První menstruace u dívek: 7 otázek a odpovědí

Jakmile začnou dívky dospívat, dá se očekávat, že brzy přijde jejich první menstruace. I když je to pro mnohé z nich tak trochu strašák, v mnoha ohledech se od klasické menstruace liší. Také její pravidelnost může být v prvních měsících a letech spíše diskutabilní, protože cyklus musí dozrát a trochu se ustálit. Ať už hodláte toto téma otevřít s mladou ženou v bezprostředním okolí, nebo hledáte informace sama pro sebe, v tomto článku si povíme vše, co byste měla znát.

Pro první menstruaci se používá označení menarche. Vzhledem k tomu, že od této chvíle může dívka otěhotnět, jedná se o jeden z nejdůležitějších milníků v období puberty (i v životě).

Některé dívky zaznamenají hnědý výtok před první menstruací. Technicky vzato se ale tímto způsobem často projevuje právě první menstruace. Krvácení může být slabé a může trvat jen krátkou dobu, což ji významně odlišuje od klasické menstruace, která bývá silnější, mívá výrazně červenou barvu, která s postupujícími dny postupně tmavne (spolu s tím, jak krvácení slábne) a je více pravidelná. 

Vzhledem k tomu, že dívky v době první menstruace ještě nemívají za sebou pohlavní styk, je vhodnější používat vložky. Případně i menstruační kalhotky (za předpokladu, že dívkám sedí jejich velikost). Tampóny a menstruační kalíšky jsou z praktických důvodů vhodnější až v pozdějších letech. (Pokud ale nebudete chtít, můžete zůstat u předchozích dvou metod.)

Když už máte na tuto problematiku nějaký prvotní náhled, můžeme se posunout k dalším důležitým otázkám.

Kdy začnu menstruovat?

Na tuto otázku neexistuje žádná konkrétní odpověď, každá žena začíná menstruovat jindy. Hodně to záleží na vaší genetice, výživě a prostředí, ve kterém vyrůstáte. Existuje ale určitý průměr, v kolika letech by to mohlo zhruba být. Za normál se považuje cca 12,5 roku, ale menstruace může přijít i v rozmezí 10-15 let. Výjimkou nejsou odchylky ani jedním směrem, což poukazuje na předčasnou menarche či na primární amonreu.

Dá se naplánovat?

Ne, první menstruace se nedá nijak naplánovat a nedá se ani posunout.

Jaké jsou příznaky první menstruace?

První menstruace není stejná jako klasická menstruace, některé její příznaky se jí ale mohou podobat. Můžete být unavené, můžete mít nafouklé břicho, můžete mít výkyvy nálad, můžete mít slabé bolesti v podbřišku, akné, citlivá prsa a podobně. Barva krvácení bývá nahnědlá. Krvácení pak trvá maximálně pár dní a bývá velmi lehké.

Jak zjistím její pravidelnost?

V začátcích menstruace je počítání délky cyklu trochu problematické, protože nemáte žádné srovnání. Z toho důvodu se vyplatí nosit ve školní tašce a kabelce menstruační potřeby, které můžete ve vhodné chvíli použít. (Nezapomínejte na jejich pravidelné doplňování.) Také si všímejte příznaků premenstruačního syndromu, který může napovědět, že se nezadržitelně blíží další krvácení. Také se hodí začít používat aplikaci nebo kalendář a zaznamenávat data posledního krvácení. Díky tomu zvládnete v budoucnu vypočítat pravděpodobné datum dalšího krvácení. Kvůli nutnosti ustálení cyklu, které může trvat i několik let, to ale nemusí být nejspolehlivější metoda.

Mohu otěhotnět?

Ano, jakmile ovulujete a krvácíte, můžete otěhotnět. Z toho důvodu je důležité se chránit při každém sexuálním styku, kterého se budete někdy v budoucnosti účastnit. Před neplánovaným těhotenstvím chrání například hormonální antikoncepce (která je pouze na lékařský předpis) a kondom (který se dá koupit ve volném prodeji).

Co mám dělat?

Menarche může být pro mladé ženy šokem. Zatímco jedna skupina dívek nemusí kvůli chybějícím informacím vědět o co jde, další mohou mít strach z otěhotnění a dalších jevů, které s sebou pohlavní dozrávání a dospělost nese. Z toho důvodu je důležité o menstruaci s dívkami otevřeně mluvit. Také by měly mít informace o tom, jaké existují hygienické pomůcky a jak se správně používají. První krvácení pak určitě oznamte důvěryhodné osobě, kterou může být vaše máma, teta, učitelka nebo kdokoliv jiný, kdo vás trochu uklidní a nabídne vám vysvětlení/pomoc.

Trvá menstruace věčně?

Ne, menstruovat budete jen v reprodukčně aktivním období, které trvá od puberty do cca 45-55 let. Poté přichází menopauza, po které už nemůžete otěhotnět. V průběhu reprodukčního věku pak může menstruaci přirozeně zastavit těhotenství.

V jakém věku zastihla první menstruace vás? Měly jste o ní podrobné informace, nebo jste netušily, co se s vámi děje?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Menarche – Menarche (česky)

https://www.healthline.com/health/menstruation/what-is-menarche – 10 důležitých otázek k první menstruaci (anglicky)

https://www.healthline.com/health/first-period – První menstruace a vše, co byste o ní měly vědět (anglicky)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *