Aktualizováno redakcí 26. 3. 2021
Abychom byly co nejdéle pěstěné a krásné, musíme se starat jak o vzhled našich vlasů a nehtů, tak o stav pokožky. Kromě pravidelného čištění pleti bychom měly dbát i na vyváženou a pestrou stravu a na vhodnou kosmetickou péči. Kromě zkrášlujících krémů můžete vyzkoušet blahodárné účinky šípkového oleje.
V dřívějších dobách, kdy ještě neexistovaly mobilní telefony, internet, auta nebo kavárny, lidé měli jen omezené možnosti toho, jak o sebe dbát. Základem byla koupel ve studené, nebo v ohřáté vodě, vlasový oplach z bylinek, květová voda, která se vylouhovala z toho, co rostlo na zahradě a kostka tvrdého mýdla.
Ovšem, když jste měly štěstí a znaly jste pokročilejší technologie a zároveň jste žily na místě se snadnou dostupností rostlinného bohatství, mohly jste svoji rutinu ozvláštnit lisováním vlastního šípkového oleje. Ke kterému se mnoho žen navrací i dnes. Šípkový olej má díky vysokému podílu vitamínu C omlazující účinky, takže ho mohou používat i ženy, které trápí stárnutí.
Z jakých dalších důvodů ho používat? A dá se nějak vyrobit svépomocí doma?
Jak ho vyrobit?
Pokud vás baví ruční práce a rády něco vyrábíte, můžete si udělat svůj vlastní šípkový olej. Výhodou oproti tomu kupovanému pro vás bude skutečnost, že budete vědět, co všechno jste do něj dala. Takže budete mít jistotu, že je doopravdy přírodní. Ale jak na to?
Postupujte následujícím způsobem:
- Běžte natrhat šípky, podmínkou ale je, aby to bylo během dne, kdy panuje sucho
- Vyberte si čas po prvních mrazech, kdy jsou šípky měkčí, než když jsou zcela zralé
- Umyjte je, zbavte je listů a pichlavé korunky
- Dejte šípky do hmoždíře a pořádně je rozmačkejte, aby se z nich uvolnila tekutina
- Vyberte si nosný olej, který bude základem vašeho šípkového oleje (jojoba, mandle…)
- Dejte rozmačkané šípky do dostatečně velké zapékací misky a zalijte je nosným olejem, poměr by měl být 1:2 ve prospěch nosného oleje
- Misku dejte na 8 hodin do trouby, teplota by neměla přesáhnout 38 °C
- Po osmi hodinách dejte misku na tmavé místo
- Přeceďte olej přes jemné sítko vyložené látkou
- Nakapejte do oleje trochu vitamínu E, který by měl prodloužit jeho životnost
- Uchovávejte na temném místě v lahvičce s pipetou
Jak můžete vidět, výroba šípkového oleje je trochu alchymie, ale rozhodně to není nic, co by bylo přehnaně složité, aby se to nedalo zvládnout v domácích podmínkách.
K čemu je dobrý?
Použití šípkového oleje je velmi univerzální. Z toho důvodu po něm mohou sáhnout ženy nehledě na věk. V první řadě se šípkový olej používá na strie, které se mohou objevit v důsledku hubnutí, nebo po porodu.
Dále je vhodný na/pro:
- Redukci poškození kůže sluncem
- Lepší zvládání akné
- Pleť s nerovnoměrnou pigmentací
- Hydrataci pokožky
- Projasnění
- Ochranu pokožky před zánětlivými procesy
- Regeneraci
Ovšem, je nutné myslet na to, že některé ženy mohou být na účinky šípkového oleje alergické. Nesnášenlivost se u nich může projevit vyrážkou, poděšlýma očima nebo rýmou. Určitě je proto vhodné ho nejprve zkusit na vnitřní straně zápěstí. Pokud nedojde k nežádoucí reakci (svědění, zarudnutí, výsev pupínků…), můžete ho aplikovat i na zbytek těla a na tvář.
Aby se účinek používání kosmetického oleje maximalizoval, aplikujte ho na lehce navlhčenou (čistou) pokožku. Před nanesením olej lehce promněte v dlaních, aby se trochu zahřál.
Máte s používáním kosmetických olejů nějakou osobní zkušenost? Pokud ano, kterému z nich dáváte přednost? A zkoušela jste si některý z nich vyrobit?
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/rosehip-oil-for-face – Účinky šípkového oleje na pleť (anglicky)
https://www.healthline.com/health/rosehip-oil-benefits – Účinky a použití šípkového oleje (anglicky)
https://simplybeyondherbs.com/how-to-make-rosehip-oil-to-heal-your-skin/ – Jak vyrobit šípkový olej (anglicky)