle kroužit okolo horké ovesné kaše a povíme vám, jak tohoto (ideálního) stavu máte docílit.
Základní recept na ovesnou kaši na dva způsoby
Ovesná kaše přes noc
Pokud jste ráda, že každé ráno sotva rozlepíte oči, můžete si svou snídani připravit už večer a ráno ji jen vytáhnout z ledničky.
Na ovesnou kaši přes noc budete potřebovat: ½ hrnku ovesných vloček, ½ hrnku klasického, nebo rostlinného mléka, ¼ hrnku řeckého jogurtu, 1 lžíci chia semínek, 1 lžíci medu, 2 lžíce malinové marmelády, 1 lžíci arašídového másla, 1 lžičku nasekaných pistácií
Všechny ingredience dejte do větší misky a pořádně je zamíchejte. Následně misku zavřete do lednice buď na 2 hodiny, nebo na celou noc. Ráno pak stačí vyndat kaši z lednice a pustit se do jídla.
Rychlá ranní ovesná kaše
Na ovesnou kaši připravenou ráno budete potřebovat: ½ hrnku jemných ovesných vloček, horkou vodu, 1 lžíci chia semínek, 1 lžičku čekankového sirupu, 1 lžíci arašídového másla, špetku skořice
Do misky odměřte vločky, chia semínka a skořici. Vše zamíchejte a zalijte horkou vodu. Tu přilévejte po částech, pravděpodobně ji nespotřebujete celou. Následně přidejte čekankový sirup a arašídové máslo. Vše zamíchejte a můžete podávat. (Kaše by měla mít krémovitější a kompaktní konzistenci.)
Rychlá ovesná kaše
Příprava ovesné kaše se zrychlí v závislosti na tom, jaký máte typ vloček. Pokud preferujete jemnou chuť a rychlou (klidně i ranní) přípravu, jsou vhodnější jemně mleté ovesné vločky, které se dají sehnat v každém větším supermarketu, nebo v obchodě se zdravou výživou. Pro celé ovesné vločky je o něco vhodnější klasické vaření v hrnci, nebo v rendlíku.
Jak na ni bez mléka
Způsobů, jak připravit ovesnou kaši existuje celá řada. Někteří si ji dávají s mlékem. Můžete ale vyzkoušet i rostlinné mléko, které mohou i lidé, kteří mají intoleranci laktózy, nebo problém s trávením kaseinu. Chutná je i ovesná kaše z vody. Zvlášť, pokud má vyšší teplotu. Ovesné vločky tekutinu vstřebají, čímž se zjemní a ještě získají konzistenci připomínající lepidlo. Nemusíte si proto dělat starosti, že by ovesná kaše s vodou neměla požadovanou hustotu.
Jak na ni s jogurtem
Ovesná kaše s jogurtem se dá připravit buď tak, že do základu přidáte jogurt (viz recept na vločky přes noc), nebo jogurt přidáte až na závěr při přípravě ranních vloček. Přidávání jogurtu se doporučuje, protože obsahuje bílkoviny, které vás zvládnou déle zasytit. Asi nemusíme říkat, že sáhnout byste měla primárně po kvalitním bílém jogurtu bez cukru a příchuti.
Jaké jsou výhody konzumace ovesné kaše?
Na závěr si necháváme pár perliček. V ovesné kaši najdete vitamíny skupiny B (hlavně vitamín B1 a B5), hořčík, fosfor nebo mangan. Dále jde o bohatý zdroj antioxidantů, které potřebujeme kvůli stresu a negativním vlivům životního prostředí. Nesmíme zapomínat na to, že ovesná kaše je skvělým zdrojem vlákniny, která je důležitá pro normální trávení. Její konzumace by měla přispět i k lepší kontrole krevního cukru, nebo ke zmírnění potíží, které jsou spojené s vysokým cholesterolem.
Takže, na nic nečekejte a zkuste dát ovesné kaši ve svém životě šanci.
Zdroje informací
https://downshiftology.com/recipes/overnight-oats/ – Recept na vločky přes noc (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/9-benefits-oats-oatmeal – 9 benefitů ovesné kaše (anglicky)