Trápí vás nachlazení, nebo prostě jen hledáte nějakou rostlinu, která ozvláštní vzhled vašeho domova? Ať už potřebujete ve svém životě řešit cokoliv, existuje poměrně vysoká pravděpodobnost, že vám s tím pomůže rostlina zvaná rýmovník. Pokud tomu nevěříte, určitě pokračujte ve čtení.
Příroda je mocná čarodějka. Kromě toho, že nás rozmazluje pohledem na krásné scenérie a květiny nám dává k dispozici léčivé rostliny a bylinky. Na ty mnoho z nás už nedá, protože jsme si zvykli, že na každé píchntí a kašel zabere lék z lékárny. To je ale trochu škoda, protože při experimentování s přírodní medicínou často zjistíte, že je mnohdy srovnatelně účinná s tou, kterou vyrobil člověk.
Skvělým příkladem tohoto tvrzení může být rýmovník. Kromě toho, že ho můžete pěstovat za oknem svého bytu je proslulý kvůli svým léčivým účinkům. A když už nic jiného, alespoň si na něm pochutnáte ve formě sirupu či čaje.
Co vše rýmovník umí a jakým způsobem ho užívat se dozvíte v následujících několika odstavcích.
Co je rýmovník?
Rýmovník (nebo také Plectranthus amboinicus) je rostlina z rodu hluchavkovitých, kterou si na první pohled možná spletete s dost podobnou mátou. I když si u nás získala značnou popularitu, její kořeny sahají až do východní Afriky.
Pokud se rýmovník rozhodnete pěstovat doma, mějte pro něj dostatek volného prostoru. V případě, že se mu daří totiž dorůstá až do výšky jednoho metru. Toto drobné mínus však vyvažuje období květu, během kterého vás potěší bílými a fialovými kvítky. Když se o něj navíc otřete, případně ho promnete lehce mezi prsty, uvolní skoro až mentolové aroma, které snadno provoní velkou část vašeho obydlí.
Účinky rýmovníku na zdraví
Jak už jsme se okrajově zmínili během našeho menšího úvodu, rýmovník využijete při léčbě mnoha zdravotních obtíží.
Často se používá na:
- Nachlazení
- Rýmu
- Rychlejší hojení ran
- Léčení kožních obtíží (lupénka, ekzémy…)
- Lepší zvládání artritidy
- Snížení horečky
- Odvodnění
- Léčbu dýchacích obtíží
- Uvolnění stresu
- Upravení trávení
Také se používá jako koření do jídla, nebo si z něj vyrobíte repelent. Jak tedy můžete vidět, jeho účinky rozhodně není radno podcenit.
Čaj z rýmovníku
Budete potřebovat: Listy rýmovníku, horkou vodu
Listy z čerstvého rýmovníku dejte do hrnku, přelijte je horkou (nikoliv však vařící) vodou a nechte je pár minut louhovat. Uvidíte, že kromě lepší nálady pocítíte i úlevu od problémového dýchání.
Sirup z rýmovníku
Budete potřebovat: 40 lístků rýmovníku, 1 kg cukru, 1 pomeranč, 1 citron, vodu
Omytý citron s pomerančem nakrájejte na plátky, dejte je do hrnce a přidejte k nim rýmovník. Vše zalijte vodou, přiklopte poklicí a nechte alespoň jeden den v klidu louhovat. Druhý den tekutinu sceďte, přiveďte ji k varu, přidejte do ní cukr a svařte ji na sirup. Ten pak skladujte v čistých sklenicích pro použití podle aktuální potřeby.
Zkoušela jste někdy rýmovník?