Doplněk bílkovin při hubnutí

Aktualizováno redakcí 18. 8. 2022

Hubnutí vyžaduje, aby cvičenec snížil kalorický příjem, což může představovat určité potíže při zajištění správného množství jednotlivých makroživin ve stravě. Proto přicházejí na pomoc proteinové doplňky. Jaký typ živiny zvolit a jak funguje? Vyplatí se to?

Co je to proteinový doplněk?

Proteinový doplněk stravy je produkt založený na jediné živině, bílkovině,
což jsou bílkoviny. Účelem doplňku je doplnit vaši každodenní stravu a pomoci vám tak udržet plánované výživové cíle. Je zdrojem cenných aminokyselin, které mají v našem těle řadu funkcí:

  • budování tkání
  • regenerace poškození způsobených tréninkem
  • podpora enzymatických procesů
  • zlepšení složení těla
  • pomáhají udržovat stav vlasů a pokožky

Výrobky tohoto typu jsou bez přidaných sacharidů a cukrů a bez přidaných tuků, což účinně zvyšuje jejich využití při redukční dietě. Kromě toho mohou sloužit jako nouzový způsob zahnání hladu,
nebo chuť na něco sladkého díky jejich vynikající chuti.

Mohou bílkoviny pomoci při hubnutí?

Proteinové doplňky mohou rozhodně podpořit období redukce tuku. To vše je způsobeno účinkem bílkovin na rychlost metabolismu. Tělo potřebuje velké množství energie, aby zvládlo trávení bílkovin. Kromě toho bílkoviny ovlivňují úroveň termogeneze v našem těle, a to napomáhá hubnutí a zbavování se nežádoucího tuku.

Dalším důležitým aspektem je udržení správně fungující inzulínové rovnováhy a potlačení hladu, což se účinně projevuje v nedostatku chuti na svačinu.
Může směle konkurovat běžnému jídlu. Obsažené bílkoviny v doplňcích se vyznačují vysokou biologickou hodnotou, která je mimo jiné vyšší než u drůbežího masa. To znamená, že nejsou druhořadou potravinou, ale plnohodnotnou součástí každodenního jídelníčku. Kromě toho se po tréninku, vzhledem k vynaloženému úsilí upřednostní používání bílkovin,
díky své rychlé stravitelnosti a pomoci při regeneraci organismu.

Jaký typ zvolit?

Trh s doplňky stravy nám nabízí řadu bílkovinných výrobků, které se liší bílkovinnými frakcemi a některými funkčními přísadami. Základem základních proteinů je syrovátkový proteinový koncentrát, známý jako WPC. Pokročilejší formy této frakce jsou WPI a WPH a mohou být užitečné pro ženy s intolerancí laktózy nebo zažívacími problémy. Pokud trpíte bolestmi břicha, například po konzumaci mléka, může být enzym laktáza užitečným doplňkem stravy.

Pro návštěvníky posilovny, kteří jsou zároveň vegetariáni nebo vegani, se doporučují doplňky stravy na bázi rostlinných bílkovin, jako je sója, hrách, rýže nebo konopí. Poskytují také řadu aminokyselin, které úspěšně podporují období hubnutí a umožňují vám těšit se z dosažených výsledků.

Jak dávkovat?

Proteinové doplňky se používají v závislosti na nedostatcích ve stravě. 1-2 porce denně se zdají být dobrým řešením jako náhrada jídla nebo obohacení jídla. To vše díky vynikajícím chutím současných výrobků, které mohou sloužit jako příloha k ovoci v podobě dezertu nebo různého vhodného pečiva. Protein lze užívat kdykoli během dne a jediným omezením, pokud jde o formu jeho konzumace, je vaše představivost. Koktejly, brownies, muffiny, omelety a zmrzlina jsou jen některé z možností. 20 g na dávku je optimální množství pro vyvolání biologických účinků spojených se stimulací anabolismu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *