Vyrobte si svou vlastní dezinfekci. Je to snadné a zvládnete to i doma!

Aktualizováno redakcí 7. 4. 2020

Dezinfekce je v posledních několika týdnech nedostatkovým zbožím, které má téměř cenu zlata. Nemluvíme přitom pouze o dezinfekčních prostředcích na ruce, ale i o těch do domácnosti. Proto si v tomto článku povíme, jak si je dokážete vyrobit i doma. 

Ženy jsou od pradávna považovány za ty více čistotné. Proto je jasné, že péče o domácnost, ale i o zdraví připadá na naše bedra. Jak si ale poradit v situaci, kdy je všude zoufalý nedostatek dezinfekčních prostředků?

Třeba tak, že si nějakou z nich vyrobíte doma. Z běžně dostupných surovin. Kromě toho, že vás to bude bavit budete mít jistotu, že vše zůstane zdravotně nezávadné a za každých okolností perfektně čisté.

Multifunkční úklidový sprej

Budete potřebovat: 1 hrnek vody, ¼ hrnku klasického octa, 20 kapek vybraného esenciálního oleje (například eukalyptus, citron nebo tea tree)

Výroba tohoto úklidového spreje je velmi jednoduchá. Vezměte misku, nebo starou sklenici a v ní spojte všechny tekutiny do jedné. (Nezapomeňte je pořádně zamíchat starou lžící, nebo špejlí.) Posléze tekutinu nalijte do prázdného rozprašovače. 

POZOR! Tento domácí prostředek není vhodný na mramorové, žulové a další kamenné desky, u kterých by mohl způsobit naleptání povrchu. Pokud tento prostředek hodláte použít úplně poprvé, naneste ho jen malé množství na málo viditelné místo a průběžně kontrolujte, zda se nepoškodil povrch. (Při dalším použití už to nemusíte řešit.)

Přírodní dezinfekční sprej

Budete potřebovat: ½ hrnku alkoholu (například vodky), ½ hrnku vody, 15 kapek rozmarýnového oleje, 25 kapek pomerančového oleje, 15 kapek eukalyptového oleje, 15 kapek levandulového oleje

Stejně, jako v předchozím případě smíchejte všechny tekutiny do jedné a následně je přelijte do připraveného rozprašovače. V případě potřeby se dobře hodí například pro úklid koupelny. Po použití ho ukryjte do chladu a dobře ho chraňte před dětmi.

Domácí dezinfekce na ruce

Budete potřebovat: ⅔ hrnku 99% alkoholu (isopropylalkoholu), nebo ethanolu, ⅓ hrnku gelu z aloe vera, 10 kapek oblíbeného esenciálního oleje

Odměřte všechny ingredience a dejte je do předem připravené misky. Nezapomeňte všechny složky pořádně promíchat, aby se hezky spojily. Posléze vezměte nálevku a gel nechte natéct do nádoby s pumpičkou. Případně do staré nádobky od prázdného antibakteriálního gelu na ruce. 

Dezinfekční ubrousky (na úklid)

Budete potřebovat: papírové utěrky, nádobu, ve které budou utěrky stát, nůž, ½ hrnku octa, ¼ hrnku vody, ¼ hrnku alkoholu, 1 lžičku přípravku na nádobí, 10 kapek éterického oleje podle nálady, nůžky

Vyzkoušejte, zda se role papírových utěrek vejde do vaší nádoby. (Z toho důvodu je ideální oválná plechovka s víkem.) Poté smíchejte všechny ingredience v odměrce a pořádně je promíchejte do sebe. 

Nechte utěrky v nádobě a opatrně přes ně přelijte připravenou tekutinu. Snažte se, aby ji do sebe nasál každý ubrousek. Potom ubrousky poskládejte tak, aby bylo možné je odebírat od středu. Vezměte víko plechovky a nůžkami do jeho středu udělejte (opatrně) díru. Nakonec utěrky schovejte pod víčko a část z nich vytáhněte nahoru. (Podobně, jako byste chtěla odebírat kapesníky z krabičky.)

Dezinfekční ubrousky na ruce

Budete potřebovat: 1 a ¼ hrnku isopropylalkoholu (60%+), 1 polévkovou lžíci peroxidu vodíku, 1 lžičku glycerinu, ¼ hrnku destilované vody, rozpůlené papírové utěrky, nádobu, ve které budete hotové ubrousky skladovat

Vezměte misku a v ní velmi důkladně smíchejte všechny (správně odměřené) ingredience. Dejte ubrousky do nádoby a přelijte je tekutinou. 

Máte vlastní recept na výrobu domácích dezinfekčních prostředků? Budeme rádi, když nám ho napíšete do komentářů.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *