Pupínky na jazyku: Jde o něco vážného?

Že se vám občas udělají pupínky na tváři, v oblasti dekoltu a na zádech, na to už jste si jakž takž zvykla. Co když se vám ale najednou objeví pupínky na jazyku? Je potřeba se kvůli nim stresovat, nebo je to normální? Na všechny důležité informace o nich se zaměříme níže.

Podle vzhledu jazyka můžeme posoudit náš aktuální zdravotní stav. Pokud je například celý bílý, jsme s velkou pravděpodobností nemocní. Co když se vám na něm ale udělají pupínky? Jelikož se o tomto problému moc nemluví, je pochopitelné, že začnete mít obavy, zda je s vámi vše v nejlepším pořádku.

Než ale začnete propadat panice, na vše důležité, co se jich týká, se podíváme v následujících několika odstavcích.

Příznaky pupínků na jazyku

Toho, že se vám na jazyku udělaly pupínky, si pravděpodobně všimnete dost brzo. Nezapomínejte ale na to, že nejde o jediný příznak tohoto problému.

Setkat se můžete i s/se:

 • Bolestí
 • Otokem
 • Pocitem nepohodlí
 • Svěděním
 • Brněním

Nejčastější příčiny

Než se vám začne ve vaší hlavě odehrávat ten nejhorší scénář, zkuste se zamyslet nad tím, jestli jste náhodou nejedla něco, co by mohlo váš jazyk nějak podráždit. V tomto ohledu hovoříme především o hodně pálivém jídle. Může jít i o příznak potravinové alergie, o příznak nevhodné diety, která je bohatá na sacharidy a kyseliny a podobně.

Na vině také může být stres a zánět, předchozí poranění jazyka (například při nechtěném kousnutí) nebo předchozí popálení jazyka.

Jak se to léčí?

Léčba pupínků na jazyku většinou netrvá moc dlouho, odhadem to mohou být cca 2-3 dny, kdy příznaky většinou samy odezní.

Aby se hojení urychlilo, můžete zkusit:

 • Omezení kyselých potravin
 • Vyplachování úst slanou vodou
 • Čištění zubů po každém jídle
 • Pravidelné používání ústní vody
 • Omezení pálivých potravin
 • Pití dostatečného množství vody
 • Používání topického přípravku na jazyk z lékárny

Kdy zavítat k lékaři?

Pokud se pupínky na jazyku neztratí do týdne od jejich prvního výskytu, pravidelně se vrací, jsou hodně bolestivé nebo dokonce krvácejí, to všechno jsou dobré důvody k tomu, abyste vyhledaly pomoc svého ošetřujícího lékaře, který vám doporučí další vhodný postup.

Ačkoliv vás nechceme strašit, v takovém případě mohou pupínky znamenat nákazu HPV, syfilidou, spálou a podobně. Také může jít o příznak rakoviny dutiny ústní. Z toho důvodu se vyplatí začít řešit váš problém co nejdříve. (Nikdy nevíte.)

Prevence pupínků na jazyku

Důležitou součástí prevence je v tomto případě kvalitní ústní hygiena, která se spojuje s normálním stavem chrupu i v pokročilém věku. Z toho důvodu vám doporučujeme správné čištění zubů a pravidelné docházení k dentální hygienistce. (A zubaři.)

Dále také zapomeňte na konzumaci potravin a nápojů, u kterých existuje velké riziko podráždění dásní. Pokud to alespoň trochu jde, zkuste se zbavit své závislosti na nikotinu, protože i kouření cigaret vám může způsobovat problémy. Omezte konzumaci sladkých jídel a nápojů, které narušují zubní sklovinu a podporují vznik zubního kazu.

U všech dospělých navíc stojí za zvážení očkování proti HPV, které je jedním z hlavních rizikových faktorů pro vznik rakoviny děložního čípku, konečníku a krku. Očkování se doporučuje i mužům.

Měly jste někdy pupínky na jazyku? Pokud ano, podařilo se vám je vyléčit?

Zdroje informací

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321891 – Vše o pupíncích na jazyku (anglicky)

https://www.healthline.com/health/lie-bumps – Pupínky na jazyku (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320275 – Co vědět o pupíncích na jazyku (anglicky)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *