Příznaky syndromu vyhoření: Jak poznat, že už je toho moc?

Aktualizováno redakcí 3. 4. 2023

Syndrom vyhoření je fáze, kterou si nepřeje zažít prakticky nikdo z nás. Jenže, někdy se mu vyhnout jednoduše nedá, protože v průběhu každého dne musíme podávat stabilní výkony v osobním životě i v zaměstnání. Vzhledem k tomu, že se s ním nevyplatí špásovat, podíváme se, jestli se dává na syndrom vyhoření neschopenka a jaké jsou jeho nejčastější příznaky.

Ještě relativně nedávno byl syndrom vyhoření neznámým pojmem. Dnes je však situace (naštěstí pro nás) dost odlišná a začínáme si na něj dávat mnohem větší pozor. Ve své podstatě jde o stav silného fyzického a mentálního vyčerpání, které nás může negativně ovlivnit jak v pracovním, tak v osobním životě.

Nenechte se ale zmást. I když si nejčastěji představujeme, že se tento jev týká hlavně nejrůznějších manažerů, ve skutečnosti můžete mít syndrom vyhoření na mateřské a rodičovské. (Což znamená, že syndrom vyhoření lze mít i ve svém osobním životě, který nemusí s tím pracovním přímo souviset.)

Jelikož jde o vážný problém, ze kterého se nemusí být snadné vymanit, dnes se podíváme na vše, co byste měly o syndromu vyhoření vědět.

Fáze syndromu vyhoření

Syndrom vyhoření má několik fází, které mohou být poměrně spolehlivým ukazatelem toho, že se s vámi a vaší psychickou pohodou děje něco vážného.

Známe:

  • Poplachovou fázi
  • Fázi odporu
  • Fázi vyčerpání/vyhoření

Každá z těchto fází má zároveň trochu odlišný typ fyzických a psychických projevů. V prvních fázích vyhoření si nejspíš začnete pokládat otázku, jak máte svou situaci zvládnout a jaké jsou pro vás existují prostředky. Později, když se situace nevyvíjí podle plánu, se může dostavit zvýšená frustrace a pocit bezmoci. V poslední fázi máte pocit, že se točíte v kruhu a máte dojem, že jste ve vleku událostí, se kterými nemůžete nic dělat.

Projevy syndromu vyhoření

Kromě špatného psychického rozpoložení se u vás může objevit i mnoho dalších problémů, které mohou významně ovlivňovat vaše zdraví a každodenní život.

Všímejte si hlavně:

  • Rychlejšího bušení srdce
  • Nevolnosti
  • Potíží s dýcháním
  • Třesu
  • Nechuti k jídlu
  • Únavy
  • Vyčerpání
  • Problémů se spánkem

Také ale můžete zaznamenat vyrážky neznámého původu a další kožní reakce, bolest hlavy, ztrátu libida, pocit na zvracení a podobně.

Mohu dostat neschopenku?

V některých případech můžete dostat neschopenku, ale neplatí to pro každého. Důležité je navštívit svého obvodního lékaře, který vás důkladně vyšetří. V případě, že jsou potíže opravdu vážné, pracovní neschopnost může být vázána na vyšetření u psychiatra, který vám může předepsat antidepresiva, léky na spaní a podobně.

Dá se to nějak zvládnout?

Syndrom vyhoření se obvykle neukáže ze dne na den, takže nelze očekávat, že se ho ze dne na den zbavíte. Většinou jde o běh na delší trať, který navíc vyžaduje dlouhodobou úpravu životního stylu. V opačném případě lze očekávat, že se syndrom vyhoření po nějaké době zase vrátí.

Jedním z nástrojů je optimalizace vaší životní zátěže. Pokud se nepřetržitě staráte o několik dětí, možná vám pomůže, když vám alespoň jednou týdně přijde někdo uklidit. Pomoci může i dovážka nákupu potravin a drogerie až domů a občasné docházení někoho na hlídání. V práci se zase snažte delegovat své pracovní úkoly na další jedince.

Důležité je také komunikovat své potřeby a naučit se říkat ne, což je pro mnoho lidí problém. V neposlední řadě také pomáhá vytyčování a držení zdravých hranic, za které nechcete jít. Pomoci může i větší péče o sebe a v krajním případě i změna zaměstnání. Dobrým tipem je i terapie. Psychologickou pomoc najdete například na webu Terap.io, který je ve zdrojích tohoto článku.

Bojovaly jste někdy se syndromem vyhoření? Pokud ano, co vám na něj pomohlo?

Zdroje informací

https://www.webmd.com/mental-health/burnout-symptoms-signs – 3 příznaky syndromu vyhoření (anglicky)

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/burnout/art-20046642 – Syndrom vyhoření v práci (anglicky)

https://www.healthline.com/health/mental-health/burnout-recovery – 11 tipů na syndrom vyhoření (anglicky)

https://terap.io/blog/prakticke-tipy/syndrom-vyhoreni – Syndrom vyhoření (česky)

https://www.vzp.cz/o-nas/aktuality/syndrom-vyhoreni-prichazi-nenapadne-ale-nici-dusledne – Syndrom vyhoření přichází nenápadně, ale ničí důsledně (česky)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *