Co je to shellac (neboli šelak)?

Aktualizováno redakcí 30. 1. 2020

Ženy chtějí mít hezky upravené nehty, za které se nezdráhají utratit několik tisíc korun měsíčně. Věděla jste ale, že ne všechny typy úpravy nehtů jsou vhodné k dlouhodobému nošení? Dnes si povíme něco o tom, jak je na tom šelak. 

Ať už jdete na ples, na svatbu nebo jenom do práce, je pravděpodobné, že kromě pěkně udělaného střihu budete svou pozornost směřovat i na nehty. Některé ženy stále ještě razí módu klasické francouzské manikúry na přírodních nehtech. Existuje ale mnoho dalších úprav, se kterými se můžeme každodenně setkat. A bohužel, některé z nich jsou natolik extravagantní, že se začíná hovořit o vhodnosti jejich nošení. 

Jak do toho všeho zapadá šelak? 

Současné trendy v úpravě nehtů 

Skutečnost dnešní doby je taková, že velká část žen preferuje nošení umělých druhů nehtů před těmi, které jim nadělila příroda. V některých případech je to celkem pochopitelné. Ne každý má štěstí na to, že mu byla dána excelentní kvalita a pevnost. Hodně dělá i tvar nehtů, který může vypadat méně elegantně a žensky. Někdy ale za nošením umělých nehtů stojí jen touha následovat aktuální módní trendy. 

Běžně se setkáváme s: 

  • Nalepovacími nehty 
  • Gelovými nehty (z tvrzeného gelu) 
  • Měkkými gelovými nehty (ty během chvíle vykouzlí gelový lak na nehty) 
  • Akrylovými nehty 

Právě nehty, které jsou tvrzené pod UV lampou (jak tou domácí, tak tou v salonu) jsou ve většině případů ošetřené šelakem. 

 

Ačkoliv po jeho použití nejspíš nezemřete, v rámci ekologie a bezpečnosti se o něm začíná mluvit jako o látce, které bychom se měly pokusit aktivně vyhýbat. Proč tomu tak je si zkusíme osvětlit v následujících několika odstavcích. 

Z čeho se šelak vyrábí? 

Šelak je sám o sobě přírodního původu. Je produktem cizokrajného brouka, kterého nazýváme červec lakový. Jeho primárním účelem je ochrana zatím nevylíhnutých larev, které by mohl ohrožovat vítr, smog, déšť a další nepředvídatelné vlivy počasí. Lidé se ho ale naučili sbírat a rozpouštět, takže vznikl tekutý šelak, který se dá dále použít k různým technickým i zkrášlujícím účelům. 

Běžně se šelak používá/-al při: 

  • Výrobě gramofonových desek (ještě před příchodem vinylu) 
  • Nátěrech dřeva 
  • Výrobě hudebních nástrojů (lakují se jím housle…) 
  • Leštění nábytku 
  • Výrobě některých druhů cukrovinek (na kterých funguje jako poleva) 

Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že je šelak zdravotně nezávadný. Vzhledem k tomu, že se používá v potravinářství víme, že není jedovatý a také to, že ho naše těla dokáží celkem bez problému odbourat. Také nemá nežádoucí zápach, takže se dá používat i při výrobě luxusních předmětů. (Nábytku, drahých hudebních nástrojů, gramofonových desek…) 

Ani to ale neznamená, že nemá žádná rizika. Někteří jedinci na něj mohou být přirozeně citliví, takže u nich vyvolá alergickou reakci. Současné nadšení pro ekologii navíc upozorňuje na to, že jde o látku, která není veganská. Nehledě na to, že poškozujeme brouky tím, že jim bereme možnost ochránit své mladé. 

Výhody a nevýhody používání šelaku 

Na závěr dnešního článku se zkusíme podívat na to, zda má používání šelaku více pozitiv než negativ. Podle nich se budete moci rozhodnout, zda má pro vás smysl tuto ingredienci používat dál, nebo se jí pro jistotu vyhýbat. 

Mezi výhody používání šelaku patří: 

  • Lesk nehtů 
  • Vyšší odolnost manikúry (klidně i po dobu 14 dnů) 
  • Tenká vrstva ochranného laku, oproti jiným metodám 
  • Déle upravené nehty bez nutnosti se o ně starat 

Mezi jeho nevýhody patří: 

  • Tvrzení pod UV lampou 
  • Riziko alergie 
  • Uvolňování chemikálií během tvrzení (laky s šelakem mohou obsahovat potenciálně nebezpečné látky) 

Stejně jako u jiných typů manikúry (mimo té obyčejné) je potřeba počítat i s tím, že po sundání nehtů se kondice těch vašich může dost rapidně zhoršit. Kromě toho, že se vám může některý nehet ulomit spolu s tím umělým nehty trpí i kvůli broušení, leštění a lepidlům 

Mnoho žen proto musí v nošení umělých nehtů pokračovat dál, aby zakryly tu pohromu, kterou jim způsobily nejnovější trendy. Proto se rozhodně hodí se zamyslet nad tím, zda vám následování tohoto trendu opravdu stojí za to. 

Máte s šelakovými nehty nějakou osobní zkušenost? Napište nám ji do komentářů.  

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *