Smích prodlužuje život. Užívejte si!

Říká se, že smích opravdu léčí a prodlužuje život. Při smíchu se v těle uvolňuje hladina endorfinů. Jde o přirozené opiáty, které příznivě působí na imunitu a tlumí bolest.

Naučte se pozitivně myslet

Pozitivní myšlení dělá divy. Při studiích sice nelze intenzitu smíchu změřit tak snadno, jako krevní tlak, ale lze popsat míru optimismu. S úsměvem jde skutečně vše lépe. Rozsáhlý průzkum provedla doktorka Sherry Hilberová. Rozhodla se uskutečnit neziskový projekt věnovaný způsobu, jak léčit nemocné humorem a výzkumu smíchu po vědecké stránce.

Vyrazte si s kamarády aspoň jednou za týden!

Vyjít si s přáteli a jen tak se bavit dokáže hotové divy. Vědci z amerického Baltimoru zjistili, že lidé se smyslem pro humor mají nižší riziko onemocnění srdce. Podle studie tělo při smíchu produkuje látky uvolňující tepny a cévy. Lidé trpící srdečními nemocemi měli o 40 % nižší nutkání chtít se smát, než ti, kteří se svým srdcem neměli potíže. Šéf výzkumného týmu doktor Michael Miller tvrdí, že při pocitech zlosti, strachu a nenávisti tělo produkuje škodlivé látky, které neprospívají zdraví.

Dělejte zábavné věci a z těch nezábavných udělejte zábavné

Je třeba brát život s nadhledem a nebrat všechno smrtelně vážně. I když nám něco nejde, je třeba to brát s humorem. Lidé, kteří jsou ve stresu a nedokáží se s ním vyrovnat, mají mnohem častěji žaludeční obtíže. Autor Norman Cousin v knize Anatomie nemoci popisuje, jak si díky smíchu a dobré náladě obnovil ochromené tkáně svého těla.

Profesor patologie z Univerzity Loma Linda v Kalifornii Lee Berk ve své studii popisuje, jak se změní krevní vzorek odebraný lidem před a po sledování komických scén. U lidí sledujících veselé scény došlo ke snížení hladiny stresových hormonů a zvýšení obranných schopností organismu. Proto se často smějte a bude vám lépe.

Vždycky je důvod se smát

Hledejte vždy důvod, proč se častěji smát. Budete mnohem hezčí, zdravější a navíc získáte nové přátele. Smíchem rozdáváte radost. Nikdo vás nenutí se přetvařovat, když ve skutečnosti nejste šťastní. Přesto jsou situace, kdy vám i vašemu okolí smích může pomoci. Stačí, když se jen tak na někoho usmějete a on vám to vrátí.

Smích pomáhá vyrovnat stresové situace, alespoň jednou denně si dopřejte chvilku smíchu. Zbavíte se nahromaděného stresu uvnitř. Navíc si trénujete mozek. Jakmile se usmíváte, jste schopni podávat lepší výkony, pracovní i celkově v životě. Lidé, kteří se často usmívají, nacházejí snadněji řešení v těžké situaci než ti, kteří myslí negativně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *