Vaginální suchost: Proč je pochva suchá? Co pomáhá?

Aktualizováno redakcí 31. 8. 2023

Svědění a pálení pochvy jsou příznaky, bez kterých by se většina z nás obešla. I přesto se však mohou tyto potíže v některých životních situacích objevit. I když někdo tvrdí, že za to může nedostatek sexu, ve skutečnosti může suchost pochvy souviset s přechodem a dalšími faktory, se kterými se během života setkají i mnohem mladší ženy. Může pálení po sexu odvrátit lubrikant? A existují nějaké další tipy, které mohou zlepšit váš sexuální prožitek?

Estrogen je hormon, který v ženském těle řídí velké množství věcí. Kromě plodnosti je hodně důležitý i pro zvlhčení ženských intimních partií při sexuálním styku. Jenže, z různých důvodů to z praktické stránky nemusí vždy dobře fungovat a může vás při styku trápit vaginální suchost. (Která způsobuje bolest i nejrůznější oděrky, které mohou krvácet.)

Estrogen tablety TEST 💊
Hledáte nejlepší estrogen tablety?

Přečtěte si naše srovnání ✅ TOP 9 nejlepších přípravků na menopauzu.

V článku rozebereme:

 •  9 nejlepších doplňků stravy na menopauzu v ČR 
 • Účinky estrogenu na ženské tělo
 • Největší zdroje estrogenu v potravinách
 • Jak zvýšit estrogen přírodní cestou

Jelikož víme, že ženský hormon má tendenci s narůstajícím věkem ubývat, problémy s vaginální suchostí se mohou objevit u zralých žen v období menopauzy.

Tip: Znáte příznaky menopauzy?

Nemusíte ale nutně sledovat jen vaginální suchost a ztrátu menstruace, s narůstajícím věkem se mohou objevit i návaly horka a pocení, kvůli kterým nemůžete spát, ani se pořádně věnovat své práci. Hormonální nerovnováha a další potíže však trápí i mladší ženy, které mají do přechodu ještě hodně daleko.

Jaké existují hlavní příčiny nedostatečného zvlhčení? A existují nějaké účinné úlevové prostředky?

Příčiny vaginální suchosti

Za normálních okolností se dovedou ženské intimní partie přirozeně zvlhčit, což vede k tomu, že může dojít k intimnímu styku a k případnému oplodnění. Jenže, pokud ke zvlhčení nedochází tak, jak by správně mělo, může se objevit ztráta chuti k sexu u žen, která může negativně ovlivňovat kvalitu vztahu.

Kromě přechodu má na zvlhčení při styku negativní vliv například:

 • Kojení
 • Porod
 • Kouření
 • Imunitní systém
 • Užívání některých léků proti nachlazení
 • Užívání léků proti alergii
 • Užívání antidepresiv
 • Užívání hormonální antikoncepce

Dále může být na vině i neodhalená cukrovka, používání nevhodných přípravků pro intimní hygienu nebo nedostatečné vzrušení při styku. Jak tedy vidíte, důvodů, proč k vaginální suchosti může docházet i u jiných žen, existuje opravdu velké množství. 

Co pomáhá?

Než špatný sexuální styk, to snad raději žádný. Problém je v tom, že váš protějšek nemusí mít pro tento přístup dostatek pochopení, což může z dlouhodobého pohledu způsobit rozpad vztahu. Jak si tedy poradit?

Lubrikační gel

Prvním pomocníkem tradičně bývá kvalitní lubrikační gel, který by měl být ve výbavě každé zralé ženy. Ideální gely jsou takové, které jsou na bázi vody, protože neporušují kondomy ani erotické hračky. Důležité je dále to, abyste se po gelu nebály sáhnout a používaly ho v dostatečném množství

Předehra

Pokud si sex neužíváte, je důležité, abyste apelovaly na partnera, aby se víc věnoval předehře, v jejímž průběhu vás na styk dostatečně naladí. Jedním z možných řešení, která mohou vašemu sexuálnímu životu jedině prospět, patří již zmíněné sexuální hračky, které dovedou okořenit zajetou rutinu.

Bylinky na menopauzu

V případě, že patříte do kategorie zralých žen, které mají potíže s vaginální suchostí o něco častěji, vyplatí se vyzkoušet kvalitní doplňky stravy pro menopauzální ženy, které obsahují komplex vitamínů a bylinek, jež podporují hormonální rovnováhu.

Tradičně v jejich složení najdete například:

 • Ploštičník hroznatý
 • Len setý
 • Červený jetel
 • Smldinec chlupatý

A mnoho dalších bylinek, které mohou pomoci ulevit od návalů pocení a horka, dodat chybějící energii a podpořit kvalitu vašeho sexuálního života.

Jak proti vaginální suchosti bojujete vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *