Khaki už není barva pouze pro vojáky

Aktualizováno redakcí 6. 10. 2020

Když se zamyslíme nad běžným dámským šatníkem, našly bychom v něm barvy jako je bílá, černá, červená, fialová nebo modrá. Mnohem méně žen pak vybírá z barevného spektra, ve kterém je třeba zelená, žlutá nebo oranžová. Téměř žádná pozornost se ale nevěnuje barvě khaki, kterou máme spojenou se špínou, blátem a vojenstvím. To je ale velká škoda, protože i v khaki kouscích vám to bude zaručeně slušet! 

Khaki nepatří zrovna mezi všeobecně oblíbené barvy. Minimálně, co se týče ženského stylu oblékání. Ještě stále se jedná o barvu, kterou máme spojenou především s funkčním oblečením do armády nebo do lesa. Zároveň propadáme mylnému pocitu, že než jako princezny v ní budeme vypadat jako účastnice polního tažení – nevýrazně a nežensky. 

Khaki barva ale není jen barvou maskáčů, terénních aut a padáků. Když víte, jak ji správně uchopit, udělá vám obří službu i na šatech, které jsou vhodné ke každodennímu nošení. A věřte, nebo ne, ale budete v nich vypadat naprosto božsky. 

Jak toho ale docílit? To si povíme v několika následujících odstavcích. 

Proč si vybrat khaki? 

Khaki je zvláštní odstín zelené, která jde mírně do hněda či do šeda (někdy dokonce do žluta). Může být tlumená a pomalu splývat do šedé, nebo je naopak patrně zelená.  

Její výhodou je její obrovská univerzálnost. Hodí se takřka ke všem tónům pleti a sedne dámám jakéhokoliv věku. (Což třeba o růžové mnohdy říct úplně nelze.) Podle zvoleného kousku oblečení ji lze vynosit do společnosti, ale i na chatu nebo do již zmíněného lesa. Oproti bílému oblečení se s khaki nemusíte bát, že se vám stane nehoda a budete mezi lidmi chodit s jasně patrným flíčkem na šatech. 

Skvěle na vás budou vypadat:  

 • Khaki šaty 
 • Khaki kalhoty 
 • Khaki bunda 
 • Khaki parka 
 • Khaki kabát 

Z výše uvedených příkladů dost možná zjistíte, že khaki ve svém šatníku už máte. Zvláště khaki kabáty, bundy a parky se v posledních několika letech těší velké oblibě. Kdo ví, co tím chtěli návrháři říct. Každopádně taková khaki parka či bundička s koženkovými rukávy je exemplární příklad toho, že když se chce, i funkční army styl může dělat náležitou parádu. 

Důležitý je odstín 

Protože khaki existuje spousta druhů, můžete váhat nad tím, jaký odstín vám bude slušet. Pokud jste přirozeně snědší typ, volit byste si měla spíše jasně zelené khaki oděvy. Přípustné jsou i ty, které mají lehký nádech do žluta. 

V případě, že jste bledule vyzkoušejte odstíny khaki do šeda, či bledší odstíny khaki zelené.  

Jak tuto barvu nosit? 

Kreativitě se meze nekladou. Pokud máte pocit, že nevíte, jak tuto barvu uchopit, stačí jen popustit uzdu své fantazii a třeba vyzkoušet i něco, co byste si na sebe normálně nevzala. 

Naprosto úžasně budete vypadat v situaci, kdy si zvolíte khaki šaty a ty doplníte o šněrovací sandále v odstínech světle hnědé. Ke khaki šatům se hodí i hnědé kabelky a pásky, které si ledabyle uvážete okolo pasu.  

Nešlápnete vedle ani v případě, že khaki zkombinujete se zlatými či bronzovými doplňky, které dodají celému outfitu zdání luxusu.  

Khaki může být dobrý nápad i v případě, že holdujete zvířecím vzorům (samozřejmě, všeho s mírou). Takový leopardí či tygří náramek či kabelka s imitací zebry či krokodýlí kůže může vypadat v kombinaci s khaki šaty (a ještě na opáleném těle) velmi zajímavě. 

Khaki bundičky a kabáty se zase hodí k uvolněným outfitům typu modré džíny, tenisky a triko. Nešlápnete však vedle ani v případě, že se rozhodnete zacílit na celkové zvýraznění vojenského stylu. To znamená třeba kombinaci černých úzkých kalhot, vyšších kotníčkových bot, jednoduchého černého tílka či trička a stříbrného army štítku na krk. (A k tomu khaki parka.) 

Tohle rozhodně ne! 

Když teď máte představu o tom, s čím můžete khaki šaty nosit by bylo vhodné si říct i něco o tom, jakým kombinacím se nejlépe vyhnout. 

Khaki si nesedne s: 

 • Růžovou 
 • Lila fialovou 
 • Jablečně zelenou 
 • Lososovou 
 • Broskvově oranžovou 
 • Mátově zelenou 
 • Azurově modrou 

A dalšími jásavými barvami. Co se týče červené, záleží, v jakém je odstínu a kolik procent těla ve skutečnosti pokrývá. Doplňky v této barvě jsou vítané (třeba náušnice), ale jinak k sobě tyto dvě barvy také příliš nejdou. 

Hurá do toho! 

Chtěla byste tuto barvu nosit, ale bojíte se začít? V tom případě začněte khaki kabátem. Jestli je to ale pro vás stále příliš velký krok, pořiďte si nejprve pár doplňků (kabelka, náušnice, lak na nehty, plavky…). Mimo není ani nošení očních stínů v této barvě. Malými krůčky se tak dopracujete až k nošení větších kousků oblečení v této barvě. 

Baví vás nošení barvy khaki? Napište nám do komentářů a podívejte se na zajímavou nabídku oblečení v khaki barvě

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *