Menstruační chudoba: Má tento problém funkční řešení?

Aktualizováno redakcí 1. 7. 2024

V souvislosti s menstruací se řeší mnoho důležitých témat. Patří k nim například menstruační volno, které by mohly ženy čerpat při silných bolestech, či endometrióza. Čím dál častěji se však setkáváme i s termínem menstruační chudoba, který poukazuje na to, že mnoho žen nemá prostředky na nákup nezbytných hygienických pomůcek. Má tento problém nějaké řešení?

První menstruace obvykle u dívek přichází kolem 12-13 roku. A pak to trvá zhruba do 50 let, než menstruační cyklus jednou provždy ustane. Samozřejmě, krvácení přerušuje na nějakou dobu těhotenství a kojení. Když se ale podíváme na čísla, vidíme, že jde jen o velmi zanedbatelný časový horizont, kdy se žena bez menstruačních pomůcek obejde. (Ještě musíme brát v úvahu, že mezi námi existují neplodné ženy a ženy, které děti nechtějí.)

menstruační chudoba

Ekonomická situace žen je však kvůli pay-gap (což je rozdíl v odměnách mužů a žen), samoživitelství a nemožnosti vlastních výdělků (například na základní škole) způsobovat, že ženám na menstruační potřeby, které jsou potřeba každý měsíc a v dostatečném množství, nezbývají peníze.

Proto mohou zameškávat školu, vynechat dny v práci (což se opět negativně odrazí na měsíčním výdělku) nebo volit nevyhovující alternativy, ke kterým může patřit rolování novin, nošení hadrů nebo používání vaty.

Tip: Trápí vás projevy menopauzy? Vyzkoušejte estrogen tablety!

Jak jsme na tom s menstruační chudobou v ČR? A existují iniciativy, které ji pomáhají řešit? 

Co je menstruační chudoba?

co je menstruační chudoba

Menstruační chudoba je termín, který označuje neschopnost některých žen zajistit si každý měsíc menstruační pomůcky v dostatečném množství. Často kvůli nízkému věku a nemožnosti ovlivnit ekonomickou situaci rodiny. Případně kvůli již zmíněnému samoživitelství, životu na ulici nebo z jiných vážných důvodů. (Ekonomické násilí v rodině, nízká mzda, ze které nezbývá dostatek prostředků na pokrytí nutných životních potřeb atd.)

Menstruační chudoba v ČR

I když by se mohlo na první pohled zdát, že menstruační chudoba se nás vůbec netýká, opak je pravdou. Uvádí se, že menstruační chudoba v ČR se týká zhruba 38 000 dívek a mladých žen od 12 do 18 let, za které jsou zodpovědní jejich rodiče.

Ne vždy je přitom jejich situace způsobena tím, že utrácí peníze za osobní radosti, ale například tím, že rodič nedostává soudem vyměřené alimenty, rodina je v exekuci a podobně. Situaci může navíc zhoršovat, pokud je v rodině více žen.

Následkem toho pak mohou mladé dívky zameškávat školní docházku, což pak může vést k horšímu uplatnění na pracovním trhu a k dalším problémům.

Existuje pomoc?

boj proti menstruační chudobě

Některé školy a veřejné instituce si problematiku menstruační chudoby uvědomují. Proto na některých toaletách již nenajdeme jen toaletní papír a mýdlo, ale právě i základní menstruační potřeby, které jsou ženám volně k dispozici. Stále je jich ale velmi málo, takže než se toto řešení stane naprostým standardem, nejspíš to bude ještě nějakou dobu trvat.

Menstruační chudobou se dále zabývá organizace Člověk v tísni, která nově umožňuje přispívat na Skutečný dárek – skutečnou vložku. V současné době také probíhá v prodejnách drogerie DM speciální program proti menstruační chudobě. Od května až do srpna každý 28. den v měsíci obdrží všichni zákazníci registrovaní ve věrnostním programu eKupon na 21x více bodů za libovolné množství menstruačních kalhotek a kalíšků.

Díky tomu budete moci sobě, nebo jiné ženě v blízkém okolí, koupit znovupoužitelnou menstruační pomůcku, která může překlenout nejnáročnější období.

V minulosti pak poslala potravinovým bankám menstruační potřeby Správa státních hmotných rezerv. Tato zpráva však pochází z roku 2021 a není jisté, zda tyto dodávky probíhají opakovaně.

Jak proti tomu bojovat?

Aby bylo možné začít s tímto problémem něco dělat na celospolečenské úrovni, je o něm potřeba začít otevřeně mluvit a uznat, že se jedná o vážnou překážku, která prohlubuje nerovnosti. Pokud jste v situaci, kdy si můžete dovolit přispět na dobročinné účely, můžete si vybrat jednu z mnoha organizací, které bojují s menstruační chudobou jak v ČR, tak ve světě.

V případě, že vedete svůj vlastní podnik a chcete přispět k řešení situace vlastními silami, můžete na dámských toaletách nabízet základní menstruační potřeby zdarma. Nemusí jít o luxusní značky menstruačních pomůcek, postačí i ty, které stojí v drogerii pár korun.

Pokud si to pak můžete dovolit, postupně si našetřete na menstruační kalhotky nebo na jiné opakovaně použitelné menstruační potřeby, které jsou sice jednorázově větší investicí, ale z dlouhodobého pohledu se opravdu vyplatí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *