Ženská homosexualita: Jaký je vztah mezi lesbami?

LGBT komunita je v posledních několika letech víc vidět a slyšet. To ale neznamená, že by bylo vyhráno a všichni měli stejná práva a možnosti. Zajímá vás, jak vypadají partnerské vztahy čistě mezi ženami? A opravdu je ženská sexualita víc fluidní, než ta mužská?

Sex je sice soukromou záležitostí, stejně tak, jako to, kdo nás sexuálně a romanticky přitahuje, vše zmíněné má však i společenský, a bohužel také politický, přesah. I když to je sotva pár dní, co Sněmovna schválila takzvané partnerství pro homosexuály, které má rozšířit práva manželů, některé důležité body, které se týkají například adopcí, náhradního mateřství a stoprocentního zrovnoprávnění s klasickým manželstvím (včetně názvu) zatím bohužel chybí.

Je docela jedno, zda se vnitřně identifikujete jako lesba, teprve tuto možnost začínáte zvažovat nebo vás sem přivedla pouze zvědavost. V tomto článku se totiž podíváme na to, jak to s homosexualitou v Česku zhruba vypadá a co můžete (alespoň přibližně) očekávat, pokud se rozhodnete pro vztah se ženou.

Tak se pohodlně posaďte a pojďte s námi číst!

Homosexualita v ČR

homosexualita v čr

Obvykle se uvádí, že homosexuálů jsou v populaci zhruba 4 %. Je to ale pravda? K tomu nám přesná data bohužel chybí. Otázka sexuální orientace se například neobjevuje v dotazníku při sčítání občanů, který státu přináší důležitá statistická data, takže nemáme žádný přehled o tom, kolika lidí se debata o narovnání práv sexuálních menšin vlastně dotýká. (A zda jde vůbec o menšinu, jak si většina společnosti myslí.)

Když se podíváme na starší článek portálu Echo24 z roku 2016, nějakou představu o skutečné situaci (zpětně) ale získáme. Mezi českými muži má mít homosexuální orientaci kolem 6,7 % lidí. U žen se pak toto číslo pohybuje dokonce na úrovni kolem 11,5 %. Tato data byla získána z různých dotazníků a podle vyhodnocení se zdála být věrohodná.

Dá se tedy říct, že zažitý údaj o čtyřech procentech lidí neheterosexuální orientace v populaci je dlouhodobě silně podhodnocen. A je docela dobře možné, že tomu tak bylo i v roce 2016, kdy tento průzkum proběhl, protože od té doby se téma sexuality a orientace mnohem více otevřelo. Dá se tedy očekávat, že se k čistě neheterosexuální orientaci bude hlásit ještě mnohem vyšší procento lidí.

Je ženská sexualita fluidní?

Ve velkém množství případů je jasně vidět, že ženy se k homosexualitě a bisexualitě hlásí mnohem častěji než muži. Podle dostupných informací mají také větší chuť v rámci své sexuality experimentovat a zkoušet jak sex s muži, tak se ženami. Z toho důvodu se často hovoří o tom, že je ženská sexualita mnohem více fluidní.

S velkou pravděpodobností souvisí ženská otevřenost k experimentování s tím, jak jsme za posledních několik desetiletí získaly větší množství svobody. Ve srovnání s tím se ale mužské vnímání genderových rolí ve společnosti moc nezměnilo, takže je jejich postoj k prozkoumávání vlastní sexuality spíše rezervovaný. Ženy navíc mají s jinými ženami často bližší a intimnější (například přátelské) vztahy. A dost možná celé situaci “pomáhá” i fakt, že s lesbičkami se mnohem častěji setkáváme i v populární kultuře. (Byť tím zároveň dochází k jejich nežádoucí fetišizaci.)

Co očekávat od lesbických vztahů

lesbické vztahy

Všichni jsme jiní, takže neexistuje žádná jednotná šablona, podle které by se chovaly všechny bisexuálky a lesbičky na celém světě. Také velmi záleží na tom, jaké povahy se v páru sejdou. Některé ženy mohou tíhnout ke klasickému pojetí ženskosti, zatímco jiné dávají přednost méně tradičnímu způsobu života, který si nezřídka spojujeme především s muži.

Aby však mohl lesbický vztah klapat, bude to vyžadovat:

  • Otevřenou a častou komunikaci
  • Čas strávený společně i osamotě (protože si potřebujete také začít trochu chybět)
  • Zjištění, jakým jazykem lásky mluví vaše partnerka
  • Pozitivní smýšlení o vztahu, jeho podobě a směřování
  • Poznávání sebe sama

Také je důležité, abyste při sobě stály ve chvíli, kdy se objeví (klidně i vnější) překážky. Řekněme si otevřeně, že ne všichni rodinní příslušníci a přátelé budou s vaší orientací a životní volbou souhlasit. To s sebou může přinášet různé výměny názorů a třenice, kvůli kterým možná budete muset, alespoň na nějakou dobu, přerušit společný kontakt.

V takové chvíli je důležité, abyste byly soudržné a nevnímaly jste partnerku jako někoho, kdo vám zničil vztah s rodinou. (Ona za vaši orientaci nemůže.) Také se snažte jedna druhou bránit v případě, že dojde na kritiku (například ze strany rodičů). To vše ale platí i v heterosexuálních vztazích.

Jediným větším rozdílem může být podoba sexu, během kterého lesbičky mohou, ale nemusí, využívat širší spektrum erotických hraček. Ani v tom ale nemusí heterosexuální páry nijak zaostávat, takže heterosexuálové, homosexuálové a bisexuálové jsou si ve skutečnosti podobnější, než si možná myslíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *